1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

NVIDIA со повик до сите гемјери против COVID-19

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од architect, 15 Март 2020.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,949
  2,332
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Nvidia со отворен повик до сите гемери во борбата против COVID-19 :
  NVIDIA GeForce
  @NVIDIAGeForce


  PC Gamers, let’s put those GPUs to work. Join us and our friends at
  @OfficialPCMR
  in supporting [email protected] and donating unused GPU computing power to fight against COVID-19! Learn more → https://reddit.com/r/pcmasterrace/comments/fhb5e4/coronavirus_specific_gpu_projects_are_now/
  Untitled-1.jpg

  Симнувате, инсталирате и тера во позадина.
  Start folding – [email protected]
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,279
  6,373
  21 Јануари 2009
  Дека линкот за learn more им е на Reddit...
   
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Шо праи чудово уствари?
  АМД имам ама чисто онака прашувам.
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,459
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Копа за nvidia.
  Некој вид на мајнер/дата/сервер за решавање на сложени математички задачи коишто преку мрежа сите компјутери се спојувааат во еден вид на супер компјутер.
  Фактички тие што сакаат да помогнаат во иницијативата треба да потрошаат тро повеќе струја односно 250-300w Од компјутер со една графичка , зависно од тоа што останати компоненти има.
   
  Oktar, TATA_MATA и на mihovkris им се допаѓа ова.
 5. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Нешто слично и мислев дека се дешава. Фала ти :)
   
 6. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  108
  63
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Баш ќе помогнам со Nvidia GeForce GT 440
   
  На Sharlovski и SiPy` им се допаѓа ова.
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Компанија вредна милјарди долари си прави маркетинг (демек социјално одговорна) и те убедува дека ти си тој што треба да направи разлика во светот, додека лакомо си ги чува парите.
   
  На Nomad, mkd, Zippo и уште 12 други им се допаѓа ова.
 8. toplel

  toplel
  On your way to fame

  570
  615
  18 Август 2016
  Машко
  Virtue signalling at its finest. Случајно дан речеа дека одреден процент од купените графички ќе бидит дониран во „Х“ цели. Копајте на ваш трошок, а ние да го крениме трофејот.
   
  На 1s3ct0wN, Sharlovski, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,279
  6,373
  21 Јануари 2009
  Од вакви неверници си патиме.
   
  На Roxas и Banjifiko им се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе ке продаваат они графички по 1500 евра па после ке бараат солидарнос' и да ја дадеш на користење во слободно време. Никогаш! Какво лицемерие и дволичност...
   
  На Zippo, goce03, bxxxn и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,131
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Целава иницијатива е катастрофа, колку да се направи нешто. Јас не ги имам анализирано [email protected], ама дали воопшто нивниве истражувања се релевантни во моментот? Нема никаков дополнителен линк за тоа каде и што се придонесува, освен дека е OPEN RESEARCH.
  Можеби деловите што анализираат со овие GPU/CPU-a се веќе анализирани од друга организација/ресурси, така да имаме само дуплирање...

  Дополнително, без оглед на медиумот, личи ли да се тагираат Intel и AMD во ситуацијава со GIF од пикачу? Луѓе умираат, а Нвидиа си се занимава на твитер работава.

  Како трето, се става ли линк од факинг РЕДИТ за ваква работа? Да го читаме Педро таму и да читаме глупости како red leader/gold leader?

  Кога излезе Idiocracy на луѓево им беше неверојатно како е возможно толку да станеме глупи и смотани за 500 години, а всушност единствена грешка на филмот е што наместо 500, требаше да стави 15 години.
   
  itstheigyg, 1s3ct0wN и на Oktar им се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,349
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Калкулира протенски проблеми.

  Убаво од nvidia, ама апелов EVN да го дадеше па да зборевме. Или барем нека ги даваат со 50% попуст графичките. PR stunt.
   
  На gamer-eddie, omegaRED, boro1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  936
  1,531
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ngreedia нек се е... они нека ми платат на мене прво
   
 14. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Не мора да трошите 200W. Може да го ставите на низок приоритет дури и да не користите GPU. Супер функционира и на мала линукс виртуелка. Има некоја група Macedonians, ако сака некој да се придружи.
   

Сподели

Вчитување...