• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia - Генерална дискусија

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Колку е добро длсс на 1080p?
Немам пробано ама би очекувал да се добие прилично лош квалитет. Едно е кога ќе направиш upscale од 1440p до 4k, друго е од 720p до 1080p. 720п дали воопшто има доволно "data" за да се направи разумен upscale...

Јас имав 2060 (од првите, без супер без ништо) картата си везеше на 1440p со длсс и рт.
Инаку мислам дека и на повисоки резолуции апскејла од 720п ако си на перформанс РТ (знам за сајберпанк е така)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
@TylerMkD Од кај извади 400 евра, 280 евра е MSRP. Тоа што ќе се напумпа цената важи за сите карти не само за оваа.

Читав една рецензија, на Control со Raytracing ON без DLSS 33FPS, со DLSS 55.

Јас не би ја купил картава, само кажувам дека нуди нови технологии што старите карти ги немаат и иако има исти перформанси како нив тоа ѝ е предноста.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Јас имав 2060 (од првите, без супер без ништо) картата си везеше на 1440p со длсс и рт.
Инаку мислам дека и на повисоки резолуции апскејла од 720п ако си на перформанс РТ (знам за сајберпанк е така)
Мислиш даунскејла ....
Едит Не во ред е - убаво си напишал
2060ка реално и денес е супер избор за 1080п 144фпс гејминг.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@TylerMkD Од кај извади 400 евра, 280 евра е MSRP. Тоа што ќе се напумпа цената важи за сите карти не само за оваа.

Читав една рецензија, на Control со Raytracing ON без DLSS 33FPS, со DLSS 55.

Јас не би ја купил картава, само кажувам дека нуди нови технологии што старите карти ги немаат и иако има исти перформанси како нив тоа ѝ е предноста.

Истото го збореа за 2060 пред година и пол.
Не ги интересира ефикасност и такви работи, тука се бара raw power, 16gb vram, Ti :), заглавени се во некој мајндсет дека ако е понова генерација што завршвува на 60 треба да е побрза од постарата генерација на 60 и такви безначајни моменти.

А и никој не го чита тоа е*аното cost per frame чарт.

ПС: И не сите играат high refresh rate esports games побогу! Доволно е околу 60! @TylerMkD ти цело време ги величиш конзоливе, до лани беа на 30фпс заклучени, за тебе и интел интегрирана би ти била доволна на PC :)
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Истото го збореа за 2060 пред година и пол.
Не ги интересира ефикасност и такви работи, тука се бара raw power, 16gb vram, Ti :), заглавени се во некој мајндсет дека ако е понова генерација што завршвува на 60 треба да е побрза од постарата генерација на 60 и такви безначајни моменти.

А и никој не го чита тоа е*аното cost per frame чарт.

ПС: И не сите играат high refresh rate esports games побогу! Доволно е околу 60! @TylerMkD ти цело време ги величиш конзоливе, до лани беа на 30фпс заклучени, за тебе и интел интегрирана би ти била доволна на PC :)
Once you go 144 - you never look back. Ти се чини гличови има играта цело време на 60.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Пффф, не си видел 165 или 240, затоа така збориш.
Џабе нагоре да идеш - ти треба монитор да извади тоа - а технологијата на тоа поле касни. Дури 144хц монитор ретко да најдеш што реално без гоустинг има можност да прикаже 144фпс . Сум гледал многу тестови на монитори и анализи на резултати - не зборам на памет. А и имаш „deminishing return„ - па тек 360хз е чист "gimmick"
Едино NanoIPS се така ОК за 240хц или мора да користиш TN технологија
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Џабе нагоре да идеш - ти треба монитор да извади тоа - а технологијата на тоа поле касни. Дури 144хц монитор ретко да најдеш што реално без гоустинг има можност да прикаже 144фпс . Сум гледал многу тестови на монитори и анализи на резултати - не зборам на памет. А и имаш „deminishing return„ - па тек 360хз е чист "gimmick"
Едино NanoIPS се така ОК за 240хц или мора да користиш TN технологија
Неговото беше иронично кажано зашто изјавата твоја дека на 60 FPS e како играта да има „гличови“ нема врска со реалноста :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.526
6.985
@TylerMkD Од кај извади 400 евра, 280 евра е MSRP. Тоа што ќе се напумпа цената важи за сите карти не само за оваа.

Читав една рецензија, на Control со Raytracing ON без DLSS 33FPS, со DLSS 55.

Јас не би ја купил картава, само кажувам дека нуди нови технологии што старите карти ги немаат и иако има исти перформанси како нив тоа ѝ е предноста.

Што беше тоа MSRP ај потсети ме и дај ми реален пример.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Неговото беше иронично кажано зашто изјавата твоја дека на 60 FPS e како играта да има „гличови“ нема врска со реалноста :)
Јас пак ќе кажам - играј на 144хц само една вечер - па следниот ден врати се на 60 - да видиш разлика.

(„Што сум кревал рака, бе…...„)
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас пак ќе кажам - играј на 144хц само една вечер - па следниот ден врати се на 60 - да видиш разлика.

(„Аии -што сум дигал прст бе...„)
Сум играл и не гледам таква разлика, поготово не гличови. А и многу зависи од жанрот на играта, на CS приметувам најголема разлика, на AC или Control не ми менува ништо дали ќе играм на 144 или 40-50.
 

Andrea1811996

Intern
25 октомври 2017
11
10
Сум играл и не гледам таква разлика, поготово не гличови. А и многу зависи од жанрот на играта, на CS приметувам најголема разлика, на AC или Control не ми менува ништо дали ќе играм на 144 или 40-50.
Што знам, според мене и разликата меѓу 50 и 60 е воочлива, а да не зборам за 40. Мада имам слушнато и од луѓе дека не приметуваат разлика меѓу 30 и 60. To each their own I guess
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
Што знам, според мене и разликата меѓу 50 и 60 е воочлива, а да не зборам за 40. Мада имам слушнато и од луѓе дека не приметуваат разлика меѓу 30 и 60. To each their own I guess
Абе ајде - тролаат - ќе ми каже сега некој дека 144 и 60 и 50 и 40 - исто е :ROFLMAO:
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
719
834
Скопје
There is the posslibility that one of the SKUs in the upcoming “Lovelace” GeForce RTX 40 series of graphics cards from Nvidia could eventually break the 100 TFLOPS barrier in regard to graphical compute performance (FP32). A noted leaker claims 90 TFLOPS is on the horizon for a board featuring the AD102 GPU.

Leaker Greymon55 has doubled down on an old claim of how capable the high-end AD102-powered RTX 40 series boards could be. A leak from the end of 2020 suggested cards with a Lovelace AD102 GPU (potentially RTX 4080, RTX 4080 Ti, RTX 4090, and RTX 4090 Ti) could churn out 66.4 TFLOPS in FP32 (single-precision floating-point format) at 1.8 GHz. A later claim, made by Greymon55, stated a board with an AD102 GPU could offer 85 to 92 TFLOPS, with clock rates from 2.3 GHz to 2.5 GHz. Now, the same leaker has posted a reminder of this astonishing graphical compute performance, saying “if Lovelace gets up to 2.5 GHz, you’ll get about 90t of FP32”.


Чисто за споредба GTX1080 e 9 TFLOPS, RTX2080Ti е околу 15, RTX3090 околу 30.
6df7b92b5fd634f09f65b19aa0e46d64.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
994
2.242
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

Одлично видео за Ray Tracing done right, DLSS vs FSR, PC vs Console and all that shit.
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.558
2.012
Истото го збореа за 2060 пред година и пол.
Не ги интересира ефикасност и такви работи, тука се бара raw power, 16gb vram, Ti :), заглавени се во некој мајндсет дека ако е понова генерација што завршвува на 60 треба да е побрза од постарата генерација на 60 и такви безначајни моменти.

А и никој не го чита тоа е*аното cost per frame чарт.

ПС: И не сите играат high refresh rate esports games побогу! Доволно е околу 60! @TylerMkD ти цело време ги величиш конзоливе, до лани беа на 30фпс заклучени, за тебе и интел интегрирана би ти била доволна на PC :)
Мене не ми е доволно 60 на ниедна игра. Инаку проблемот со 3050 е што е послаба или еднакво јака со 1650 од пред 4 години, а ја има истата цена.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мене не ми е доволно 60 на ниедна игра. Инаку проблемот со 3050 е што е послаба или еднакво јака со 1650 од пред 4 години, а ја има истата цена.
Што имаш во моментов?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.558
2.012
Што имаш во моментов?
2060, излезена е пред 4 години, еве ја 3050 сега излезена на тестови е послаба од 2060. Тоа е проблемот. Моментално 3050 ја гледам 410+ евра без данок дека е. Поскапа е од 2060 што беше.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
2060, излезена е пред 4 години, еве ја 3050 сега излезена на тестови е послаба од 2060. Тоа е проблемот. Моментално 3050 ја гледам 410+ евра без данок дека е. Поскапа е од 2060 што беше.
Остај ти колку е сега, колку беше некад, и лебот беше 10 денари на времето.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.638
1.543
Скопје
2060, излезена е пред 4 години, еве ја 3050 сега излезена на тестови е послаба од 2060. Тоа е проблемот. Моментално 3050 ја гледам 410+ евра без данок дека е. Поскапа е од 2060 што беше.
Ќути - на коњ си . 2060ка е дури добра за сите игри на 1440п 60фпс а за 1080п 144фпс е цар.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
719
834
Скопје
The Asus TUF RTX 3090 Ti is the cheapest and surfaces for 4,332.11 Euros ($3,967.92 converted without tax) from the Estonian retailer. In the middle is the factory overclocked variant at 4,413.85 Euros ($4,042.8 converted without tax), and the flagship ROG Strix RTX 3090 Ti -- which also happens to be the liquid-cooled variant, is going for 4,577.40 Euros ($4,192.6 converted without tax).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно