Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Обид за Phishing - Reklama5/Viber

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.057
5.244
Имам неколку активни огласи на Реклама5, секакви луѓе се јавуваат или ме контактираат на Вибер...ама последново беше добар обид за phishing. Многу добро смислено и ако малку си лаик можеш добро да наседнеш на phishing-ов.

За жал не направив скриншот од сајтот, и тој беше добро скоцкан.
 

Атачменти

 • viber_image_2022-12-22_09-30-01-963.jpg
  viber_image_2022-12-22_09-30-01-963.jpg
  126 KB · Прегледи: 312
 • viber_image_2022-12-22_09-30-01-903.jpg
  viber_image_2022-12-22_09-30-01-903.jpg
  135,7 KB · Прегледи: 310
 • viber_image_2022-12-22_09-30-01-438.jpg
  viber_image_2022-12-22_09-30-01-438.jpg
  22,6 KB · Прегледи: 312

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.285
6.396
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Нема логика ти да даваш податоци за картичка за да примиш пари. Или те тераше да се регистрираш на некој сајт? И во двата случаи смрди на фишинг, али и тоа што викаш, некои постари или неискусни ќе наседнат.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.568
Граматички грешки, автоматски превод, непостоечки начин на плаќање, повеќе би рекол дека е новина за Македонија него ли што е добро. Инаку reklama5.mk не користат https во 2022 година, проблемот од таму почнува, а не па за другото.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.057
5.244
Си огласуваш на ит.мк и нема вакви работи :)
Месечно 125 денари минимум. :)

Здравје, во некој нареден живот би платил за членство. Фала што се грижите за безбедноста на членовите.
Мислењето е автоматски споено:

Граматички грешки, автоматски превод, непостоечки начин на плаќање, повеќе би рекол дека е новина за Македонија него ли што е добро. Инаку reklama5.mk не користат https во 2022 година, проблемот од таму почнува, а не па за другото.
Чек, чек...граматички грешки? Па побогу пола од народов куца на латиница и 99% од нив имаат граматички грешки.

Еве ти скртиншот од друг разговор исто за оглас, а после ова зборев со човеков.
1671701902496.png
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.285
6.396
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Чек, чек...граматички грешки? Па побогу пола од народов куца на латиница и 99% од нив имаат граматички грешки.

Еве ти скртиншот од друг разговор исто за оглас, а после ова зборев со човеков.
Да ама ова од сликава е 100 пати поуверливо отколку тој разговорот од погоре. Поготово тоа „курирот ќе контактира со Свами“ и тоа што прво ти персира па после не. Има многу red flags, само треба да си искусен да ги приметиш.
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
949
1.062
Skopje
Да ама ова од сликава е 100 пати поуверливо отколку тој разговорот од погоре. Поготово тоа „курирот ќе контактира со Свами“ и тоа што прво ти персира па после не. Има многу red flags, само треба да си искусен да ги приметиш.
Да, на ит форум каде 99% се компјутерски писмени.

Ај сеа стај ги овие луѓе у равенката:
Screenshot_2.jpg
 

cppffs

Gaining Experience
7 април 2019
85
84
Хмм многу наивно од нивна страна со јавно достапен бугарски број ... Но со оглед дека сме нација го сакам КАМ во поштенско сандаче кај нас би поминало се и многу помизерно од ова... во секој случај ова лесно се лоцира од надлежните доколку има воља...
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
603
792
треба човек да е ептен абдал некој да те убеди да внесеш картичка ако продаваш.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.285
6.396
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Да, на ит форум каде 99% се компјутерски писмени.

Ај сеа стај ги овие луѓе у равенката:
E да, така е. Ние веројатно воопшто не размислуваме од нивна гледна точка, јас едноставно потсвесно ги ставам сите тие глупости на игнор.

Ама еве мајка ми на пример пред некоја недела наседнала на оној попапот што ти вика дека А1 оператор ти доделува ајфон, па почнала и податоци да внесува. И после ми се јавува и ми вика „Абе што е ова, цело време на телефонот ми се појавуваат нотификации со полу разголени жени“.
Па морав да одам и да објаснувам да си стекне навика да гледа која е УРЛ адресата, дека преку Chrome никогаш не може А1 да и пратат известување дека добила нешто итн. итн... А она ме гледа бело и појма нема ни што е УРЛ адреса ни што е Chrome, па ај оди објасни се.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.057
5.244
Абдали има етен тон во нашава земја, а ботов нема да го приметиш веднаш. Барем не во првите неколку реченици. Сега го чекам пак да ми пише и да видам колку ќе биде упорен :) Stay tuned...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.761
17.199
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Кажи му дека е многу симпатична и побарај му борјче за да излезете на вечера
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.761
17.199
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
470
280
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
треба човек да е ептен абдал некој да те убеди да внесеш картичка ако продаваш.
лимит 0 ден. на картичката,и џабе му е,во последно време сите банки веќе имаат отп токен ќе ти стигне порака со отп токен код.
Имам неколку активни огласи на Реклама5, секакви луѓе се јавуваат или ме контактираат на Вибер...ама последново беше добар обид за phishing. Многу добро смислено и ако малку си лаик можеш добро да наседнеш на phishing-ов.

За жал не направив скриншот од сајтот, и тој беше добро скоцкан.
не ми јасно на кој јазик го прават
немој html да беше или htm?
Се зезнал баш со ит колега че си игра,ќе го најдеме кој стои зад оваа.
Мене слично во форумот на балкан имав регистрирани луѓе,кои праќаат на други корисници линкови во форумот.
Имам неколку активни огласи на Реклама5, секакви луѓе се јавуваат или ме контактираат на Вибер...ама последново беше добар обид за phishing. Многу добро смислено и ако малку си лаик можеш добро да наседнеш на phishing-ов.

За жал не направив скриншот од сајтот, и тој беше добро скоцкан.
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.503
3.397
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.070
Мислења
954.894
Членови
34.481
Огласи
2.292
Најнов член
BlagojaPrimo
На врв Дно