Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Обид за злоупотреба на платежна картичка од УНИ Банка

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
423
283
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Интересно, минатата сабота излегувам на кафе, и така спремајќи се, ми дојде смс на мобилен, од праќачот UNIBANK_OTP, од кој и порано имам добивано OTP код за да потврдам трансакција. Но сега добив код за трансакција која не сум ја направил, во висина од 12.00 GBP, adidas UK Limited. Претпоставувам ова беше обид за злоупотреба на картичката, така? Среќа што имам 2 factor authentication. Инаку оваа ми е втора картичка на која нема прилив, едино ако ставам 500-1000 ден ако планирам нешто онлајн да плаќам и најчесто ја користам на Алиекспрес (ми беше зачувана таму како картичка). Дополнително, регистрирана ми е и на Gley платформата, па на крај на секој месец автоматски повлекува од таа картичка за да наплати претплата. За ова не добивам OTP код, само потврда на маил дека е наплатено. А мислам дека и на Алиекспрес исто не ми бара код.
Дали да го пријавам случајов во банката, да ја поништат, па да ми дадат нова картичка или доволно сум заштитен со OTP?
 
Последна промена:

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.275
1.454
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Ја би ја сменил. Немало имало прилив и ОТП, нова картица и мирна глава.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.044
1.926
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Има многу сервиси кои не бараат OTP код, јас го имам ова решено со ставање на интернет лимит на 1 денар пример. И кога ми треба нешто да платам само го зголемувам, плаќам и повторно го враќам на мала сума (НЛБ ова).
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
200
191
Битола
Интересно, минатата сабота излегувам на кафе, и така спремајќи се, ми дојде смс на мобилен, од праќачот UNIBANK_OTP, од кој и порано имам добивано OTP код за да потврдам трансакција. Но сега добив код за трансакција која не сум ја направил, во висина од 12.00 GBP, adidas UK Limited. Претпоставувам ова беше обид за злоупотреба на картичката, така? Среќа што имам 2 factor authentication. Инаку оваа ми е втора картичка на која нема прилив, едино ако ставам 500-1000 ден ако планирам нешто онлајн да плаќам и најчесто ја користам на Алиекспрес (ми беше зачувана таму како картичка). Дополнително, регистрирана ми е и на Gley платформата, па на крај на секој месец автоматски повлекува од таа картичка за да наплати претплата. За ова не добивам OTP код, само потврда на маил дека е наплатено. А мислам дека и на Алиекспрес исто не ми бара код.
Дали да го пријавам случајов во банката, да ја поништат, па да ми дадат нова картичка или доволно сум заштитен со OTP?
офтопик, ама и јас имав исто баш од унибанка, резервна картичка за ептен сомнителни трансакции, но за среќа си платив и ја затворив навреме цела трансакциска сметка таму затоа што унибанка зема месечна провизија ДУРИ и ако нема трансакции во тековниот месец.
 
  • Хаха
Реакции: thrw

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.586
1.326
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Има многу сервиси кои не бараат OTP код, јас го имам ова решено со ставање на интернет лимит на 1 денар пример. И кога ми треба нешто да платам само го зголемувам, плаќам и повторно го враќам на мала сума (НЛБ ова).
Нели треба в банка да се оди и таму да го сменат лимитот? Барем така беше со мојот случај пред неколку години, не се менуваше во апликација
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.895
2.110
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Нели треба в банка да се оди и таму да го сменат лимитот? Барем така беше со мојот случај пред неколку години, не се менуваше во апликација
Преку НЛБ не треба.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.586
1.326
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Преку НЛБ не треба.
Па за НЛБ се работеше, баш ќе пробам пак.
Јок не може, нема дозвола. Го користам бесплатниот пакет може тоа има врска...не е битно друга е темава
sorry за офтопик
 
Последна промена:

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.895
2.110
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Па за НЛБ се работеше, баш ќе пробам пак.
Јок не може, нема дозвола. Го користам бесплатниот пакет може тоа има врска...не е битно друга е темава
sorry за офтопик
Сигурно е тоа дека е бесплатната верзија.
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
69
96
Skopje
@bobipp дали може да пишеш што контент содржеше смс-от.
Претпоставувам податоци за трговецот: adidas UK Limited, износ: 12.00 GBP, кодот, и дел од бројот на картичката.
Дали евентуално има: order number?
Доколку има, пиши ми го во порака, и ќе ти дадам повеќе детали за нарачката.
Со сигурност е обид за злоупотреба на твојата CC, овие нарачки се водат како "Ghost orders" во Adidas.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.044
1.926
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Нели треба в банка да се оди и таму да го сменат лимитот? Барем така беше со мојот случај пред неколку години, не се менуваше во апликација
Заборавив да додадам дека користам првиот пакет кој се плаќа за вршење на трансакции и менаџирање со сметки.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.187
31.318
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас не сум начекал многу, туку скоро ниеден сервис што наплаќа без код.
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.178
783
Јас сум на НЛБ и си плаќам секој месец за електронско банкарство основен пакет по некој си 70-80денари месечно веќе десетина години. Со ова претплата од самата апликација можам да извршувам плаќања на повеќе начини. Кога ќе влезам на картицата имам да активирам дневен лимит кој е активен 24h за интернет плаќање, пос терминал и АТМ. Сите ми се ставени 0 денари, кога и да ми треба да направам уплата или извадам пари, само си внесувам дневен лимит и потоа повтонро го деактивирам на 0 денари. Така да не се замарам дали некој ми го знае пинот и ми ја има зедено картичката. На овој начин имам доста пати заштедено бидејки некој пат се заборавам да ја тргнам картичката од некој subscribe, а он се обидува да си наплати. :D
Чисто за тие што не знаат. На дневен лимит мислам, пример за интернет плаќања ставам лимит од 100денари. Ако ги потрошам тие 100денари, наредно да пробам да извршам уплата од 100денари ќе биде не успешно. За да биде успешно ќе треба да го зголемам дневниот лимит на 200денари бидејќи 100денари веќе сум потрошил. Но ако ја оставам така картичката отклучена со потрошени 100денари, после 24h лимитот се ресетира и имам повтроно 100денари лимит за трошење.
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.558
1.686
Може преку НЛБ да се смени лимит и ако не си претпатен на пакетите за онлајн банкарство, т.е. се менува преку веб страната, само треба да се има токен за да се потврди.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.187
31.318
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
423
283
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
@bobipp дали може да пишеш што контент содржеше смс-от.
Претпоставувам податоци за трговецот: adidas UK Limited, износ: 12.00 GBP, кодот, и дел од бројот на картичката.
Дали евентуално има: order number?
Доколку има, пиши ми го во порака, и ќе ти дадам повеќе детали за нарачката.
Со сигурност е обид за злоупотреба на твојата CC, овие нарачки се водат како "Ghost orders" во Adidas.
Нема order number, само кодот, последните 4 цифри од бројот на картичката, датумот и тоа што веќе пишав погоре.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.743
10.172
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Другар уште чекаш да ја промениш картичката?
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
329
351
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 & stock cooler
Motherboard
MSI B450 TOMAHAWK
Storage
SSD 500GB & WD 2TB
PSU
Chiftech 750W
RAM
16GB
Video card
AMD RX 580 8GB
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Asus VA24EHE
OS
WIN10
офтопик, ама и јас имав исто баш од унибанка, резервна картичка за ептен сомнителни трансакции, но за среќа си платив и ја затворив навреме цела трансакциска сметка таму затоа што унибанка зема месечна провизија ДУРИ и ако нема трансакции во тековниот месец

Колку плати за затварање? Јас од тие причини сакав да ја затворам сметката, ми побараа 1500 или 2000 ден. за затварање на картичка и затварање на трансакциона. Крајно дрско, затоа што кога го правев договорот пред 10 год. нема наведено плаќање за раскинување.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
200
191
Битола
Колку плати за затварање? Јас од тие причини сакав да ја затворам сметката, ми побараа 1500 или 2000 ден. за затварање на картичка и затварање на трансакциона. Крајно дрско, затоа што кога го правев договорот пред 10 год. нема наведено плаќање за раскинување.
мислам дека беше 1500, ама сега гледам во ценовникот дека го смениле бесплатно, а го смениле и тарифирањето на сметка без промет да биде без провизија. значи џабе сум платил.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.973
Мислења
972.597
Членови
35.322
Огласи
2.920
Најнов член
pupszio
На врв Дно