1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Се сменија работите со чоекот....сеа nvidia ги дава open source драјверите поради SteamOS. А и од друга страна, сите признаваат дека нивните драјвери се подобри од драјверите на амд во Linux околина.. Nvidia покрај се, благородни работи прават и за гиковите.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Е сега можам раат да спијам. Не се промениле работите!

  Причина немој сам да ме оставаш во борбата против АМД фановците на форумов.
   
  На dejan_str и prichina им се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  На xhktw и gokica им се допаѓа ова.
 4. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Е Како не gokica, пред неколку дена јако притиснаа dejan_str и psyside, те чекав за бекап, Imperial влета да ми го чува грбот.
  Ми го виде најновиот придонес?
  nvidia worship.gif
   
  На gokica и dejan_str им се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Се додека не ги турат на ривју сите овие маркетинг муабети од типот „чекај не купувај од другиов оти јас ќе имам подобро“ се џабе.

  Како и да е, цена од 650 долари како за едниот така и за другиот се многу освен ако се плашат дека бројот на произведени исправни GPU примероци ќе биде мал па ем да ќарат ем да се крунисуваат со најдобар GPU за 2013.

  Каде било тоа. Многу ми е мака. Аааа, ќе видат тие сега. :D

  Иначе придонесов е на место. Секоја чест.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  :DЈас само за CUDAта контрав,дека не е тоа тоа што ја оправдува поскапата цена на Ge Force серијата,особено на Хајенд моделите.Повеќе би го прифатил PhysX како виновник за цената него CUDA пошто Ge force e гејминг графичка,80% ја купуваат за гејмиг у CUDA не ни треба.:D
  @Psyside Спремајсе!! ке нападнат!!!
  Aко GTX 780 ti ги има сите 15SMX цената од 650$ ке биде предобра(ако за тоа зборуваш)
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Убаво така да е ама одвај титаните дотуркаа до 14. За 15 треба многу добар јиелд. Или подобро да се изразам треба и многу квадро картици да се продадат за да обезбедат понатамошно производство.

  Како и да се се согласувам дека бинови подобри од оние на титанот со сегашната ценовна политика ќе бидат ефтини во однос на конкуренцијата.

  Ха, ха. Причина, доволно било само да ги оставиш самите да си набројат се што нема во АМДовите картици и си завршил работа.
   
  На prichina и dejan_str им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  Мислам дека ке направат доволен број на целосно функционални чипови со 15SMX пошто секако лето 2014 ке има нова серија,така да не е долго време а и сигурно ке удрат математика.Или пак цената малку ке ја поткренат за помалку да се продаваат а сепак да го задржат приматот најбрза ГПУ,но сепак мислам дека ке имаат доволен број,намерно изгледа турија 14SMX за на крај да извадат 15SMX и да нема многу време до наредната серија со тоа што тамам ке си бидат со чипови.
  Ете кој се надеваше покрај GTX480 дека толку ефикасни 580ки ке извадат?Каде каде целосно функционални 580ки повеќе се произведоа него 480ki,А истата прикаска беше дека немало доволно целосно функционални чипови па скратиле еден SMX во GTX480.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  Да но АМД има еден голем плус,прекрасни Open CL перформанси,чекај да почнат девелопериве да ги оптимизираат совтвериве за Open CL на вистинско ниво и ке ја видите CUDA како плаче ко мало дете :D Не е само кој што има,туку колку тоа е прифатено и имплементирано и затоа нвидиа има предност.Појака фирма,повеќе пари,појак маркетинг и тоа е тоа.Како и да е АМД притиска јако со OpenCL и верувам дека за брзо ке биде избор број 1.
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко

  Не разбрав. За мене 760 е мид енд, хај енд се 770 и нагоре :) Кој збор е во прашање?
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008

  future-proof :)
   
 12. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Најпрост пример.....играјте CS 1.6 со 60фпс и со 100фпс,па после викајте дека нема разлика :D

   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко

  За 1080p мислам дека веќе нема што повеќе да направат. Појаки графички само за поголеми резолуции мислам дека треба. Графичката ми треба за 1080 резолуција така да се мислам дали 270X ќе е доволна (според рецензиите изгледа дека barely таман доаѓа, со исклучок на некои игри каде не може да игра се на макс а да биде над 40 фрејма).

  Ама 760ката од друга страна нема игра која не може да ја тера на 1080 со макс сетингси... е сеа прашањето е дали вреди да се плати околу 60-70 евра плус за тоа.
   
 14. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,092
  510
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Зависи кои игри сакаш да ги играш, кои технологии ти прават мерак, но доколку искалкулираш, не вреди да потрошиш плус 60-70 евра за 760-та... сепак на крајот изборот е твој...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  ке мора и нов монитор да се купува со G Sync ,за жал.Се надевам нема да бидат скапи и ке бидат достапни кај нас за брзо.А ние што купивме Dell u?:(
  http://www.guru3d.com/news_story/nvidia_g_sync_explained_(article).html GTX780ti Во секој случај побрза од GTX 780 a за иста цена,тоа е добро :D ке падне цената на 780
  [​IMG]
   
 16. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  ileste, dejan_str и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Само што го видов ова:

  http://www.msi.com/product/vga/N760-HAWK-LE.html

  Картава треба да биде поевтина, до 14К ако може да се набави во мк да кажеме. Прашањето е дали може да се флешира биос на картиве? Пример ја фрешираш LITE едицијава со биос од нормална HAWK, и бидејќи се скрос ист хардвер дали нема да биде исто?

  Или пак и пукнеш оверклок на оваа карта до истите брзини ко на нормален HAWK :)

  Мислења?
   
 18. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  796
  1,668
  23 Мај 2012
  Колку што можам да видам картите се идентични, освен во фреквенцијата. Така да теоретски, ако ја флешуваш со биос од hawk ќе ја добиеш истата карта за поевтино.
  Е сега прашањето е зашто овие карти се продаваат со пониска фреквенција? Ако се оние што не успеале да се квалификуваат за hawk си го јадел бостанот :p.
   
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко

  Тоа да, ама пошто има бекплејт и со таа фреквенција не ми е проблем :))) секоја сток 760ка е подобра и од најдобрата 270X. А иначе дури и да не се квалификувала за HAWK поради неможност да се оверклокира повеќе од HAWK во LN2 мод - додатно од фактори оверклокот - пак сигурно најмалку до нормална HAWK ќе може да се оверклокира.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008

  What?

  Абе каков L2N мод, земи си било која 760, или 280X, и не се замарај веќе кој модел каков бил што бил, сите ќе ти вршат работа и повеќе од доволно, гледај само да биде со добро ладење, и тоа е тоа.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,871
  8 Април 2011
  Машко
  Аа нее! мора да било Црно-Жолта графичката :D
   
  FLEGMA, toshex и на psyside им се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко

  Напротив, жолтото не ми се допаѓа хахахахаха. Ама има backplate (сериозно мн кул изгледа бекплејт) :D

  Ќе видиме што ќе пишат ТДК, они се увезници на МСИ, им пишав за нарачка, па да видиме што ќе кажат.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008
 24. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,079
  1,458
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  кој AA метод е најдобар да го користам со GTX 760 ?
   
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,088
  2 Август 2012
  Машко
  Па нели зависи од играта односно од твоите преференци? Која игра ја играш?
  Јас на пример користам 8xS [Combined: 1x2 SS + 4x MS] и 2x Sparse Grid Supersampling за Transparency Supersampling во Flight Simulator X ама истиот не „плаче“ за лудачки AA сетинзи...додуша ни јас.
   

Сподели

Вчитување...