• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

nVidia drivers

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
simnav nVidia druiveri za linux za seria 6...t.e za mojata graficka nVidia geForce 6100 nForce 450....

pisav u konzola "sudo sh NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run"

i vidi sto mi se pojavi.....ima nekoj resenie :D

6DnvFi2rwD8BYN0oYQwtASBAe90k0l-Z.jpg
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
mac-ufs, има поедноставен начин за инсталација. Оди во

System > Administration > Hardware Drivers

Треба автоматски да ги ја наде графичката, само штиклитај ја, Apply и рестартирај..

Околу ерророт, За да инсталираш драјвери така треба да го исклучиш X серверот т.е. Десктоп, а за да направиш тоа треба да сменисх initlevel во 3јка... и + треба да имаш компајлер инсталирано и сорс кодот на кернелот за да може да се комапјлира нов модул за драјверот на графичката
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Околу ерророт, За да инсталираш драјвери така треба да го исклучиш X серверот т.е. Десктоп, а за да направиш тоа треба да сменисх initlevel во 3јка...


А може и само ctrl-alt-backspace, и после killall gdm, подеднакво добро ќе ја заврши работата. Али сепак mac-ufs немој да се мачиш вака, ко шо ти кажа Алекс веќе е можно и поедноставно да се инсталираат ;)
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs, има поедноставен начин за инсталација. Оди во

System > Administration > Hardware Drivers

znam deka moze i vaka ama toj driver sto mi go pronaogja avtomatski ja nema taa rezolucija sto ja baram t.e 85 Hz sto e malku tapa...pa sakav da najdam nekoi ponovi driveri

a i koga ke idam da mestam rezolucija ...eve vidi screenshoot
 

Атачменти

  • Screenshot.jpg
    Screenshot.jpg
    15,3 KB · Прегледи: 12

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Hm, a koja karticka ja imas? I koj Ubuntu? Proveriv, i kaj mene na 8.04 se instalirani najnovite drajveri.
Instaliraj si nvidia-settings:

sudo apt-get install nvidia-settings

pa probaj mozda preku toa ke imas poveke opcii.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
@dime Незнам дали си приметил, ама кога ќе направиш цтрл алт бакспејс, автоматски повторно се подига Х серверот.... Така е на убунту од 6.10 верзијата мислам.

@mac-ufs Тој драјвер е истотака најновиот, пробај да го смениш преку панелот на nVidia, т.е. пиши nvidia-settings во терминал ... и прочечкај низ опциите би требало да се среди све... ако повторно не успееш, пастирај ни го /etc/X11/xorg.conf тука па да видеме дали има нешто проблем до него
позз
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Hm, a koja karticka ja imas? I koj Ubuntu? Proveriv, i kaj mene na 8.04 se instalirani najnovite drajveri.
Instaliraj si nvidia-settings:

sudo apt-get install nvidia-settings

pa probaj mozda preku toa ke imas poveke opcii.

sega ke instaliram...inaku imam nVidia GeForce 6100 nForce 450...a kazi mi posle otkako ke simne posle restart treba da vidam sto kako ili odma se aplay-vaat na linuxot
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
instalirav i preku setinzite namestiv 85 Hz mi izgleda dobro....a koga otvoriv sega system->performances->screen resolution demek namesteno e na 105 Hz...ili nema veze toa?????
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
@dime Незнам дали си приметил, ама кога ќе направиш цтрл алт бакспејс, автоматски повторно се подига Х серверот.... Така е на убунту од 6.10 верзијата мислам.


Hih, ne sum voopsto primetil :D Ova uste od koga bev po Debian vaka morav da gi instaliram manuelno drajverite, posle smeniv na Ubuntu i posto automatski se instaliraat, ne mi e trebalo da go gasam nikogas X serverot :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ако си функционира, значи добро е ...

ПС: Мислам дека nvidia-settings се инсталираат автоматски сосе драјверот на убунтуто, така бече кај мене кога користев убунту
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
ПС: Мислам дека nvidia-settings се инсталираат автоматски сосе драјверот на убунтуто, така бече кај мене кога користев убунту


E moguce, ne znam, kaj mene nikogas ne se po default instalirani. Mozda deka go instaliram ubuntuto so alternativniot text based instaler, a ne od live cd-to..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.222
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно