Објаснување за SSO - потребата од ресет на лозинка

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,339
www.iwmnetwork.com
Со лансирање на IT.mk v6, по доста макотрпна работа и неколку неуспешни обиди низ годиниве, лансиравме Single Sign-on - односно bridge помеѓу порталот и неговите сервиси - кариера, индекс, маркет... (кој е на Wordpress CMS) и форумот (кој е на Xenforo).

Миграцијата на 30к+ јузери не беше лесна и не намачи, меѓутоа ја направивме и она што се јави како неминовна потреба беше потребата од ресет на лозинка за сите постоечки корисници за да проработи sync-от, едноставно копирање на хеш вредностите не вршеше работа бидејќи WP и XF користат различни криптографски хеш функции - а да не го правиме аматерското да ви праќаме пасс во plain text - најбезболна опција беше секој јузер да си направи ресет на лозинка.
 
Последна промена:

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,339
www.iwmnetwork.com
Поради воведување на новиов начин на автентикација и логирање, Tapatalk најверојатно (ќе потврдиме во текот на следниве денови) нема да може да се користи - ако е ова сценарио, ќе работиме на некоја custom апликација или искористување на PWA можностите
.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
195
103
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Исто и кај мене на мобилен (Chrome), само ја отворив страната и не побара ништо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И кај мене не побара, Firefox. Сега ќе пробам логоут, логин. Ако ме нема барајте ме :D

E: Да, побара. Стигна мејл со линк за ресет и работи ок.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,221
4,592
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ако сме биле претходно логирани не бара ништо, треба да се одјавиш па пак да се најавиш и тогаш се активира ресетирањето.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
483
1,594
Хм, не би требало да е така. :)

Да се надоврзам и со @Fatal1ty_ во другата тема:
Armac и маша дали сте најавени на портал?

За ова вчера се пишавме со @D дека xenforo ги чува login сесиите .

Не сум чепкал xenforo ама брз google search вели дека датабазата прави сторка на логин сесиите во xf_session и xf_session_activity, направете еден бекап на тие табели и направете truncate. На овој начин ќе направите force logoff на сите корисници што имаат активни сесии со matching cookies.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,221
4,592
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Да се надоврзам и со @Fatal1ty_ во другата тема:


За ова вчера се пишавме со @D дека xenforo ги чува login сесиите .

Не сум чепкал xenforo ама брз google search вели дека датабазата прави сторка на логин сесиите во xf_session и xf_session_activity, направете еден бекап на тие табели и направете truncate. На овој начин ќе направите force logoff на сите корисници што имаат активни сесии со matching cookies.

Тоа е тоа, да, еве и на лаптопот сум си логиран. Само на форумот, на порталот не.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
660
673
Струга
Сега приметив дека има посебна тема за ова. Кај мене не работи. Ресетирав лозинка, и не ме логира сега на форум, само преку attachments ме логира кога ќе пробам да ги пристапам, што е доста чудно.

Edit: потврдив и со бришење на колачиња, нешто е катастрофално измешано. Само преку https://forum.it.mk/attachments/{нешто} можам да се логирам со стара лозинка.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,465
29,241
kalco.ru
Сите можни начини за логирање преку форумот сега редиректираат до порталот.
@Weeaboo проверен си и твојата синхронизација е успешна.
Одјави се и пробај ја постапката за ресетирање на лозинкак одново.

Да завршиме комплет, па може да избришам сесии за да бидеме сигурни дека сите корисници ќе бидат синхронизирани.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
660
673
Струга
Сите можни начини за логирање преку форумот сега редиректираат до порталот.
@Weeaboo проверен си и твојата синхронизација е успешна.
Одјави се и пробај ја постапката за ресетирање на лозинкак одново.

Да завршиме комплет, па може да избришам сесии за да бидеме сигурни дека сите корисници ќе бидат синхронизирани.

Претходно два пати сменав лозинка, никако неможев да се логирам. Сега е во ред.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
660
673
Струга
Потврди ми само дали ли најавен на двете платформи?
Да, се работи како што треба.

GPYEdR8.png

a7w9Rgg.png
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
363
144
Админот ме блокира поради не знам кои причини на одредени теми и не ми враќа појаснување зошто.

  • dipetar, Поради злоупотреба на системот од поединци, вие немате дозвола за доделување реакции на мислења. Зa да ја надминете оваа забрана потребно е да имате најмалку 50 мислења и 50 допаѓања на вашите мислења. Со почит, It.com.mk


Ова сето го имам и не разбирам самоволие на еден мод.

Ваљда ова ќе е избришано.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,008
9,750
Скопје
На овој начин ќе направите force logoff на сите корисници што имаат активни сесии со matching cookies.
Ова не се деси.
Да завршиме комплет, па може да избришам сесии за да бидеме сигурни дека сите корисници ќе бидат синхронизирани.
Ја одбивам да се одлогирам. Дали ова значи дека не сум синкнат, и кога ќе ги избришеш сесиите, мојата форумска персона ќе биде сахранета?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,557
3,298
Ако некој плати 3000 денари претплата дали ќе биде одбаниран од огласите?
 

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,339
www.iwmnetwork.com
Ако некој плати 3000 денари претплата дали ќе биде одбаниран од огласите?

И тие што ќе плаќаат ќе мора да се придржуваат до правилата.
Претплатата не е само за огласи, има еден куп други бенефити.

При крај сме со ажурирање на правилата и правно-формално формулирање и истите се во консултација со адвокатска канцеларија, деновиве ќе бидат поставени.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,301
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно