• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia - Генерална дискусија

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.170
4.822
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
458
566
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti OC
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE
АМД имаат само 8% удел?
1669308350991.png
Сигурно имаат повеќе од 13%, ова е само од Steam.
Сарказам беше тоа, не треба на секој пост да ставам "/s". Контра troll малце :LOL:
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.170
4.822
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.209
2.792
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

Нвидиа со 88% удел на пазарот, АМД со 8%, Интел со 4%. Која патетика се АМД, додека се фалат дека профитот им е во постојан раст ќе го изгубат уделот на пазарот. Една солидна генерација на Интел и ќе паднат на последно место.
Овие бројки се за десктоп + лаптоп графички и се однесуваат само за трет квартал. Десктоп карти ако гледаме 86% Nvidia, 10% AMD, 4% Intel. Лаптоп 90% Nvidia и другиве несреќи по 5%. Обично се околу 20% АМД, но последниве месеци им е преполовена продажбата. Затоа и сите тие агресивни намалувања на цена и гратис игри.
Q3-2022-Intel-NVIDIA-AMD-GPU-Market-Share-Report-JPR-_-dGPU-vs-iGPU-1456x735.jpg

Q3-2022-Intel-NVIDIA-AMD-GPU-Market-Share-Report-JPR-_-Desktop-Market-Share-1456x649.jpg

Q3-2022-Intel-NVIDIA-AMD-GPU-Market-Share-Report-JPR-_-Notebook-Market-Share-1456x662.jpg
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.088
2.890
Ова трол-муабети отвараш или стварно веруваш дека АМД имаат само 8% удел?

Едит - Не видов цифри ама автоматски не верувам што читам....
Ај види у „воут„ цифри ?
Не се реални цифрите - произведено не значи исто и продадено... Не е можна волкава разлика...
Јас не знам што се најде толку засегнат. Прво, не истресов од ракав, туку постирав линк од релевантен извор. Второ, не реков дека производите на АМД не вредат туку дека АМД не оди во добра насока.
Членот над мене фино го сумираше истражувањето да не се повторувам.

@Godlike Пазарот со графички е во преодна фаза. Сеуште има многу графички што се кај мајнерите и статистиката на стим допрва ќе се менува. На твое место не би очекувал чуда. Моментално првата АМД графичка на Steam е на 25-то место со помалку од 1.5% удел. Ако ги тргнеш Rx 580-ките и 570-ките (а ако сме искрени тоа се веќе графички во години), АМД ќе има уште помизерен удел на пазарот.

Дополнителен проблем е што во овој крипто-копачки циклус ниедна АМД графичка не се продаваше толку добро како што во минатиот циклус се продаваа 580-ките и 570ките, што значи на пазарот за половни ќе врие од 3000ките на Нвидиа(што веќе мислам дека е очигледно), а АМД ќе има едвај по некоја. Ако не сменат нешто наскоро се плашам дека и овој процент брзо ќе им падне.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.170
4.822
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Купи АМД и има buyers remorse, нели приметуваш по други теми до сега?
Ма супер си е картицата - не се каам - туку само секој десетти во свет да има АМД карта ? Немогуче ! Мора да е поголем процентот..
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Ма супер си е картицата - не се каам - туку само секој десетти во свет да има АМД карта ? Немогуче ! Мора да е поголем процентот..
Па не секој 10ти ама 2ца на 10 души во просек се со АМД спрема Нвидиа.
Овие бројки се за десктоп + лаптоп графички и се однесуваат само за трет квартал. Десктоп карти ако гледаме 86% Nvidia, 10% AMD, 4% Intel. Лаптоп 90% Nvidia и другиве несреќи по 5%. Обично се околу 20% АМД, но последниве месеци им е преполовена продажбата. Затоа и сите тие агресивни намалувања на цена и гратис игри.
Убо напиша, обично 20% се и според Steam survey ама графата беше за третиот квартал.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Ко ќе ми кажуваат овие блесавите АМД фанови дека црвените карти биле поефикасни:

 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.887
30.906
kalco.ru
Што би било соодветен апгрејд од 1050ти? Дали 3050ти е соодветна и дали може да се напојува без дополнителни кабли?
Сакам да се напојува само од слот и да биде што е можно помала 2 вентилатори макс
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
Што би било соодветен апгрејд од 1050ти? Дали 3050ти е соодветна и дали може да се напојува без дополнителни кабли?
Сакам да се напојува само од слот и да биде што е можно помала 2 вентилатори макс
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Што би било соодветен апгрејд од 1050ти? Дали 3050ти е соодветна и дали може да се напојува без дополнителни кабли?
Сакам да се напојува само од слот и да биде што е можно помала 2 вентилатори макс
3050 Ti за PC нема - само 3050.
За 3050 и треба додатен приклучок од 8 пина - пошто влече 130W - од ПЦИ слот може само 75 - па затоа и кабел мора додатен..
Ете членот @Pane24 што предложи е директна замена
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.887
30.906
kalco.ru

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
Па 4гб е и мојата... сакам нешто поскапо да се размазам :)
Земи си со 8 пинско напојување некоја, не ме разочарувај со овие со на слот напојувања.
1660Ti/1660Super ти се со 8пински , не трошаат многу и добар апгрејд ти е и поефтина варијанта ти се.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.887
30.906
kalco.ru
Ич не ги сакам тоа каблињата за напојување ми го грубат изгледот.... ама ќе морам изгледа.
Земи си со 8 пинско напојување некоја, не ме разочарувај со овие со на слот напојувања.
1660Ti/1660Super ти се со 8пински , не трошаат многу и добар апгрејд ти е и поефтина варијанта ти се.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
Ич не ги сакам тоа каблињата за напојување ми го грубат изгледот.... ама ќе морам изгледа.
Овие се застапени и кај нас. Не знам како се покажани за десктоп/гејминг варијанта.
За други појаки над 4гб не ми е познато за да се напојуваат од слот.
Али ипак си стојам на ставот со некоја графика со некој 8пински конектор. Разгледај по огласиве 1660Ti или 2060 Super и не се баш скапи.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Ич не ги сакам тоа каблињата за напојување ми го грубат изгледот.... ама ќе морам изгледа.
Ако одиш на ново 3050 е скапа за тоа што нуди - а е барем 2Х побрза од 1050ти.
За малку повеќе пари 3060 е супер избор 3Х перформанси -170W ..

Edit Сакав линкови да ти постирам од продавнициве ама скапо е Се.
Најевтино што можеш да си поминеш а и значително подобри перформанси да добиеш моментално во продавнициве
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.887
30.906
kalco.ru
Ок ајде од почеток, со соодветно корегирање.
Предлог за апгрејд на 1050ти. Не играм игри.
Важно ми е:
Да е нова (имам фетиш на вадење целофанчиња).
Да троши малце.
Да биде до 25к денари.
Да е мала со 2 вентилатори најмного.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Ок ајде од почеток, со соодветно корегирање.
Предлог за апгрејд на 1050ти. Не играм игри.
Важно ми е:
Да е нова (имам фетиш на вадење целофанчиња).
Да троши малце.
Да биде до 25к денари.
Да е мала со 2 вентилатори најмного.
Епа таа Пане што ја предложи - без додатни кабли - и малку троши

Само подобрувања не очекувај - 13-14% макс..
 
28 јануари 2017
1.676
3.748
Ресен
Ќеда во право е Пане, 1650 ти е најдобрата варијанта ама пак затоа е слаб апдејт од твојата.

Или 6 пински или почекај да видиш 4000 серијата шо ќе донеси.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
828
1.053
Скопје
Ок ајде од почеток, со соодветно корегирање.
Предлог за апгрејд на 1050ти. Не играм игри.
Важно ми е:
Да е нова (имам фетиш на вадење целофанчиња).
Да троши малце.
Да биде до 25к денари.
Да е мала со 2 вентилатори најмного.
Например:
Додади грубо 25 евра за достава, и удри 5% на таа цена.
3050 јас не би земал во предвид, пошто се послаби од 2060 а се некое евро поскапи.
Потрошувачка на ајдл горниве имаат минимална(околу 10-15 вати ако добро се сеќавам), а ако сакаш генерално да не ти троши многу во игри можеш да си лимитираш фрејмови на 60(пример со RTSS), да не идат фира ако не е за некој 120+ херци монитор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно