• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia - Генерална дискусија

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.092
2.873
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Абе шо ми е мерак вака - знаеш дека цениве на графичките нема кај да идат освен надолу. И си чекаш... :coffee: А цениве од ден на ден се подолу одат..
Се што треба да правиш е да си чекаш...
Секој ден меракот поголем :cool:
58873cb3be5e7c80f3c1f875e8ca9bc5.jpg


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
View: https://youtu.be/53D9AZ7Azn4Добри вести за Нвидиа графички - сасега ветуваат карти во 2022 па ќе видиме...
И да знаете дека од принцип ќе купам нова 4000ка па колку и да е. Несакам ништо да имам со скалпери и ратни крипто профитери
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
442
552
Недојдија

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Не биди наивен. Почекај малце да видеме 4000ката колку парички ќе биде. Па отом потом...
Сигурно нема да биде поскапа од колку што е 3000ката денес - а ќе биде подобра и под гаранција - така да...
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
442
552
Недојдија
Сигурно нема да биде поскапа од колку што е 3000ката денес - а ќе биде подобра и под гаранција - така да...
Хохо, we all wish that, али ако се погодат корисни за копање тогај се плашам дека поскапи ќе бидат. Али рано е и џабе е да се зборува.
Кога ќе излезат ќе видеме. Ако не бидат sold out у првите 5 мин :D
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
994
2.228
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
442
552
Недојдија

MSRP 250$
За 2060-ка 3050-ва е мало дете :confused:
Барем има ДЛСС и е ефикасна...
Не претерувај со изразите. Само 10 % е послаба од 2060.
Како и шо очекуваа така и испадна, 3050 на ниво некаде на 1660Ti,
сепак испадна 5 % појака од 1660Super. Интересна "буџет" карта излезе, само ќе видеме каква цена ќе има кај нас. Надеваме се само крипто балонот да продуже да дише :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.653
1.578
Скопје
Не претерувај со изразите. Само 10 % е послаба од 2060.
Како и шо очекуваа така и испадна, 3050 на ниво некаде на 1660Ti,
сепак испадна 5 % појака од 1660Super. Интересна "буџет" карта излезе, само ќе видеме каква цена ќе има кај нас. Надеваме се само крипто балонот да продуже да дише :)
Не бе - добра е штом ти така тврдиш. Во 2022 кога треба 4000 серија да излезе - јас ќе купувам 1660 Ти :cautious:
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
442
552
Недојдија
Не бе - добра е штом ти така тврдиш. Во 2022 кога треба 4000 серија да излезе - јас ќе купувам 1660 Ти :cautious:
Бате Николче, сега ти мешаш баби и жаби. Застани малце, удахни дубоко :D
Сега збореме за 3050 каква карта е. Ти ја сфаќам поентата. Ти очекуваше да биде појака од 2060 нели исто како шо 3060 е појака од 2070.
Ипак 3050 а најслабата карта од серијата, не заборавај. А вероватно ќе пуштат и 3050Ti која би било на ниво 2060, 2060S.
Туку ти остај која година е. Ти глеј на пролет откако ке пукне балонот (Боже помилуј) да начекаш добар дил од Пане. ;)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.797
5.647
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Но со поддршка за Ray Tracing и DLSS. Картава е наменета за 1080p.
Картава со добра цена ќе е топ позиција за ентри левел гејмање или htpc. Миљон пати подобра од вицот што е 6500.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ај важи, ќе упалиш RT на оваа. 1080п што - медиум перформанси на игри од 2019-20 за 400 евра?

Забораваш DLSS. Што мислиш како модерниве конзоли вадат такви резолуции и фрејмрејти? Пројде времето на брутфорс графика.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.534
6.995
Забораваш DLSS. Што мислиш како модерниве конзоли вадат такви резолуции и фрејмрејти? Пројде времето на брутфорс графика.


Види, да не навлагаме повеќе. За препорачана цена од 250 долари/200 евра е сосема ок графичка и наследник во 50ка серијата.

За 400+ евра за 1080P/60FPS gaming во 2022 не.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Види, да не навлагаме повеќе. За препорачана цена од 250 долари/200 евра е сосема ок графичка и наследник во 50ка серијата.

За 400+ евра за 1080P/60FPS gaming во 2022 не.

По таа логика никоја графичка во моментов не е ок, не биди Captain Obvious. И читај што напишав погоре.

Картава со добра цена ќе е топ позиција за ентри левел гејмање или htpc
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
985
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Забораваш DLSS. Што мислиш како модерниве конзоли вадат такви резолуции и фрејмрејти? Пројде времето на брутфорс графика.
Колку е добро длсс на 1080p?
Немам пробано ама би очекувал да се добие прилично лош квалитет. Едно е кога ќе направиш upscale од 1440p до 4k, друго е од 720p до 1080p. 720п дали воопшто има доволно "data" за да се направи разумен upscale...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.382
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно