• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оценка за мојата конфигурација?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
Motherboard: MB MSI P35 NEO-F
Processor: CPU CORE 2 DUO 2.4 LGA775 2MB 800MHz
Ram memory: RAM DDR2 1GB/800 NCP (PC 6400)
RAM DDR2 1GB/800 NCP (PC 6400)
HDD: HDD 250 GB WD SATA2/16MB L1

Graphic Card: Vga MSI NX8600GT-T2D256E-OC/D3 L1

Baram sovet za Mati4nata, grafi4kata i procesorot ?
Celava konfiguracija bi me kostala 22.000 den.
Vi blagodaram odnapred za tie sto ke mi odgovorat:)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,109
527
Motherboard: MB MSI P35 NEO-F
Processor: CPU CORE 2 DUO 2.4 LGA775 2MB 800MHz
Ram memory: RAM DDR2 1GB/800 NCP (PC 6400)
RAM DDR2 1GB/800 NCP (PC 6400)
HDD: HDD 250 GB WD SATA2/16MB L1

Graphic Card: Vga MSI NX8600GT-T2D256E-OC/D3 L1

Baram sovet za Mati4nata, grafi4kata i procesorot ?
Celava konfiguracija bi me kostala 22.000 den.
Vi blagodaram odnapred za tie sto ke mi odgovorat:)
Па можеш да кажеш за што сакаш да го користиш компјутерот??? За матични не се разбирам многу, али треба да избереш некоја матична која ќе ти одговара со hardware-от што ќе го избереш. Процесорот не ти е така лош, иако би било далеку поубаво да си одбериш CORE 2 QUAD али тој тип процесор е малце поскап :D Не ми е јасно зашто толку малце рам??? Колку што знам РАМ меморијата и не е толку скапа, барем 2 гига земи си. Хард дискот не ти е лош, 250 гига може да завршат работа, а графичка мислам дека би ти било најдобро да земиш DDR3 на 512 mb. И никако да без LCD екранче :D и 17' е доволно :D
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Motherboard: MB MSI P35 NEO-F
Processor: CPU CORE 2 DUO 2.4 LGA775 2MB 800MHz
Ram memory: RAM DDR2 1GB/800 NCP (PC 6400)
RAM DDR2 1GB/800 NCP (PC 6400)
HDD: HDD 250 GB WD SATA2/16MB L1

Graphic Card: Vga MSI NX8600GT-T2D256E-OC/D3 L1

Baram sovet za Mati4nata, grafi4kata i procesorot ?
Celava konfiguracija bi me kostala 22.000 den.
Vi blagodaram odnapred za tie sto ke mi odgovorat:)
Земи си друг процесор, некој со повеке кеш меморија, не се пали многу на фреквенцијата. Почекај малце и графичките многу ке поефтинат. Матичната мислам дека сум ја гледал и не е лоша. Цената мислам дека е многу напумпана, од која продавница гледаш?
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
CPU #0#1 Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1.80GHz, 1795 MHz
Maticna Intel Coconut Creek D945GCCR
Cipset Intel Lakeport-G i945GC
Ram 1024 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
Graficka Radeon X1550 Series Secondary (256 MB )
Zvucna Realtek ALC883 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]
Hard Hitachi HDS721616PLA380 (160 GB , 7200 RPM, SATA-II)
Monitor Samsung 19` LCD SyncMaster 920nw
Ме интересира за мојата конфигурација ја земав 750 евра од Анхоч пред Нова Година
 
Пааа....поштено те одрале Ки4ма, таа преку сила 400е кошташе во тоа време.

Александар-х конфигурацијата е ок за основни работи и за гејминг на 1024х768, ама мислам дека е 2-3000 поскапа одошто треба да биде.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Александар-х
Имаат право дечкиве, 22.000 е многу за ова. Рално, некаде 18-19.000 треба да фати.
Графичката е тараба. Сега ќе има поефтинувања, такада причекај па можеби за добра сума да "боцнеш" 8800GT или Radeon HD3870.
За разликата од реалната сума до оваа која ти ја понудиле, земи подобар процесор. И размисли за квалитетно напојување - поскапо, но од реномиран производител, секако далеку покавлитетно од "народните", кај кои само налепницата ја има напишаната снага.
А колку што разбрав, имаш 2GB RAM, или едниот си го напишал двапати?
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Пааа....поштено те одрале Ки4ма, таа преку сила 400е кошташе во тоа време..
Ме закрпија можеби некаде околу 50-60 евра повеќе, тоа знам ама нејќев да купам од друго место оти и претходно имав Голијат и бев задоволен, а и мрзам со компјутерот под мишка секој месец да одам на бесплатен сервис). Не може да коштала 400 евра затоа шо само мониторот беше околу 250 евра значи околу 500 е компјутерот (ми дадоа некои подароци и така горе доле сумата е таа).
Мене ме интересира дали ја бива конфигурацијата ако некој имал нешто слично да ми каже искуство. (Напомена, во наредната година планирам да мењам процесор да појачам рам и сменам графичка, оти тогаш толку пари имав а ми беше поентата да земам добра матична да можам да ја надградам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
4ekaj bre da ripnam posle ke kazam op :) Fala Nenad...Ramot e 2GB a mestoto od kade sto ke kupuvam e Riversoft i mislam deka tesko e da se najde vo okolinata na Radovish evtin distributer na PC-s
Ako ima nekoj vreme,,,neka go zeme katalogot za delovi od Riversoft pa neka kaze dali se tolku...
Ima dosta evtini distributeri vo Radovish ali problemot e do kvalitet posto drugar mi zede PC so ista ja4ina za 18.000 ali USB portot mu e poeban i ramot mu ko4i...3 pati go menuva ramot :S
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
So ogled na toa sto ne si od Skopje,najdobro bi ti bilo da si kupis kompjuter od nekoj tamosen lokalen distributer,za ne daj boze,ako nesto ne se pogodi da ne moras po gorestinive ti da odis do SK,posto se e tamu skoncentrirano.I jas od BT treba da cekam prvo da se javat vo SK i da cekaat od tamu odgovor dali e tvoja vina(???)sto maticnata ima falicni USB port-i ili priklucoci za zvuk(sto mi se ima sluceno).Vo nasata ni zemja nasusna se nosi se sto vo svetot ne moze da se prodade,vklucuvajki gi tuka site kompjuterski komponenti,pa se treba da si predvidis.Cenata mozebi e malku povisoka dokolku sporedis so najniskite ceni momentalno na pazarot vo MK,no vo nea e vklucen i patot do SK,t.e. dobar izbor,samo moze da si dodades uste ram.2x1GB vo dual channel.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
pa i ima 2x1GB dual channel toa mi e sovet od Aleks (moderatorot)...Imas pravo za toa zorandesign...se sto vleguva vo makedonija, na drugo mesto ne moze da se prodade:)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Mr. Ki4ma
Слаби точки на конфигурацијата ти се:
1. графичката картичка (слаба е за игри, и тоа бааги);
2. RAM меморијата:
- со оглед дека процесорот е на 800 MHz FSB, слободно можеле да ти вградата таков RAM; т.е. не слободно, туку ЛОГИЧНО;
- ако имаш само еден модул од 1 GB, вгради уште еден за да добиеш Dual Channell мемориски интерфејс, со што осетно ќе ти се зголемат перформансите (а и рамовите за џабал'к во моментов);
3. цената - многу е за оваа конфигурација.

Извини ако звучев грубо, но побара мислење. Анхоч навистина вадат одлични конфигурации, но малку им се "солени" цените.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Фала мр. Алиен токму тоа и ми требаше не дека јас не го знаев ама сакав второ мислење. Препораките ќе ги испочитувам во скора иднина таков ми беше и планот. 4 гига рам и 512 графичка тоа ми беше планот.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Како што ти реков, меморијата е апла ефтина, и ако веќе земаш, земи си DDR2 800, ќе ти работи синхроно со процесорот.
Процесорчето е "џилитка", можеш бааги да го оверклокуваш и да добиеш екстра перформанси :bravo:.
И, следи како стојат работите во поглед на цените на графичките - веќе неколку пати е постирано на формуов дека истите ќе паѓаат, па можеш да најдеш 8800 GT, Radeon 3850 или 3870 за популарни цени.:metal:
 

bajramo

Gaining Experience
25 јуни 2008
489
287
Се сложувам со претходното мислење, кај графичките поважен е процесорот (чипот) и тактот на чипот и меморијата, а не толку гигабајтите.Ама графикава за игри слаба е. 2ГБ рам таман се, плочата е супер, Процесорот требало да биде на 1333 Mhz FSB и со 4 мб кеш. Иначе ценава солена ми се гледа. Поздрав до сите.....:bravo:
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Aleksandar,cenata e OK.Postoi razlika od 1000-1500 den,no veruvaj deka e taa opravdana da ne moras da odis do SK.Se isplati da odis do SK samo dokolku si sostavuvas sam konfiguracija i sakas da si gi kupis soodvetnite komponenti,a istite gi nema na edno mesto,tuku vo poveke prodavnici.Nekoj ti kazuva deka e podobro da kupis 8800GT namesto 8600GT (neznam na koe nivo e tvoeto poznavanje ,no sigurno i ti znaes-samo ne sakas da im kazes:D).
Mozes da napravis samo kompromis,da kupis MSI P31,INTEL DUAL CORE E2180(box),so toa bi zastedil okolu 4000den,sto bi bilo dovolno za da kompenziras i za ista cena od 22000den dobies 9600GT i koga ke bides vo moznost da si dokupis plus 1GB(1GB e premalku:()
Reci im na tie od Riversoft deka sakas da sostavis po zelba(dokolku taa sto ja predlagas e od niv predlozena).So mojot predlog,dobivas na dogleden period kompjuter sto ke mozis da go nadgradis bez da ja preplatis maticnata,a procesorot sto ti go predlagam ne e mnogu polos od toj sto si go pisal.
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Zaboraviv,znaci ne na TIE OD RIVERSOFT,tuku na tie od kade sto kupuvas,a tie sigurno se nekoi dileri na riversoft,posto ne veruvam deka se nesto drugo od obicni dileri.Vo Makedonija,postojat samo kvazi distributeri,i nekolku vistinski distributeri:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
imam 2GB ram, procesorot e dosta dobar, a ako stavam dual core 3.0 GHz 4MB cache, po dva meseca ke mora da go smenam :S
zatoa zedov dobar procesor i malce poslaba grafi4ka...A P31 mati4nata podrzuva 4GB ram max.
Mislam deka e promasaj:)
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Ace,ne si me razbral dobro.dual core mislev na verzijata E21xx,ne na starite dual core pentium D.I nema da moras da go smenis za 2 meseca,koj te izlagal:D
A i ne se digaj premnogu,ti edvaj 2 GB stavas pa sea P31 imala samo 4 max,ti se molam :ua: Ja ti predlagam najdobro sto mozes da dobies a da ne menuvas podolgo vreme.8600GT uste sega treba da ja smenis :D A i maticnata so P35 za nekolku meseci nema da ti koristi za novite procesori, a starite sto se isplakaat namerno vo MK nema da mozes da gi kupis,od "opravdani" biznis pricini na dilerite.Taktika :D Stom im padnat cenite na procesorite,ti veke nema da mozes da gi kupis posto dilerite nasi se tolku intelegentni sto nema toa da ti go ovozmozat.Togas ke treba da izberis megu toj sto sega go imas,ili nekoj preskap so im ostanal,ili da si smenis maticna komplet so nov procesor :D Dokolku nekoj prati podolgo vreme sto se slucuva vo Makedonija, ke se seti deka kaj nas za ziva glava nemase 9500 Pro ili 9500,a imase GF4Ti po enormno visoki ceni.Zosto?pa site ke kupea 9500 Pro ,ke gi flash-ovaa vo 9700 i mozebi do denes nemase da kupat graficka :D Dobro sega,nemase 100% sigurnost vo toj proces na flash-ovanje,no blizese koj toj procent.Znaci sto sakam da ti kazam,ne planiraj dolgo da mozes da nadgraduvas,nema sansi.

P.S.- Ako nekoj saka BIOSTAR 9600GT 512MB DDR3 za 7000den(so 20 meseci garancija) neka pisi na :
[email protected]

Da dopolnam kon P.S-ot - Znaci ne prodavam edna,odnosno ne ja prodavam mojata,tuku novi graficki i drugi komponenti. Ovaa ja predloziv samo kako poprivlecna :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
sakas da kazes so ovaa deka i ti si aktivena na pazarot? :)
So ti se vika It.com.mk/forum :D
Site ovie raboti so gi kazuvas, kaj nas ne mozat da se zamislat, kade e zboruvanjeto za rabota da ne pravime muabet :)
Zoran, mislam deka treba da otvoris edna prodavnica vo Radovish za delovi :)
Ima eden, no posle 3-4 PC-a prodadeni, po4na da zabusava i da nosi ram memorija od japonija so decata tamu po doma si igrat so nego (se mavat so nego):D
Za da bides uspesen vo nesto, treba da bides vo tek so rabotite, da doznavas megu prvite za nekoi novi raboti, a se oblozuvam deka si ti eden od niv:D
Prodolzi ponatamu
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,885
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно