• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Oculus Quest 2

  • Ја почнал/а темата
  • #1

asdasd

Intern
23 јуни 2010
27
4
Дали може ова да се најде во македонија ? Во моментов тешко се наоѓа и на интернет, но можеби има некој што продава/препродава вакви ствари. Пошто дури и да се порача од интернет претпоставувам царината поприлично ќе ја смени цената за нешто што не е некоја потреба туку само привремена занимација :)
 

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
121
115
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Не верувам дека било која фирма ќе го донесе кај нас во догледно време.

Објективни причини се:

1. Нема дистрибутер за Oculus кај нас.
2. Стандардот не дозволува таков луксуз за периферија. Тоа е малку чудно пошто има доста луѓе на форумов што купуваат скапи графички, мауси и монитори.
3. Пазарот за вакво нешто е непостоечки. Генерално во Македонија се играат само неколкуте најпопуларни меинстрим игри.

Најдобра опција е оваа продавница во Софија, а и цените им се пристојни:


Но со Короната, и моменталната политичка ситуација тешко да се набави од таму.

Втора опција беше да се донесе од Германија.
Но таму веќе не се продава поради проблеми на германската влада со Facebook, откако воведоа задолжително логирање со FB account :-(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,300
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно