1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

OBD-II искуства

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од FLEGMA, 17 Мај 2017.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,548
    12,810
    2 Август 2012
    Машко
    Некој да има лично искуство со OBD-II Scan и апликација/апликации?

На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,548
    12,810
    2 Август 2012
    Машко
  3. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,754
    7,193
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Ако те мачи одреден проблем со возилото, кажи што е ќе се најде решение.
    Ако сакаш сам да правиш дијагностика, и за тоа ќе се најде решение, во смисла кој софтвер/хардвер ти е потребен итн итн.
    Лично искуство немам, меѓутоа познавам луѓе кои го работат тоа професионално, па би можел да ти доловам информации кои би ти биле потребни.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,663
    2,679
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    За возила од GM групација (Opel/Vauxhall/SAAB/Holden) имам доста искуство. Што те мачи?

Последна промена: 17 Мај 2017
  5. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,663
    2,679
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
  6. damil

damil
    On your way to fame

734
    732
    2 Јануари 2015
    Машко
    Јас користам најефтин OBD bluetooth адаптер од нет со Turque апликација на моб. Врши работа за најосновни работи.

7. smole

smole
    Unstoppable

3,109
    3,588
    18 Април 2007
    И јас исто користам најефтин обд плус можам да бришам чек енџин лајт ако треба (кога ќе светне ми гаси ЕСП).

На FLEGMA и mdeni им се допаѓа ова.
  8. Dux

Dux
    Gaining Experience

119
    67
    29 ноември 2008
    Имам доста искуство со OBD II различни интерфејси и софтвери (VAG COM/VCDS, Lexia, Autocom(Delphi;Wurth), Multidiag, BOSCH KTS, MBStar, FOCOM). Ако треба нешто remote можам да помогнам.

FLEGMA, smole и на krema им се допаѓа ова.
  9. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,548
    12,810
    2 Август 2012
    Машко
    @bogoevski @Daniel86 @smole
    Ви должам едно големо извинување затоа што не одговорив. OBD-2 ми треба онака чисто од разонода за проверка на параметри (потрошувачка, забрзување и сл.)
    За сега нема потреба од сервисирање. Ќе се мести на Honda Accord > 2006

Сакав да чујам мислења од оние што го користат за разонода но најмногу ме бунат неколку работи:
    1. Дали адаптерот ќе бара премногу параметри од ECU-то во секојдневна употреба? Јас колку што ги гледам програмиве прават еден куп request-и во реално време па прашањето е дали ECU-то знае да одговори без да почне да зеза. Ај, на мајстор јасно ми е но во секојдневна употреба дали ќе го буни компјутерот па овој да влезе во diagnostic мод или слично (лупам сега, не замерувајте)
    2. Дали адаптерот ќе троши од акумулаторот на изгасната кола?
    3. Ако земам дали да земам Bluetooth или Wi-Fi?

Фала ногу!

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dux

Dux
    Gaining Experience

119
    67
    29 ноември 2008
    Најверојатно сакаш да купиш а воедно и да наместиш ELM327. Јас лично не го преферирам но ако за твои потреби ти брка работа сошто да не.
    При исклучен контакт на возилото нема да има никаква потрошувачка од интерфејсот но при само давање контакт се вклучува истиот. Интерфејсите не се наменети за долготрајно користење особено овој што го спомнав и самиот интерфејс доколку е со понизок квалитет за многу брзо време ќе откаже а при тоа можно е (во многу ретки сучаеви) да ја повлече ECU единицата со себе. ECU единицата константно ги испраќа сигналите за работење на автомобилот на три различни линии, K, L, и CAN линија а ти во случајов само ги отчитуваш (преведуваш) сигналите во разбирливи податоци. Само во одредени посебни ситуации може интерфејсот да побара а во едно и да добие податоци. Во секој случај ни едно комерцијално возило со комерцијален ECU не е наменето да биде отчитувано константно и не би го препорачал истото.

11. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,548
    12,810
    2 Август 2012
    Машко
    Фала многу.
    Она на кое се сомневав го потврдуваш и ти. Гледав на нет доста коментари од типот „користам преку две години постојано вклучено“ , слични коментари на твојот до прегорени/стопени конектори и расипани компјутери.

На Dux му/ѝ се допаѓа ова.
  12. smole

smole
    Unstoppable

3,109
    3,588
    18 Април 2007
    Јас го уштекувам само по потреба, си стои у фиока у кола стално. Мојот е со блутут.

13. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,663
    2,679
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    1. Не правиш никакви реквести, туку слушаш отворена комуникација.
    2. Споменатиот ELM327 со bluetooth троши само 20mA на 12V. И да работи цело време ќе ти требаат две вечности за да го потрошиш акумулаторот.
    3. ELM327 Никогаш не го одштекав (6-7 години). Не умре нит ECU ниту адаптерот.

Слични теми
  1. the G man
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    4,459
  2. zlatkogv
    Одговори:
    97
    Прегледи:
    32,199