Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia 40 серија - официјална дискусија

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.293
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Јас го чекам @Pane24 ама он никако да попушти и да пушти една специјалка кај мене. :p
Оди - мислам останаа уште неколку теми каде не си го спомнал истово...
BTW темава е серија 4000 - нема Пане такви :cautious:
 

Stefanovi

Intern
17 септември 2022
4
9
Ova mozat da kupat samo onie sto imaat visok pari,nema logika vekje da se kupuvaat vakvi graficki,koristam rtx 2080ti skoro 4 godini na 4k monitor i za 3d animacii i gaming i sim siguren deka nesto po jako nema da mi treba u narednite 2 godini,a ovie sega 4090 ne znam na kogo mu se stvarno potrebni,da mu e slaba rtx 3090 pa da kupi 4090,nego pravat lugjeto biznis.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8.362
5.358
OHRID кај ензероно
Мене само не ми е јасно кога од топ графика прејде муабетов во ултра високи резолуции и ултра високи фрејмови.

Еве Spider-man ја пуштам со RTX и во 4K, едноставно не ме импресионира како што (да речеме) во 2018-та ме импресионирала God Of War на PS4. Графикава стагнира, резолуцииве и фрејмовиве се бустаат, ама место да ни паѓа вилица од што доаѓа следно, некако барем јас лично сум underwhelmed. Која е поентата ударни игри на 4 серија да бидат некои што се меѓу 2 до 4 години стари? Која е поентата на Morrowind да зголемувам резолуции и асети?

Nvidia (или Ngreedia) утнаа стратегија, треба да си земат некои game студија како CryTek на времето и да тераат нивен филм, или пак Epic како што прават со Unreal Engine (последен пример Matrix демото).
Nvidia и AMD имаат сега потенцијални купувачи на олд скул гејмери, кои како тинејџери немале вода во очи, а сега комотно може да купуваат графички и на две години ако има што да ги мотивира. Само лесно е да се лапа профит, затоа ги колеа студијата кога немаше графички на залиха, сега нека скапат кога нема игри што ќе ги искористат графичкиве.

Следно еве Spiderman во 8K нека оди, пак е исти курац со анимации кои се стари една генерација наназад.
Чекај да излезе stalker и други игри со unreal5 engine , ке има екстра графика. Ке застане тој тренд на високи резолуции и фрејмови пошто веке сме на 4к 144херци а тука е негде и лимитот и све над тоа е неприметно и непотребно. Сега ке се форсира на графика со реј трејсинг.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.293
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Чекај да излезе stalker и други игри со unreal5 engine , ке има екстра графика. Ке застане тој тренд на високи резолуции и фрејмови пошто веке сме на 4к 144херци а тука е негде и лимитот и све над тоа е неприметно и непотребно. Сега ке се форсира на графика со реј трејсинг.
Искрено без реј трејсинг не може подобро да се направи да изгледа сцена - па ни со 8К !
Само што е многу „захтевен„ реј трејсинг - многу пресметки за светлата - рефлексии ..
Имаш право - само во тој правец ќе напредуваат картиците изгледа...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.811
Членови
35.576
Најнов член
Ljupce19288
На врв Дно