• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Објаснување за како да станам MCSA/MCSE

memento

Intern
23 мај 2010
80
2
Малку со закаснување али сега дури видов во секој случај го подржувам memento за тоа дека сертификацијата т.с професионалните сертификати се дека дека побарани постручни и подобри наспроти факултетските дипломи али тука и со Zeratul се согласувам дека и искуството игра голема улога.Јас сум Дипломиран Електро инженер на ЕТФ сега ФЕИТ и сертифициран CompTIA Network+ MCSA,CCNA и уште малку до CCNP/CCIP така да имав на форумов доста расправии бидејки ги подржував професионалните сертификати наспроти факултетските дипломи.
Повторно да напоменам високото образование по информатика во МК дали приватно или државно е за никаде додека сертификацијата гледам дека се цени се повеке и повеке и тоа што го спомена memento дека во CV-то многу значи е исто така точно.Секоја може да знае Win 2003 али ако не си сертифициран како MCSA/MCSE,MCITP и сл чабе ти е.Така да по мое мислење подобро ти е да си сертифициран MCSA/MCSE наспроти прво MCITP.Значи прво MCSA/MCSE па потоа за поновтие MCITP.
:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,925
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно