• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Обиди и примери за phishing

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Besides those questions, the malware is notable for a version that runs natively on the M1 chip that Apple introduced in November, making it only the second known piece of macOS malware to do so

Втор малвер од ноември, страшна работа, епл феил.
Немаат време за решенија - зафатени се 24/7 со броење пари..
(Исто како на форумов со ДДОсот :p)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.910
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Besides those questions, the malware is notable for a version that runs natively on the M1 chip that Apple introduced in November, making it only the second known piece of macOS malware to do so

Втор малвер од ноември, страшна работа, епл феил.
никој не рече apple fail. безбедносни проблеми имало и ќе има.

проблемот е лажната сигурност „can't happen to me“
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
759
791
Skopje
Значи штом кликнеш на атачментот да го превземеш веќе си се заебал ? Ако го избришеш фајлот одма таман е или веќе си се наденал на греблото ?
Screenshot_1.jpg
Еве кај те носи ако кликнеш. Така да не знам, а и не го испробувам, посебно не на работа. На виртуелка ако има некој нека тестира нека ни каже што се превзема :D
Мислењето е автоматски споено:

Еве 2 други што се интересни. Првиот што е на Македонски, со домашна компанија, со домашно име на емаил па и уште мк домеин... Да им мериме успешност мислам дека овој има доста кликови :LOL:

Screenshot_2.jpg

Вториов се испраќа од [email protected] Да не им е маилов крш, ќе имале и тука доста кликови.

Screenshot_1.jpg

А еве една брза жртва што ја најдов на нет.

Screenshot_3.jpg
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.363
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно