• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia - Генерална дискусија

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.353
5.295
OHRID кај ензероно
Толку хајп и лаѓење дека ке 4090 ке биде 2 до 4 пати побрза од 3090ti за на крај да биде околу 60% побрза. Не дека е малку 60% но некако знаев дека нема да биде толку добра како што нахавуваа.Според најавиве ке кошта 2500 еври што кај нас ке иде и до 3000 евра е зезната ствар.
 

Sonic.01

On your way to fame
5 јули 2016
195
546
Толку хајп и лаѓење дека ке 4090 ке биде 2 до 4 пати побрза од 3090ti за на крај да биде околу 60% побрза. Не дека е малку 60% но некако знаев дека нема да биде толку добра како што нахавуваа.Според најавиве ке кошта 2500 еври што кај нас ке иде и до 3000 евра е зезната ствар.
Згора на тоа ако немаш ARX 3.0 напајање имаш и шанси пожар да си направиш па на тие 3000 евра додај ја и цената од остатокот од системот. Thanks Ngreedia.
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
283
486
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Толку хајп и лаѓење дека ке 4090 ке биде 2 до 4 пати побрза од 3090ti за на крај да биде околу 60% побрза. Не дека е малку 60% но некако знаев дека нема да биде толку добра како што нахавуваа.Според најавиве ке кошта 2500 еври што кај нас ке иде и до 3000 евра е зезната ствар.

1999 до 2500 кај нас во Европа, зависи моделот и производителот. Кај нас 2200-2800 ќе биди негде.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.998
8.278
Толку хајп и лаѓење дека ке 4090 ке биде 2 до 4 пати побрза од 3090ti за на крај да биде околу 60% побрза. Не дека е малку 60% но некако знаев дека нема да биде толку добра како што нахавуваа.Според најавиве ке кошта 2500 еври што кај нас ке иде и до 3000 евра е зезната ствар.
Sto se bunite, kazaa oni iskreno deka Moore's Law is dead. Ocekuvajte se pomali podobruvanja, a za 5-6 godini otsega ke vadat nov model so isti performansi kako stariot, ama novi RGB lenti i osvetluvanja. Tolku se moze...
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.147
2.646
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Толку хајп и лаѓење дека ке 4090 ке биде 2 до 4 пати побрза од 3090ti за на крај да биде околу 60% побрза. Не дека е малку 60% но некако знаев дека нема да биде толку добра како што нахавуваа.Според најавиве ке кошта 2500 еври што кај нас ке иде и до 3000 евра е зезната ствар.
21100644451l.jpg

Јасно беше од старт дека тоа 2-4x се однесува на сценарија со DLSS 3 и многу RT ефекти. И според мене не е проблем, голем дел од постоечките игри ќе добијат DLSS 3 поддршка, како и сите следни што планирале да имплементираат DLSS. Очекувам и повеќе RT имплементации наскоро затоа што и AMD ќе ги подобри перформасите во тој дел. Проблем е што цените забегаа и нема да се вратат на старо.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.147
2.646
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
VtrMVDfez7D87egj.jpg

Q: Шка паре 3 ms?
A: 900 USD
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
VtrMVDfez7D87egj.jpg

Q: Шка паре 3 ms?
A: 900 USD
Шка е што
Са е колку.. Nemoj sega ajde tuka ja da te ucham..:rolleyes:
I 3ms se 250 frejma razlika - ne e malku !

Мислењето е автоматски споено:

View: https://youtu.be/UYY3KHKFVSE


Смешно голема !

Енд анадр уан !

View: https://youtu.be/Gj9sRqeqBP8

Анадр уан ?

View: https://youtu.be/3-inoBzDueU

И една за понежниот пол

View: https://youtu.be/sKtON2VA7Gg


Еј што ти значи женско кога бира картица - по светките ја избрала (се двоумела помеѓу два модели ама плавкастата боја победила) - Палит ! :ROFLMAO:
 
Последна промена:

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
Шка - бон ! = What's good ! :)

А еве го и Стриксот

View: https://youtu.be/jDAXUZLxHDg

Сите плачеа плачеа - скапи се ова она:( - Се се распродаде - и ќоро и сакато купи - сите модели - сите 4090ки !!!:ROFLMAO:
 
Последна промена:

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.348
Битола
Шка - бон ! = What's good ! :)

А еве го и Стриксот

View: https://youtu.be/jDAXUZLxHDg
ja чекам ко пес пред врата

P.S. 250 фрејма не се малку, знајш колку сантими додават на е-пенисот?

P.S.S. Да ми јадат к*** не можеа на поглупо место овај конекторот да го наместат. На EVGA отстрана се каде не мора да го виткаш кабелот или да штрчи.

msedge_1IAIv8MS5u.jpg
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
ja чекам ко пес пред врата

P.S. 250 фрејма не се малку, знајш колку сантими додават на е-пенисот?

P.S.S. Да ми јадат к*** не можеа на поглупо место овај конекторот да го наместат. На EVGA отстрана се каде не мора да го виткаш кабелот или да штрчи.

Погледнете го атачментот 117567
Ти 4090ка порача ? Ај нека се угоде..

Еве 4080 16гб резултати. Брзи се - брзи !


ПС Ако 4080ка 16гб е 23% побрза од 3090Ти - (3д марк Тајм Спај) замисли 4090ка колку е побрза (y)
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.147
2.646
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Ти 4090ка порача ? Ај нека се угоде..

Еве 4080 16гб резултати. Брзи се - брзи !


ПС Ако 4080ка 16гб е 23% побрза од 3090Ти - (3д марк Тајм Спај) замисли 4090ка колку е побрза (y)
Од 10709 до 13977 зголемувањето е 30%, односно ако ја поставиш 3090 Ti како 100%, 4080 16GB би била 130%. Така што според Time Spy резултататот 4080 16GB e 30% побрза од 3090 Ti, а не 23% како што ти си одземал од процентите.

Ова дека граматички ме корегираше погоре :p
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.348
Битола
Ја нема да се порача сѐ уште. Ќе ја чекам Сетек ради гаранцијата локална. Ќе ја изграбат првата тура прво таму другари на газдата, па втора тура се надевам.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
Од 10709 до 13977 зголемувањето е 30%, односно ако ја поставиш 3090 Ti како 100%, 4080 16GB би била 130%. Така што според Time Spy резултататот 4080 16GB e 30% побрза од 3090 Ti, а не 23% како што ти си одземал од процентите.

Ова дека граматички ме корегираше погоре :p
Да ти кажам право - 3 пати го преправав процентот. Прво што забележав и пресметав на памет - од 10000 до 14000 си викам 40% разлика. После гледам ај поточно е 33%. На крај видов они како пресметуваат и викам - ај ваљда се попаметни - само 23% е разлика. Они ме збунија - на крај мислев и да идам со „околу 30%„ :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Ја нема да се порача сѐ уште. Ќе ја чекам Сетек ради гаранцијата локална. Ќе ја изграбат првата тура прво таму другари на газдата, па втора тура се надевам.
Ај баш ќе прашам у Анхоч - чичко Андреј Хочевар (Ан-Хоч) кога има намера да порача и дали порачал...
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.147
2.646
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Да ти кажам право - 3 пати го преправав процентот. Прво што забележав и пресметав на памет - од 10000 до 14000 си викам 40% разлика. После гледам ај поточно е 33%. На крај видов они како пресметуваат и викам - ај ваљда се попаметни - само 23% е разлика. Они ме збунија - на крај мислев и да идам со „околу 30%„ :ROFLMAO:
Они ја поставуваат 4080 16GB како 100% и не им е грешна табелата, од тој аспект 3090 Ti има 77% од перформансите на 4080 16GB. Но гледано од аспект на 3090 Ti, 4080 16GB е 30% побрза.

Според ова ако ја вметнеме 3090 Ti во Overwatch 2 резултатите би имала 283 fps при што 4090 би била 80% проценти побрза од неа.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.348
Битола
Да ти кажам право - 3 пати го преправав процентот. Прво што забележав и пресметав на памет - од 10000 до 14000 си викам 40% разлика. После гледам ај поточно е 33%. На крај видов они како пресметуваат и викам - ај ваљда се попаметни - само 23% е разлика. Они ме збунија - на крај мислев и да идам со „околу 30%„ :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:


Ај баш ќе прашам у Анхоч - чичко Андреј Хочевар (Ан-Хоч) кога има намера да порача и дали порачал...
Анхоч немале никогаш и нема да имаат ASUS опрема, мислам.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.348
Битола
Епа ти кога стриктно Стрикс сакаш...Само Сетек (y)
Да бе брату. Асус многу ретко кога имаат промашај. Од пред некоја година стриктно секоја компонента што можам од нив ја земам. Одлична изработка и услуга. Праќаат од странство дел замена ако треба, не мора преку Сетек да одам. Од NAS до периферија се земам асус. Само куќиштата им се грди на изглед немам.
 
18 јуни 2021
23
32
Бајтола
Петиција да се смени ник во RoG-imaru. Шала на страна ко мал се имав ROG зошто многу кул ми изгледаа сите работи нивни. Да не беше спајдерменска картава сино црвена би ја земал и јаска. Се надевам ќе најдам GameRock некако.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.147
2.646
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.778
4.348
Битола
Петиција да се смени ник во RoG-imaru. Шала на страна ко мал се имав ROG зошто многу кул ми изгледаа сите работи нивни. Да не беше спајдерменска картава сино црвена би ја земал и јаска. Се надевам ќе најдам GameRock некако.
Квалитетот на изработка и услугата повеќе искрено. За изглед има полични.
 
18 јуни 2021
23
32
Бајтола
И ти ли по светките се запали како црвенокосата од видеото погоре? :ROFLMAO:
Од 30 серија ги мерачам ама предоцна дознав за нив. Ќе одговараат со тоа што до сега го имам каде каде. Искрено сакав Vision 60ti од Gigabyte заради изгледот на картата. GameRock беше најслаба 3070, но не најдов нигде и си седам со igpu моментално. Гигабајт уште нема најавено Vision или сегашна Aero серија за карти. Па чекање не е на одмет, чим исчекав толку време.
Квалитетот на изработка и услугата повеќе искрено. За изглед има полични.
Се согласувам, другар има куќиште од не знам која ера на рог црно со зелено и заедно со картичката (додуша тие беа евга) е презадоволен уште се ко нови.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.994
6.093
Скопје
www.facebook.com
18 јуни 2021
23
32
Бајтола
Кај мене имаше таква. Најјомразена карта ми е. Цела соба ко ргб дискотека ја правеше.
Предоцна го видов огласот прва беше мислам продадена од тој риг/оглас. Или бар меѓу првите. По се изгледа 40 серијата е малку по различна, и плексито е потемно од 30 серијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.912
Членови
32.553
Огласи
790
Најнов член
Risteski Filip
На врв Дно