• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
335
264
Свака част AdoredTV
AdoredTV како по обичај, ја бичува NVidia за замајување на јавноста.
За жал му пункна филмот од хордата идиоти со измиени мозоци што го гњават за очигледни факти, се откажуе чоекот од понатаможни TechTube видеа, можеби периодично нешто да исфрли.
Згора на тоа има пишано дека LinusMediaGroup веќе му го присвоила приходот од видеото.

„AdoredTV 2 hours ago
Just to note that Linus is receiving the money for this video, not me, after his group claimed copyright due to the ~1 minute of his video used.“


Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,345
8,377
Скопје
Згора на тоа има пишано дека LinusMediaGroup веќе му го присвоила приходот од видеото.
Бев тажен околу ова.
Но потоа се потсетив дека AdoredTV ја има скриено опцијата да покажува колку сабскрајбери има, а тоа е нешто што го мразам скоро исто колку капитализмот. Само нека не се обиде некој да ми го сврти муабетот дека криењето сабс е, напротив, добра човечка карактеристика.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Да бидеме фер Linus не го менаџира секој аспект на својот бизнис до последен конец, claim-от е од компанијата Fullscreen Inc. која ги надгледува авторските права во име на Linus Media Group.
Самиот Linus има реагирано и побарано да се тргне claim-от.
Си знае он кога е време кога нема лоша вест, и кога треба да се постапи етички, а сега богами не е време да се натега со YouTuber како AdoredTV кој нема веќе што да загуби и кој се решил да тргне по друг пат. Linus Нема што да добие од понатамошно натегање, нема повеќе прегледи, само може токсичноста на on-line заедницата да се зголеми до тој степен да и самиот канал на Linus да почне да губи долгогодишни следбеници.
twitter.com/LinusTech/status/1318996350147588096?s=20

Screenshot (55).png
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Yup не е Copyright strike, со тоа можат да ти го затворат каналот, 3 copyright strikes and your out, ова што го имаат направено Fullscreen, Inc. е claim на профитот од прегледите на видеото. Практично парите од рекламите (доколку има реклами што се вртат пред видеото), и од прегледите наместо на сметката на AdoredTV одат на сметката на LMG.
Но сега и тоа е повлечено по интервенцијата од страна на Linus.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
335
264
Супер брат расчистивме за Линус, да сликнам уште 3 слики можда ќе се приближиме што е МИЗЕРИЈАТА?

NVIDIA CEO IS MAD е причината и зошто е тоа воопшто битно дали и како се осеќал? Зошто тој ги плаќа сметките во LinusMediaGroup? Незнам ти по твое што мислиш кое е значењето на тоа?

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,342

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,079
3,067
Битола
Конечно ја ставив во куќиште што заслужува Не ми замерајте за плавиот фен, анхоч е крив... 5 црвени и еден син....Погледнете го атачментот 92550Погледнете го атачментот 92549Погледнете го атачментот 92549
ја оверклокува да видиш колку стабилен клок дава?
 

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
ја оверклокува да видиш колку стабилен клок дава?
искрено не, но колку што гледав работи на 1955MHz и тоа е некој максимум за конкретно овој модел, Eagle OC. Пробуваше Steve од Gamer Nexus и имаше доста лоши резултати па реков да не си играм и ја.
Мислењето е автоматски споено:

Едит. Информативно би ме интересирале фрејмови во BF5. Инаку графичката топ.
Може да се проба во тек на викенд па ќе пишам апдејт.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,079
3,067
Битола
 

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
Едит. Информативно би ме интересирале фрејмови во BF5. Инаку графичката топ.
Јас се извинувам ама не сум пробал ништо од тоа што ветив, се надевам во тек на неделава, ако не ти се чека сигурно има некој benchmark по youtube
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,141
1,368
Освен ако не правиш професионална работа 3д нешто ова 3090 е оверкил.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
475
448
Струга
Тогаш си земаш 3080 или 6800 и си вршиш работа.
3080 со 10 GB VRAM за помалку од година дена ќе биде лимитинг фактор во 4к, без, па и со DLSS, иначе да, далеку подобар price per performance ratio има.
А 6800 не земаш се додека не излезат салам рецензии и бенчмарци. Друго што треба да се земи во предвит се AMD драјверите и досегашниот факт што AMD нема алтернатива за DLSS, доколку не најават нешто на 28-ми што мислам дека е мала веројатноста тоа да се деси.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,079
3,067
Битола

Горе-долу појака од 2080ti.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
130
64
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro

Горе-долу појака од 2080ti.
View: https://www.youtube.com/watch?v=3XaOeLPztN4&t=383s

Од ова видео заклучокот е дека за гејминг е горе-долу како 2080TI, не појака :)
За работа е подобра.

Ќе видиме утре дали AMD ќе им ги поремети плановите на nVidia.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,158
Членови
28,670
Најнов член
digado133
На врв Дно