• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
На крај на октомври worldwide, кај нас најверојатно средина на ноември, ngreedia ќе го преплават пазарот со 3080, 3090, а буквално вишок ќе имаат од 3070, секаде, според Tom од moore's law is dead. Перфектен план реализираа, направија hype, демек огромна побарувачка, па кога ќе ги преплават продавниците сите ќе купат заради „што ако треба да чекам уште 2 месеци за залиха“. Веќе им рефундираат на сите партнери по 50 долари од следната залиха на карти.

Генијален и многу подол подег, затоа најискрено се надевам дека Radeon ќе успеат да бидат конкурентни.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола
На крај на октомври worldwide, кај нас најверојатно средина на ноември, ngreedia ќе го преплават пазарот со 3080, 3090, а буквално вишок ќе имаат од 3070, секаде, според Tom од moore's law is dead. Перфектен план реализираа, направија hype, демек огромна побарувачка, па кога ќе ги преплават продавниците сите ќе купат заради „што ако треба да чекам уште 2 месеци за залиха“. Веќе им рефундираат на сите партнери по 50 долари од следната залиха на карти.

Генијален и многу подол подег, затоа најискрено се надевам дека Radeon ќе успеат да бидат конкурентни.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Prichina Nvidia Simp :)))
Причи ај се кладиме нави 2 ќе биде во ранг на 3080 :)
о бе дете, као прво не си видел онаму кај што е најбитно, nvidia Оптимизации..па, најде сила да коментираш. Јас коментирам, за да не се заебе некој, не му мислам на никому лошо...од искуство велам, nvidia онаму каде што треба за работа, имаат топ ноч оптимизации...амд да го земем за пример и да имаат подобри резултати во синтетички бенчмаркови, немаат реални оптимизации...
Edit: пиши искрено за оптимизациите, мислам дека праевме муабет...не знам одкаде ти е сеа муабетов...
Мислењето е автоматски споено:

На крај на октомври worldwide, кај нас најверојатно средина на ноември, ngreedia ќе го преплават пазарот со 3080, 3090, а буквално вишок ќе имаат од 3070, секаде, според Tom од moore's law is dead. Перфектен план реализираа, направија hype, демек огромна побарувачка, па кога ќе ги преплават продавниците сите ќе купат заради „што ако треба да чекам уште 2 месеци за залиха“. Веќе им рефундираат на сите партнери по 50 долари од следната залиха на карти.

Генијален и многу подол подег, затоа најискрено се надевам дека Radeon ќе успеат да бидат конкурентни.
Хм...од каде ова па сеа? Не е "демек" има побарувачка за новите карти, реално има побарувачка за новите карти.
 
Последна промена:

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
Па баш тоа, еве и Jensen вика дека ќе има shortage. Shortage не е исто во никој случај со немање на достапност, како што е сега.

Затоа и п*дерски ја преместија 3070 за ден после RNDA 2 евентот, за radeon да не можат директно да споредуваат со 3070, да мораат да прават споредба со 3080. плус да корегираат и цена.

Уште играат на таа карта, нема да има залихи, штом ќе се појават купете ги, оти ќе снема. Според првичното инфо, 3070 ќе ја има веднаш на залиха, не кај нас секако. Кај нас не очекувам до Божиќ да има големи количини, шо ќе им праат на 20xx?

Звучам како AMD фанбој, но нвидиа за прв пат после долго време имаат конкуренција, и почнаа со интел финти како со датите за ебмаргото на некои процесори.
Мислењето е автоматски споено:

о бе дете, као прво не си видел онаму кај што е најбитно, nvidia Оптимизации..па, најде сила да коментираш. Јас коментирам, за да не се заебе некој, не му мислам на никому лошо...од искуство велам, nvidia онаму каде што треба за работа, имаат топ ноч оптимизации...амд да го земем за пример и да имаат подобри резултати во синтетички бенчмаркови, немаат реални оптимизации...
Edit: пиши искрено за оптимизациите, мислам дека праевме муабет...не знам одкаде ти е сеа муабетов...
Мислењето е автоматски споено:


Хм...од каде ова па сеа? Не е "демек" има побарувачка за новите карти, реално има побарувачка за новите карти.
Побарувачка има, меѓутоа нвидиа намерно не им дава на партнерите карти, правејќи вештачки да нема карти. Плус, се вадат на цената на gddr6x, а имаат земено енормна количина на gddr6x, не ги тангира воопшто таа цена.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Хм, ај да имаа лош проивод и да губеа од конкуренцијата да е разбирливо, меѓутоа имаат добар производ и нема да има потреба да се плашат од конкуренцијата сеуште.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
Хм, ај да имаа лош проивод и да губеа од конкуренцијата да е разбирливо, меѓутоа имаат добар производ и нема да има потреба да се плашат од конкуренцијата сеуште.
Зошто тогаш ја преместија презентацијата на 3070? Ако не се плашат, можеа ја време да ја презентираат и да корегираат цена.

Плус, ако викаат дека е заради доволна залиха, како можат да ја произведат 3070 во доволни количини, а пак да нема залиха за 3080 како што најавуваат заради побарувачка? 3070 е полесно и поисплатливо да се произведува масовно отколку 3080?

Штом ќе го преплават пазарот со 3070 одма по најавата, ќе има огромни количини на 3080.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
На крајот на краиштата стварно не знам за што праиме муабет :)
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
Гледам дека цврсто си убеден дека nvidiа прави некој работи со задни намери.
Не се задни намери, капитализам е. Исто како AMD што кријат на која карта ги добиваат тие перформанси што им беа на слајдовите пред некој ден. Меѓутоа, сметам дека ако AMD се доволно конкурентни, ќе видиме намалување на цени или повеќе перформанси за иста цена во блиска иднина.
 

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
Несакам да ти кршам филм ама вчера налетав на информацијава и подобро да ти кажам и да си провериш со време одколку да бидне беља некоја.
Провери го серискиот број од која недела на производсво е. Првата серија на Gygabyte произведени пред 20 септември имале фалични конектори за струја.
3080 / 3090 Gigabyte Eagle & Gaming OC Power Connector Concerns
Фала ти многу за информацијата, сега проверив и гледам дека е во серија со старите конектори според статијата но, кога го пробувам тоа да ги мрдам пиновите делуваат доста цврсто, како првата група од 8пин така идентицно и втората. Исто така купив денес и ново напојување, го тестирав и конекторите влегуваат доста "smooth". Вечерва ќе ја упалам и ќе пробам да изгејмам една сесија па ќе пишам повратно инфо.
Мислењето е автоматски споено:

Поздрав дечки, да направам еден апдејт на темава со конекторите на 3080. Компјутерот го склопив од ново ради тоа што ставав и ново напојување од 850 вати. Претходно имав 650-ка на Cooler Master па ми беше малку незгодно бидејќи е Bronze 80+. 2-та 8-пин конектори штекнаа без никаков проблем и како што одговорив претходно на коментар, не мрдаат кога ги бодеш со чепкалка за заби. Веќе 2 саати компјутерот ми работи со некои игри што ги имам симнато во моментов, а не се многу ради Warzone што зема скоро 300GB. Графичката делува доста стабилна со инстантен boost на 1955 MHz при иницирање на стрес тест или игра и после 30-тина минути максимална температура на тестот и Watchdogs 2 е 59-60 степени. Феновите на графичката се доста тивки, повеќе го слушам сток кулерот на АМD (со Ryzen 5 3600x). Заедно со комбинација од 2 плочки од по 8GB RAM (G.Skill Sniper X 3200MHz) и матична на ASRock (B450 Steel Legend) како за споредба со претходно 2060 исто на Gigabyte, перформанси гледам едно 2.5-3 пати повеќе судејќи грубо по фрејмови. Не дека нешто многу ја истестирав досега за да ви дадам Gamer Nexus review, ама сакав да ви споделам првични импресии, за мене ова е буквално WOW.
 
Последна промена:

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
о бе дете, као прво не си видел онаму кај што е најбитно, nvidia Оптимизации..па, најде сила да коментираш. Јас коментирам, за да не се заебе некој, не му мислам на никому лошо...од искуство велам, nvidia онаму каде што треба за работа, имаат топ ноч оптимизации...амд да го земем за пример и да имаат подобри резултати во синтетички бенчмаркови, немаат реални оптимизации...
Edit: пиши искрено за оптимизациите, мислам дека праевме муабет...не знам одкаде ти е сеа муабетов...
Мислењето е автоматски споено:


Хм...од каде ова па сеа? Не е "демек" има побарувачка за новите карти, реално има побарувачка за новите карти.
Ако збориш за професионална работа да куда апликации имаат придобивки. Ете за стриминг исто. Се друго е скоро идентично.
 

kristijan1001

Gaining Experience
29 септември 2014
91
70
Некој може да ми даде проценка на графичкава за продажба, купена јануари месец оваа година со гаранција од анхоч. Сакам да земам 3000 серија. Се мислам дали би вредела. Не постирав во огласи зошто не сум баш сигурен дали ќе ја продавам.

 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ми треба помош околу избор на графичка.
Моментално ја имам оваа откако го имам добиено компјутерот - MSI GTX 750 Ti Gaming
Генерално за игрите што ги играм понекогаш на high/ultra гледам графичкава е оптеретена до максимум. Па претпоставувам време е за нова, бидејќи кога склопувавме компјутер рековме да одиме на "поефтина" графичка.
За нова генерално буџетот ми е околу 150 еур (тука влегува и половна). Игри кои што играм моментално се: Fifa 20, F1 20, Cs Go, Project Cars и слично...
Благодарам однапред за препораките.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
Ми треба помош околу избор на графичка.
Моментално ја имам оваа откако го имам добиено компјутерот - MSI GTX 750 Ti Gaming
Генерално за игрите што ги играм понекогаш на high/ultra гледам графичкава е оптеретена до максимум. Па претпоставувам време е за нова, бидејќи кога склопувавме компјутер рековме да одиме на "поефтина" графичка.
За нова генерално буџетот ми е околу 150 еур (тука влегува и половна). Игри кои што играм моментално се: Fifa 20, F1 20, Cs Go, Project Cars и слично...
Благодарам однапред за препораките.
Земи си половна GTX 1060. На high сетинзи скоро на секоја игра ќе имаш 60 fps.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,585
978
Ми треба помош околу избор на графичка.
Моментално ја имам оваа откако го имам добиено компјутерот - MSI GTX 750 Ti Gaming
Генерално за игрите што ги играм понекогаш на high/ultra гледам графичкава е оптеретена до максимум. Па претпоставувам време е за нова, бидејќи кога склопувавме компјутер рековме да одиме на "поефтина" графичка.
За нова генерално буџетот ми е околу 150 еур (тука влегува и половна). Игри кои што играм моментално се: Fifa 20, F1 20, Cs Go, Project Cars и слично...
Благодарам однапред за препораките.
RX580 8GB
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
948
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,424
1,059
Неврленд
Се мислам и јас за половна. Мислам дека не би требало да има било каков проблем.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Јас више од година дена користам половна 1060ка земана од докажан член од форумот. Не би те советувал за радеонки од проста причина шо многу се копаше со тие карти.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,298
3,446
Битола

3090kata повторно на залиха. Многу пари за најслабата класа.
Мислењето е автоматски споено:

Оваа е поразумна цена. Како се добива инаку оваа промотивна цена? chrome_LfIbWGCeNd.jpg
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,561
8,749
Скопје

3090kata повторно на залиха. Многу пари за најслабата класа.
Мислењето е автоматски споено:

Оваа е поразумна цена. Како се добива инаку оваа промотивна цена?Погледнете го атачментот 92477
Фејк е таа промоција, поточно фејк е редовната цена, ко ќе отидеш по промоција ти рачунаат.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
AdoredTV како по обичај, ја бичува NVidia за замајување на јавноста.
За жал му пункна филмот од хордата идиоти со измиени мозоци што го гњават за очигледни факти, се откажуе чоекот од понатаможни TechTube видеа, можеби периодично нешто да исфрли.
Згора на тоа има пишано дека LinusMediaGroup веќе му го присвоила приходот од видеото.

„AdoredTV 2 hours ago
Just to note that Linus is receiving the money for this video, not me, after his group claimed copyright due to the ~1 minute of his video used.“


 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,945
4,384
Ethermine
www.facebook.com
Јас више од година дена користам половна 1060ка земана од докажан член од форумот. Не би те советувал за радеонки од проста причина шо многу се копаше со тие карти.
Ме разочаруваш.... Напротив најјмногу копани имам шитнато 1060,1070ки отколку 580ки и 570ки.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,427
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Фала ти многу за информацијата, сега проверив и гледам дека е во серија со старите конектори според статијата но, кога го пробувам тоа да ги мрдам пиновите делуваат доста цврсто, како првата група од 8пин така идентицно и втората. Исто така купив денес и ново напојување, го тестирав и конекторите влегуваат доста "smooth". Вечерва ќе ја упалам и ќе пробам да изгејмам една сесија па ќе пишам повратно инфо.
Мислењето е автоматски споено:

Поздрав дечки, да направам еден апдејт на темава со конекторите на 3080. Компјутерот го склопив од ново ради тоа што ставав и ново напојување од 850 вати. Претходно имав 650-ка на Cooler Master па ми беше малку незгодно бидејќи е Bronze 80+. 2-та 8-пин конектори штекнаа без никаков проблем и како што одговорив претходно на коментар, не мрдаат кога ги бодеш со чепкалка за заби. Веќе 2 саати компјутерот ми работи со некои игри што ги имам симнато во моментов, а не се многу ради Warzone што зема скоро 300GB. Графичката делува доста стабилна со инстантен boost на 1955 MHz при иницирање на стрес тест или игра и после 30-тина минути максимална температура на тестот и Watchdogs 2 е 59-60 степени. Феновите на графичката се доста тивки, повеќе го слушам сток кулерот на АМD (со Ryzen 5 3600x). Заедно со комбинација од 2 плочки од по 8GB RAM (G.Skill Sniper X 3200MHz) и матична на ASRock (B450 Steel Legend) како за споредба со претходно 2060 исто на Gigabyte, перформанси гледам едно 2.5-3 пати повеќе судејќи грубо по фрејмови. Не дека нешто многу ја истестирав досега за да ви дадам Gamer Nexus review, ама сакав да ви споделам првични импресии, за мене ова е буквално WOW.
Со здравје да ја гејмаш!
Ретко сум љубоморен на туѓ ПЦ :) Две карти беа во Анхоч, закаснив да земам бар една, а многу сакав. Неделава се надевам ќе стигне msi gaming x trio па ќе ги споредиме. Во секој случај ти мањка процесор, ама за брзо ќе можеш да шљакнеш 5800x.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно