1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OBD-II искуства

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од FLEGMA, 17 Мај 2017.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Некој да има лично искуство со OBD-II Scan и апликација/апликации?
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако те мачи одреден проблем со возилото, кажи што е ќе се најде решение.
  Ако сакаш сам да правиш дијагностика, и за тоа ќе се најде решение, во смисла кој софтвер/хардвер ти е потребен итн итн.
  Лично искуство немам, меѓутоа познавам луѓе кои го работат тоа професионално, па би можел да ти доловам информации кои би ти биле потребни.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,663
  2,679
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  За возила од GM групација (Opel/Vauxhall/SAAB/Holden) имам доста искуство. Што те мачи?
   
  Последна промена: 17 Мај 2017
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,663
  2,679
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Јас користам најефтин OBD bluetooth адаптер од нет со Turque апликација на моб. Врши работа за најосновни работи.
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,109
  3,588
  18 Април 2007
  И јас исто користам најефтин обд плус можам да бришам чек енџин лајт ако треба (кога ќе светне ми гаси ЕСП).
   
  На FLEGMA и mdeni им се допаѓа ова.
 8. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  67
  29 ноември 2008
  Имам доста искуство со OBD II различни интерфејси и софтвери (VAG COM/VCDS, Lexia, Autocom(Delphi;Wurth), Multidiag, BOSCH KTS, MBStar, FOCOM). Ако треба нешто remote можам да помогнам.
   
  FLEGMA, smole и на krema им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  @bogoevski @Daniel86 @smole
  Ви должам едно големо извинување затоа што не одговорив. OBD-2 ми треба онака чисто од разонода за проверка на параметри (потрошувачка, забрзување и сл.)
  За сега нема потреба од сервисирање. Ќе се мести на Honda Accord > 2006

  Сакав да чујам мислења од оние што го користат за разонода но најмногу ме бунат неколку работи:
  1. Дали адаптерот ќе бара премногу параметри од ECU-то во секојдневна употреба? Јас колку што ги гледам програмиве прават еден куп request-и во реално време па прашањето е дали ECU-то знае да одговори без да почне да зеза. Ај, на мајстор јасно ми е но во секојдневна употреба дали ќе го буни компјутерот па овој да влезе во diagnostic мод или слично (лупам сега, не замерувајте)
  2. Дали адаптерот ќе троши од акумулаторот на изгасната кола?
  3. Ако земам дали да земам Bluetooth или Wi-Fi?

  Фала ногу!
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  67
  29 ноември 2008
  Најверојатно сакаш да купиш а воедно и да наместиш ELM327. Јас лично не го преферирам но ако за твои потреби ти брка работа сошто да не.
  При исклучен контакт на возилото нема да има никаква потрошувачка од интерфејсот но при само давање контакт се вклучува истиот. Интерфејсите не се наменети за долготрајно користење особено овој што го спомнав и самиот интерфејс доколку е со понизок квалитет за многу брзо време ќе откаже а при тоа можно е (во многу ретки сучаеви) да ја повлече ECU единицата со себе. ECU единицата константно ги испраќа сигналите за работење на автомобилот на три различни линии, K, L, и CAN линија а ти во случајов само ги отчитуваш (преведуваш) сигналите во разбирливи податоци. Само во одредени посебни ситуации може интерфејсот да побара а во едно и да добие податоци. Во секој случај ни едно комерцијално возило со комерцијален ECU не е наменето да биде отчитувано константно и не би го препорачал истото.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Фала многу.
  Она на кое се сомневав го потврдуваш и ти. Гледав на нет доста коментари од типот „користам преку две години постојано вклучено“ , слични коментари на твојот до прегорени/стопени конектори и расипани компјутери.
   
  На Dux му/ѝ се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,109
  3,588
  18 Април 2007
  Јас го уштекувам само по потреба, си стои у фиока у кола стално. Мојот е со блутут.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,663
  2,679
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  1. Не правиш никакви реквести, туку слушаш отворена комуникација.
  2. Споменатиот ELM327 со bluetooth троши само 20mA на 12V. И да работи цело време ќе ти требаат две вечности за да го потрошиш акумулаторот.
  3. ELM327 Никогаш не го одштекав (6-7 години). Не умре нит ECU ниту адаптерот.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,459
 2. zlatkogv
  Одговори:
  97
  Прегледи:
  32,199
 3. Marouuu
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  3,559
 4. mercury
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,478
 5. Miroslav Ilic
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,083
Вчитување...

Сподели

Вчитување...