• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia GeForce 9800GX2

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.Alien

Гостин
Аирлија! nVidia не седи со скрстени раце, а тоа значи и нови главоболки за AMD.
Веднаш по Новогодишните празници, во јавноста се појавија првите фотографии и податоци на новиот модел на графичка картичка - Nvidia GeForce 9800GX2.
geforce_9800gx2_front.jpg


geforce_sli.jpg


Како што може да се заклучи од сликите, оваа картичка ќе може да се поврзе со соодветна во SLI мод. Со оглед дека оваа картичка претставува затворен SLI систем (две картички, две печатени плочи меѓусебе поврзани со интерен SLI мост, а користат само еден PCI-E приклучок), комбинирањето на две вакви ќе овозможи вистински Quad SLI систем. Секако, ова треба да се земе со резерва, но не е тешко да се претпостави дека nVidia нема да ја пропушти оваа можност. Како впрочем своевремено и со Quad SLI модот со две 7950 GX2 картички.
Првични основни податоци:
1 GB Frame Buffer (2х512 MB)
два 65nm графички процесори
256 Stream процесори.
Премиерата треба да се случи на 14.02.2008. Според гласовите, првите тестови покажале за 30% повисоки перформанси во однос на 8800 Ultra.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Аирлија! nVidia не седи со скрстени раце, а тоа значи и нови главоболки за AMD.

Хммм. Во право си. Покрај главоболките шти им ги задава ИНТЕЛ во трката со процесорите, еве и nVidia со графичките картици задава нов удар на АМД. Ако не излезат набрзо со нешто ново и ексклузивно од АМД, црно им се пишува. :ermm:
 
9800GX2 е 2 g92-ки на една карта. 9800GTX ќе е многу поинтересна, ваљда и побрза
 
ако мислиш на меморискиот интерфејс, и двете ќе имаат 512bit. На GX2 има 2 frame buffer-и, по 256bit за секој чип. Во пракса тоа е исто како да имаш 512bit интерфејс но наместо 1GB, да имаш 512MB.
9800GTX ќе има само еден чип, па затоа и еден frame buffer од 1GB со 512bit интерфејс
 
Од што заклучи дека е бомба?????
Ете и R600(Ati 2900XT) има 512bit интерфејс и 1GB gDDR4 меморија. Тоа значи дека е "бомба"?
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Сакав да кажам многу е добра, тој интерфејс на графичката го немат сите !!!!
 
Не е толку битен интерфејсот. Ете ги 2900XT и 2900Pro имаат 512bit интерфејс ама не ги бива(релативно гледано). Ете ги и 8800GTS g80 320MB и 640MB имаат 320bit интерфејс, дури и 7950GX2 има 512bit интерфејс. Но сите овие картички се поспори од 8800GT/GTS g92 кои се со 256bit интерфејс.

BTW, кога ќе излезат кај нас ќе ги нема неколку месеци. А кога ќе се појават ќе бидат над 600 евра. Тоа се многу пари за графичка картичка, на која во наредната пола година до 9 месеци, цената ќе и се преполови.
 
Да сите сум ги пробал. На подолго време (доволно за се да истестирам се што сакам) сум ги немал само 2900XT и 7950GX2, но сепак сум ги имал во машините и сум ги тестирал.
 

wingman2083

Intern
27 октомври 2007
23
0
Пред неколку дена имаше неуспешен обид од nVidia за преземање на AMD и ATI така да доколку успеат крстете се од ATI како производител.

На пазарот ќе ги има само нив и графичките или ќе бидат новите модели со повисоки цени подолг период или пак помалце ќе унапредуваат технологијата/издаваат графички затоа што немаат конкуренција на пазарот. Едно од тоа сигурно ќе биде.

Добро само ќе биде во борбата за процесори, може ќе го преродат AMD наспроти Intel.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Јас ја тестирав 7950 GX2 за потребите на едно списание, и можам да кажам дека вредеше за секој денар вложен во неа (а имаше доста за вложување :))).
Без оверклок ги тераше сите тогашни актуелни наслови и на резолуции од 1920 x 1080, со богатство детали и вклучени AA и AF. Мал хендикеп (ако тоа воопшто може да се нарече хендикеп) беше матичната плоча, АБИТ, со i975Х чипсет. Овие модели како што знаеме даваат поддршка само за CrossFire, но не и за SLI. Немав на располагање nForce матична, па тестовите ги водев на оваа плоча.
БИОС-от препозна само 512 MB RAM, наместо цел 1 GB. Сепак, резултатите беа најдобри што некогаш сум ги постигнал, речиси на нивото на природен SLI систем. За да отклонам некои недоумици, испробав 7900 GT картичка, со оглед дека 7950 GX2 е составен од две вакви. Резултатите не можеа да се споредат, и покрај тоа што 7900 GT постигна одлични скорови. Тоа ми ги отклони сомнежите.
Немаше фикс на БИОС-от кој овозможуваше GX2 да се препознае правилно, барем во тој период. Но, излезе дека само препознавањето на моделот е неправилен, а функционалноста поради тоа не беше нарушена.
 
Закон беше 7950GX2, само многу беше скапа. Никогаш не ми била во план да ја купам за мене, плус кога излезе веќе имаше некои информации за g80. Затоа малку си почекав со 7900GS, која беше "best bang for the buck" во свое време.

Што се однесува до изведбата(интерно SLI) на 9800GX2 ќе биде слична со онаа на 7950GX2, но малку подобрена. Ќе има побрз интерфејс, PCI-e 2.0 и подобар чип за комуницирање. Има и шпекулации дека меморијата ќе биде shared, но тоа мене ми е малку веројатно, затоа што тоа ќе бара редизајн на архитектурата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.220
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно