• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Обработка на слики преку Luminar 4

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zlate_mkd

Intern
17 декември 2019
22
18
Здраво дечки
ајде да видиме мислења и искуства од некој кој ја работел програмава за обработка на слики у заден период гледам многу ја фураат па некој ако имал искуство нека каже ::)
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Sorry јас сум на Lightroom 6-7 години немам искусто со ништо друго. Јас пак гледам дека доста преминуваат на Capture ONE...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

zlate_mkd

Intern
17 декември 2019
22
18
има и плугин за lightroom може да пробаш ја почетник сум ама гледам интересни работи има глеј некој видеа на youtube
Sorry јас сум на Lightroom 6-7 години немам искусто со ништо друго. Јас пак гледам дека доста преминуваат на Capture ONE...
Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Luminar 4 ти е некако по автоматизирано со готови пресети и сл, за почетник можеби да е полесно оти е у принципо како Instagram со готови пресети или One click edits. Lightroom е за ако треба да обработуваш 500-1500 слики од настан - свадба или сл.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,627
Мислења
821,978
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно