1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Објектив

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од LegijaIVAN, 16 Јули 2014.

 1. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  89
  136
  20 Март 2014
  Машко
  Пред некое време ми откажа моторот за фокусирање на објективот (18-55).

  Препорака дали да купам 18 - 105 mm или 18-55 mm ?
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  692
  2,293
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ако си почетник поубаво би ти било да си земеш 18-105 ќе заштедиш време (нема често да менуваш објективи) и за почеток нема да имаш потреба од купување на уште еден телефото. Башка многу е битно што сликаш. Јас кога почнав со сликање го продадов 18-55 и си земав фиксна 50ка, а после си земав 55-250.

  Иначе 18-105 е малку поскап од 18-55 и немаш VR на 18-55. Ако немаш потреба од толкав објектив, земи си го помалиот и поефтиниот, ако не другото. Во овие објективи се зависи од тоа што сликаш и за кој имаш потреба, и до буџетот.
   
 3. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  89
  136
  20 Март 2014
  Машко
 4. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Ако го купуваш погоренаведениот пази да не е многу користен и да не се случи и по третпат да купуваш, сите овие се пластиканери и треба да се работат домаќински едно паѓање и отиде .
  Не спомна кое тело го имаш односно дали имаш тело со вграден мотор за АФ , ако е таква ситуација има објективи на старо со штраф кои се подобри од овие пластикиве.
   
 5. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  89
  136
  20 Март 2014
  Машко
  имам Nikon D60 ...апаратот нема вграден мотор
   
 6. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  692
  2,293
  27 Јануари 2014
  Машко
  Со толку ниска цена како што ти кажа членот над мене пази во каква состојба ќе го земеш, затоа што да не испадне да купуваш 2 пати. Бар за објективи почекај заштеди малце па земи си на ново некој објектив.
   
 7. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Штом е Д60 , и веројатно сега си почнал со " спортов " дефинитивно од тие два што ги спомна, јас би го купил оној што е посочуван и од прв газда ако веќе не купуваш нов.
   
 8. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  89
  136
  20 Март 2014
  Машко
  Нов не ми е во предвид да зимам баш бидејќи немам нешто добар буџет плус аматер сум сеуште и учам
   
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  692
  2,293
  27 Јануари 2014
  Машко
  Место овој за 6 да го земеш почекај и собери 8000 и земи си фиксна 50ка, најдобар начин ти е за учење.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  ^Да ќе учиш мануелно да оштриш , поголемо доживување , по креативно однесување , поограничен кадар но подобро се учи композиција ,далеку подобар бокех , и повеќе светлосна моќ добиваш со пееската .
  И немораш да ја купиш 8000 на ново ,купија на старо околу 100 евра
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  +1 за фиксна 50ка! Мислам дека тоа е најпобољата инвестиција. Јас ја земав од странцијаза 100 евра и на тоа имав 10 евра такс фри така да ми дојде 90 евра.
   
 12. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  89
  136
  20 Март 2014
  Машко
  Фиксна 50ка со мотор за 8000 ? на ново ?
   
 13. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  50mm е телефото на мали (crop - DX) сензори. Барај 35мм 1.8, одличен е за секојдневна тематика. Или штеди па земи го 18-140мм, супер зумче, нови се околу 36000 ама затоа што доаѓаат како кит, се наоѓаат доста поефтино. Јас земав пред година дена еден за 300е.
   
 14. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  692
  2,293
  27 Јануари 2014
  Машко
  Да во пиксплус таа ти е цената, а објективот што ти го препорача членот xenon исто ти е подобар али 5000 плус, со тоа што ако патот те води накај грција од таму да го земеш со такс фри ќе ти дојде многу поефтино.
   
Слични теми
 1. daceee90
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,819
Вчитување...

Сподели

Вчитување...