• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
117
277
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Најдобра ефикасност во перформансите по W, и најдобар Cost Per Frame. RTX 3070 може да излезе како best buy опција за "sweet spot" гејминг на 27" монитори 1440p помеѓу 120Hz и 144/165Hz. Останува да видиме AMD што ќе најави утре и да споредиме цена/перформанси.

 

Nikola100

Intern
30 септември 2019
48
26
Dobri v
Најдобра ефикасност во перформансите по W, и најдобар Cost Per Frame. RTX 3070 може да излезе како best buy опција за "sweet spot" гејминг на 27" монитори 1440p помеѓу 120Hz и 144/165Hz. Останува да видиме AMD што ќе најави утре и да споредиме цена/перформанси.

Odlicni vesti ! Uste poubavo e toa sto 3060 ke bide TOP (vo rang na 2070 minimum) za 350$ ? Da se nadevame !
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
638
322
И да ти продава 2080ти за 500 евра, не се исплаќа пак. Со 3070ката добиваш нова архитектура и втора RTX итерација и подолга гаранција. Единствен проблем (како и досега) е залихата.
На форум имаш 1ххх се продава за 400-500 евра така да :D :D
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,308
И да ти продава 2080ти за 500 евра, не се исплаќа пак. Со 3070ката добиваш нова архитектура и втора RTX итерација и подолга гаранција. Единствен проблем (како и досега) е залихата.
И уште една битна работа, DirectX 12 Ultimate компатибилност

edit: и 2000ките биле DX12 Ultimate компатибилни,
 
Последна промена:

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
903
1,321
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
11 гб рам > 8 гб рам.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
903
1,321
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Кај нас ќе биде 34-40 000 денари.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,308
MSRP за 3080 во европа е 700 евра. Во Македонија да се купи за 500 евра уште при лансирање е научна фантастика
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,782
2,422
Битола
ASUS за првпат во индустријата спрема карти со веќе инсталиран water block за оние што не сакаат да се замараат со инсталација или да бараат адекватен water block:

 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Во 6тата минута слушајте:
Nvidia cancelling 20gb 3080 and 16gb 3070. турете пепел

Исто одма потоа за залихите на 3070 и колку се уствари општо лоши залихите на 30хх карти.

Сума сумарум колку да се каже дека извадиле карти.

View: https://youtu.be/AwbkBVyy7v4


Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Кај се јунаците што ги викаа тие што купуваат
Во 6тата минута слушајте:
Nvidia cancelling 20gb 3080 and 16gb 3070. турете пепел

Исто одма потоа за залихите на 3070 и колку се уствари општо лоши залихите на 30хх карти.

Сума сумарум колку да се каже дека извадиле карти.

View: https://youtu.be/AwbkBVyy7v4


Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
И АМД со цените изненади. Тоа што се купуваше за 400, сега ќе е 700 евра. Одох ја во конзолаши дефинитивно.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Општо цените на графичките ги крена нВидиа и сеа тоа е. Коа видоа дека и по 1500 евра плаќаат луѓе за графички зошто да не.

Единствено што ова значи е дека тие што купуваме за 200-300 евра карти ќе добиеме пак повеќе секоја генерација, но ќе бидеме 2-3 генерации назад у топ перформанси.

Конзола е секогаш океј избор, ако си купуваш игри.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,921
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно