Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Обврска за издавање фискална сметка

EnergySaving

Gaining Experience
19 март 2017
36
52
Сите прашања што ги имате ви се одговорени во предходните страни. На се има 1 година си пишува на самата страна. Купив 3050ка пред 3 4 месеци и како што имав пишано картата беше ганц нова неотварана како од фабрика кутијата.
Мислењето е автоматски споено:

Одлична репутација без фискална сметка, ти даваат фактура за плаќање во кеш. :)

За производ кој ќе треба да го сервисираш, ќе ти го сервисира некој квази сервисер. Односно ќе се учи на твојот производ, пошто тој ќе треба се да знае, нАли. :)
Иди нарачај некое парче облека од fashion & friends и види дали ќе ти дадат фискална кога ке ти го донесат.
Да те поштедам, ќе ти кажам дека нема да ти донесат а знам бидејки другар работи кај нив и баш тој сектор online нарачки.
Исто и јас мислев дека е морално да ти достават фискална и на online нарачка но излезе дека не сум во право.Во србија е задолжително кај нас можеш и со фактура.
 
Последна промена:

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
964
1.066
Skopje
Ќе се надоврзам на коментарот од @EnergySaving

При онлајн нарачка или при нарачка направена со достава преку карго, фискалната сметка не се испраќа. Должна е да се изготви ама не се праќа. Доколку странката сака може да ја подигне физички од самиот продажен салон или од каде е испратена (бар така е во нормални услови).
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.496
5.757
Ќе се надоврзам на коментарот од @EnergySaving

При онлајн нарачка или при нарачка направена со достава преку карго, фискалната сметка не се испраќа. Должна е да се изготви ама не се праќа. Доколку странката сака може да ја подигне физички од самиот продажен салон или од каде е испратена (бар така е во нормални услови).
Каде што се прима кеш - МОРА фискална.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.561
1.682
Ќе се надоврзам на коментарот од @EnergySaving

При онлајн нарачка или при нарачка направена со достава преку карго, фискалната сметка не се испраќа. Должна е да се изготви ама не се праќа. Доколку странката сака може да ја подигне физички од самиот продажен салон или од каде е испратена (бар така е во нормални услови).
Хм, ако е должна да се изработи фискалната, што е пречката истата да биди испратена?
Ќе тежи?
(Ако е навистина испечатена де?)

Испратено од телефоно.
 

EnergySaving

Gaining Experience
19 март 2017
36
52
Ќе се надоврзам на коментарот од @EnergySaving

При онлајн нарачка или при нарачка направена со достава преку карго, фискалната сметка не се испраќа. Должна е да се изготви ама не се праќа. Доколку странката сака може да ја подигне физички од самиот продажен салон или од каде е испратена (бар така е во нормални услови).
Не сум знаел фала на инфо.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
964
1.066
Skopje
Каде што се прима кеш - МОРА фискална.

Еве прашав сега, се консултирав со сметководство.

Кога се праќа по карго фискална не се изготвува бидејќи не смее: Нема пари во каса за опремата која е пратена. Фискална се изготвува кога опремата ќе биде подигната/платена и потоа доколку клиентот сака се праќа на негов трошок или се превзема физички.

Кога се купува онлајн и наплатата е извршена со картичка, фирмата може но не е задолжително да изготвува фискални сметки.

Доколку странката се одлучи за онлајн начин на пазарење и притоа се одлучи да плати пеку:
  • по пат на пренос на средства од лична транскациска сметка на сметката на продавачот (ПП-30)
  • или пак со платежна (дебитна) картичка преку интернет онлјан платформа (интернет страницата на продавачот)
тоа не претставува готовинско плаќање и продавачот не е должен да издаде фискална сметка.
Во ваков случај продавачот треба да Ви издаде фактура согласно одредбите во Законот за данокот на додадена вредност.
 

EnergySaving

Gaining Experience
19 март 2017
36
52
Еве прашав сега, се консултирав со сметководство.

Кога се праќа по карго фискална не се изготвува бидејќи не смее: Нема пари во каса за опремата која е пратена. Фискална се изготвува кога опремата ќе биде подигната/платена и потоа доколку клиентот сака се праќа на негов трошок или се превзема физички.

Кога се купува онлајн и наплатата е извршена со картичка, фирмата може но не е задолжително да изготвува фискални сметки.

Доколку странката се одлучи за онлајн начин на пазарење и притоа се одлучи да плати пеку:
  • по пат на пренос на средства од лична транскациска сметка на сметката на продавачот (ПП-30)
  • или пак со платежна (дебитна) картичка преку интернет онлјан платформа (интернет страницата на продавачот)
тоа не претставува готовинско плаќање и продавачот не е должен да издаде фискална сметка.
Во ваков случај продавачот треба да Ви издаде фактура согласно одредбите во Законот за данокот на додадена вредност.
Точно.
За разлика од кај нас во србија имаш Електронска фискализација у Србији
Е-фискализација ние немаме.
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
408
603
Целиот овој муабет за фискалните е чуден, како што пиша конект горе, не можеш фискална да издаваш за пари на рака, што ако влезе инспекција и ти имаш пуштена фискална а парите нигде ги немаш? Истото е и со ДДСторе, нарачуваш, ти го доставуват, плаќаш кеш ако сакаш на тој начин, и после неколку една по пошта ми стигна фискалната.

Не знам точно што е целтата со фискалната, но ако е само за скенирање за 15ден, не знам што да кажам. Фактурата е важечка ако треба да се жалиш во ДПИ, има печат, фирмата е регистрирана, има податоци кои обврзуват Ѓирафа да почитува законите на Македонија.

Inb4 "decko ti rabotas vo Gjirafa mnogu gi branis mnogu raboti im znaes"
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
Сите прашања што ги имате ви се одговорени во предходните страни. На се има 1 година си пишува на самата страна. Купив 3050ка пред 3 4 месеци и како што имав пишано картата беше ганц нова неотварана како од фабрика кутијата.
Мислењето е автоматски споено:


Иди нарачај некое парче облека од fashion & friends и види дали ќе ти дадат фискална кога ке ти го донесат.
Да те поштедам, ќе ти кажам дека нема да ти донесат а знам бидејки другар работи кај нив и баш тој сектор online нарачки.
Исто и јас мислев дека е морално да ти достават фискална и на online нарачка но излезе дека не сум во право.Во србија е задолжително кај нас можеш и со фактура.

Ќе се надоврзам на коментарот од @EnergySaving

При онлајн нарачка или при нарачка направена со достава преку карго, фискалната сметка не се испраќа. Должна е да се изготви ама не се праќа. Доколку странката сака може да ја подигне физички од самиот продажен салон или од каде е испратена (бар така е во нормални услови).
Да, ако си платил онлајн. Таквата трансакција е регистрирана, бидејќи е жирална. Ова е сосем нормално и се издава фактура.

Јас зборам за случај кога нарачуваш, а плаќаш при достава. Во тој случај не може фактура да ти даде, бидејќи трансакцијата не е жирална. Мора да има фискална сметка за тоа.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Јас зборам за случај кога нарачуваш, а плаќаш при достава. Во тој случај не може фактура да ти даде, бидејќи трансакцијата не е жирална. Мора да има фискална сметка за тоа.

Ова. Кога даваш кеш ја можам да си напраам било каква фактура да ти издадам.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
964
1.066
Skopje
Да, ако си платил онлајн. Таквата трансакција е регистрирана, бидејќи е жирална. Ова е сосем нормално и се издава фактура.

Јас зборам за случај кога нарачуваш, а плаќаш при достава. Во тој случај не може фактура да ти даде, бидејќи трансакцијата не е жирална. Мора да има фискална сметка за тоа.

Не ме читаш што ти пишувам.

Ако нарачката сакаш да си ја добиеш преку карго, тоа е на добра воља на продавачот да ти направи услуга поради тоа што ти не сакаш да идеш физички. Според закон, не смее фирма да издаде фискална сметка за роба која не е платена. Тој процес може да потрае 2/3 дена, не смее фирмата да затвори каса без пари.

Во тој случај не може фактура да ти даде, бидејќи трансакцијата не е жирална. Мора да има фискална сметка за тоа.

Фактура не ти дава никој ако си побарал да платиш преку карго на рака. Тогаш (од компанијата) добиваш испратница - стока на пат.
Или,
Фактура добиваш ако си платил по про ф.ра/налог за која веќе не се креира фискална сметка.

Ова не го кажувам јас, попаметни од мене што работат у сметководство/книговодство. Само ти пренесувам инфо.

Значи да сумираме: Фискална се изработува само ОДКОГА ќе се плати производот. Тогаш, можеш да си ја побараш или земеш.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ако нарачката сакаш да си ја добиеш преку карго, тоа е на добра воља на продавачот да ти направи услуга поради тоа што ти не сакаш да идеш физички. Според закон, не смее фирма да издаде фискална сметка за роба која не е платена. Тој процес може да потрае 2/3 дена, не смее фирмата да затвори каса без пари.

Добрата воља не го прави тој процес легален...
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
964
1.066
Skopje
Добрата воља не го прави тој процес легален...

Озбилен си дека на цело мое напишано ова го цитираше? Едноставно така функционира нарачка преку карго или онлајн. Ако мислите дека не е легален, прашајте некаде,некој или во некоја институција и пишете тука да видиме што ќе кажат.

Мене тоа што ми кажале е:
Ако сакате фискална - идете физички во дуќан и платете си го производот.
Ако сакате фактура - платете по налог и добијте си ја фактурата.

Многу е едноставно.

///

И пс:

Фактура не ти дава никој ако си побарал да платиш преку карго на рака. Тогаш (од компанијата) добиваш испратница - стока на пат.
Или,
Фактура добиваш ако си платил по про ф.ра/налог за која веќе не се креира фискална сметка.
Ова не го кажувам јас, попаметни од мене што работат у сметководство/книговодство. Само ти пренесувам инфо.

Значи да сумираме: Фискална се изработува само ОДКОГА ќе се плати производот. Тогаш, можеш да си ја побараш или земеш.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Тогаш, можеш да си ја побараш или земеш.

И ова не е точно! Продавачот е обврзан да ти издаде фискална сметка, а не ти да си бараш.
Мене јасно ми е како иде со фискалните ама како да ти кажам, да платиш за нешто и да треба да бараш да добиеш фискална е нелегално! Треба да ти дадат. Дали ќе ти ја пратат по мејл или ќе ти ја пуштат по вибер, треба да ја издадат и да ти ја дадат. Тоа добра воља нема врска.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
Касата се покрива со парите на фирмата/газдата додека да ги примат парите од купувачот. Доколку ја откаже нарачката се прави сторна сметка.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
201
193
Битола
Касата се покрива со парите на фирмата/газдата додека да ги примат парите од купувачот. Доколку ја откаже нарачката се прави сторна сметка.
Ова е нелегално, значи треба да се чуваат пари неевидентирани настрана за да покриваат сметки од нарачки? Тоа е строго забрането и казниво.
Убаво пишуваат погоре како е во законот.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Се изначитав триста муабети, ама изгледа ретко кој од дечкиве шо дискутираат имаат работено со каса, особено со поголеми суми и онлајн плаќање / нарачки. Многу ме интересира, која е потентата на фискалнава, кога имаш документ за купување (ваљда испратница, профактура, фактура)? Освен за скенирање за данок, ко шо пишаа погоре, 15 денари, за рекламација и сите правни моменти ти важи останатата документација шо ја добиваш.
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
408
603
Се изначитав триста муабети, ама изгледа ретко кој од дечкиве шо дискутираат имаат работено со каса, особено со поголеми суми и онлајн плаќање / нарачки. Многу ме интересира, која е потентата на фискалнава, кога имаш документ за купување (ваљда испратница, профактура, фактура)? Освен за скенирање за данок, ко шо пишаа погоре, 15 денари, за рекламација и сите правни моменти ти важи останатата документација шо ја добиваш.
Е баш тоа, немат ниту еднаш искуцана фискална, или поготово сторна сметка. Замисли ако ти пуштат фискална за секој производ, и колку се дешава да имаш неподигнат производ, па треба да го сторнираш. Катастрофа на логистика е тоа.
 

TheGamerTeacher

On your way to fame
9 декември 2016
436
502
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Е баш тоа, немат ниту еднаш искуцана фискална, или поготово сторна сметка. Замисли ако ти пуштат фискална за секој производ, и колку се дешава да имаш неподигнат производ, па треба да го сторнираш. Катастрофа на логистика е тоа.
Абе башка тоа шо треба да сторнираш, касата ти е мањак константно. И тоа огромни суми, оти не е една или две нарачки. Сум бил сведок кај шо се казнува фирма 5000 евра за 25 денари разлика во фискален и реален промет во каса, а не пак толку големи суми.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Се изначитав триста муабети, ама изгледа ретко кој од дечкиве шо дискутираат имаат работено со каса, особено со поголеми суми и онлајн плаќање / нарачки. Многу ме интересира, која е потентата на фискалнава, кога имаш документ за купување (ваљда испратница, профактура, фактура)? Освен за скенирање за данок, ко шо пишаа погоре, 15 денари, за рекламација и сите правни моменти ти важи останатата документација шо ја добиваш.

Фискалната не служи за скенирање, ами е доказ дека парите се/ќе се прокнижени и дека данокот е/ќе е платен.
Фактура без уплата на сметка апсолутно ништо од тоа не докажува, зашто не мора да се прокнижи а со тоа не мора ни да се плати данок на тие пари.
Доказ за купување од кај нив е едно, фискална хигиена е друго и не мешајте баби и жаби.

Мене како краен корисник не ме интересира како ќе си ја израмни он касата, мене ме интересира дека ДДВ-то што го плаќам врз цената ќе отиде кај што треба да отиде.
Со плаќање кеш без фискална, ќе отиде кај газдата во џеб. Ако веќе не ми издава фискална, нека ми ја намали цената за онолку колку што е данокот :)
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
408
603
Фискалната не служи за скенирање, ами е доказ дека парите се/ќе се прокнижени и дека данокот е/ќе е платен.
Фактура без уплата на сметка апсолутно ништо од тоа не докажува, зашто не мора да се прокнижи а со тоа не мора ни да се плати данок на тие пари.
Доказ за купување од кај нив е едно, фискална хигиена е друго и не мешајте баби и жаби.
Доколку некој смета дека фирмата не плаќа даноци, жалите се во УЈП тогаш, бесплатна е жалбата, речите им дека сте платиле нешто кеш и не сте добиле фискална. Тогаш УЈП си имат начини да проверуват дали фирмата плаќа даноци или не.
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.066
943
Доколку некој смета дека фирмата не плаќа даноци, жалите се во УЈП тогаш, бесплатна е жалбата, речите им дека сте платиле нешто кеш и не сте добиле фискална. Тогаш УЈП си имат начини да проверуват дали фирмата плаќа даноци или не.

Жирафа е иста комбинација како и Ледиком. Каков им е бизнис моделот и кој стои зад нив они си знаат. Тоа што фирми како Телеком и А1 'ќутат' и не се жалат кажува многу за кој е зад фирмиве.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Доколку некој смета дека фирмата не плаќа даноци, жалите се во УЈП тогаш, бесплатна е жалбата, речите им дека сте платиле нешто кеш и не сте добиле фискална. Тогаш УЈП си имат начини да проверуват дали фирмата плаќа даноци или не.

Реков некаде такво нешто? Само кажувам дека БИЛО КОЈ е должен да ти издаде фискална сметка ако плаќаш кеш и нема тука добри вољи и други финти!
Ако не издаваат, го кршат законот и тоа е тоа!
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Фискалната не служи за скенирање, ами е доказ дека парите се/ќе се прокнижени и дека данокот е/ќе е платен.
Фактура без уплата на сметка апсолутно ништо од тоа не докажува, зашто не мора да се прокнижи а со тоа не мора ни да се плати данок на тие пари.
Доказ за купување од кај нив е едно, фискална хигиена е друго и не мешајте баби и жаби.

Мене како краен корисник не ме интересира како ќе си ја израмни он касата, мене ме интересира дека ДДВ-то што го плаќам врз цената ќе отиде кај што треба да отиде.
Со плаќање кеш без фискална, ќе отиде кај газдата во џеб. Ако веќе не ми издава фискална, нека ми ја намали цената за онолку колку што е данокот :)
Абе буразер, сеа и ти го тупеш. Просто е ко пасуљ. Не можат да пуштат фискална пошо тие пари нема одма да ги стават у каса.
А дали коа би имале продавница ќе даваат фискална како шо (не) даваат у тие ваши скопски мобеликс , ледиком тоа е друга ствар.
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
408
603
Жирафа е иста комбинација како и Ледиком. Каков им е бизнис моделот и кој стои зад нив они си знаат.
Па не би рекол дека се исти баш, ама изгледа не сакате да читате дека не можат да пуштат фискални доколку тие пари ги немат во каса, казните се огромни. Јас би ги разликувал од Ледиком бидејќи во Ледиком буквално немаш ништо обврзувачки за нив дека они се должни за нешто. Ледиком не ти нуди онлајн плаќање преку картичка, доколку Жирафа да, и со автоматизам тоа значи дека не можеш во иста кеса да ги ставаш, барем за тие плаќање преку налог и картичка морат да плаќат даноци, парите им се во банка, УЈП може да прегледува колку имат приливи и одливи.
Реков некаде такво нешто? Само кажувам дека БИЛО КОЈ е должен да ти издаде фискална сметка ако плаќаш кеш и нема тука добри вољи и други финти!
Ако не издаваат, го кршат законот и тоа е тоа!
Тогаш должни се каргото да ти дава фискална, тие ти го достатуваат робата и ти ги зема парите. Во овој случај треба каргото да им го плаќа целата сума на Жирафа, да добиват од нив фискална/фактура, и после истиот производ каргото да ти го наплаќа со нивен фискален апарат. Уште еднаш, никој нема да ти дава фискална ако парите ќе ги добива неколку дена или недели од кога ти го испорачува робата. Тоа е кривично дело, и нема ниту една фирма да го направи. You're barking up the wrong tree, барајте си од државата електронска фискалзација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.330
Членови
35.446
Најнов член
plantsshopdubai
На врв Дно