Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Nvidia 40 серија - официјална дискусија

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.981
10.540
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Нвидиа вчера (20.09.2022) официјално ја најави 40-та серија Ada Lovelace, 3та генерација RTX архитектура на графички картички со 2Х перформанси, DLSS 3 (барем според nvidia).

nvidia-ada-lovelace-architecture-processing-throughput-performance-efficiency.jpg

nvidia-ada-lovelace-geforce-rtx-40-series-architecture.jpg

nvidia-rtx-full-stack-innovations.jpg

geforce-rtx-4090-gaming-performance.jpg


Дебитираат:
24GB RTX 4090 - $1599
16GB RTX 4080 - $1199
12GB RTX 4080 - $899

Продажбата се очекува да започне во Ноември.

Nvidia Keynote:
View: https://www.youtube.com/watch?v=PWcNlRI00jo
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.301
Скопје
www.facebook.com
За тие резултати да бидаат постигнати ке му треба и нова надградба на ддр5 рам меморија , појак процесор 12та генерација.
Ние сеуште си фураме со 8-10та генерација на процесори , ддр4 рамови.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io

7:24

"pretty much with the optical flow accelerators what what they're planning on doing uh from what my understanding is if you're when you're playing a game they're going to increase FPS by taking a frame and taking the next frame and filling in what the middle like they're they're going to try to guesstimate what the middle frame would be so instead of taking the first frame and then just guessing what the next frame would be which would most likely be inaccurate if you probably get artifacts you'd probably get you know problems with textures and stuff but the problem with dlss3 is that it's going to significantly increase latency "
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.419
9.320
Мене само не ми е јасно кога од топ графика прејде муабетов во ултра високи резолуции и ултра високи фрејмови.

Еве Spider-man ја пуштам со RTX и во 4K, едноставно не ме импресионира како што (да речеме) во 2018-та ме импресионирала God Of War на PS4. Графикава стагнира, резолуцииве и фрејмовиве се бустаат, ама место да ни паѓа вилица од што доаѓа следно, некако барем јас лично сум underwhelmed. Која е поентата ударни игри на 4 серија да бидат некои што се меѓу 2 до 4 години стари? Која е поентата на Morrowind да зголемувам резолуции и асети?

Nvidia (или Ngreedia) утнаа стратегија, треба да си земат некои game студија како CryTek на времето и да тераат нивен филм, или пак Epic како што прават со Unreal Engine (последен пример Matrix демото).
Nvidia и AMD имаат сега потенцијални купувачи на олд скул гејмери, кои како тинејџери немале вода во очи, а сега комотно може да купуваат графички и на две години ако има што да ги мотивира. Само лесно е да се лапа профит, затоа ги колеа студијата кога немаше графички на залиха, сега нека скапат кога нема игри што ќе ги искористат графичкиве.

Следно еве Spiderman во 8K нека оди, пак е исти курац со анимации кои се стари една генерација наназад.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
како што (да речеме) во 2018-та ме импресионирала God Of War на PS4
И мене ништо не ме импресионирало ко на времето што ме импресионираше првата Unreal од 1998

iu


Тоа не значи дека нема напредок. Големи сте веќе треба да разбирате law of diminishing returns. Буквално во сите сфери се присутни зашто тука се лимитите на силиконот.
Нвидиа веќе не може да јача на растер перформанси и затоа иде на ДЛСС и на огромни потрошувачки.
Овие другите па со бета графичките не можат да мрднат од кај што беа пред 2 генерации.

Им оставија можност да љупат паричка и ќе си љупат, НВидиа е компанија на која главна цел е профит, како и на сите други компании. Ви текнува кога амд згази со ризенот и после ги крена цените внебеса? Епа исто.
Да се надеваме само дека овие дна-од-луѓе копачите нема да најдат некоја нова магична валута за да трошат струја и да прават вештачка побарувачка на графички, па да се стабилизира маркетот.
Нвидиа in my book е сеуште супер, зашто бар они праат некој напредок и гураат напред. За разлика од некои други...
Мислењето е автоматски споено:

Мене само не ми е јасно кога од топ графика прејде муабетов во ултра високи резолуции и ултра високи фрејмови.

Еве Spider-man ја пуштам со RTX и во 4K, едноставно не ме импресионира како што (да речеме) во 2018-та ме импресионирала God Of War на PS4. Графикава стагнира, резолуцииве и фрејмовиве се бустаат, ама место да ни паѓа вилица од што доаѓа следно, некако барем јас лично сум underwhelmed. Која е поентата ударни игри на 4 серија да бидат некои што се меѓу 2 до 4 години стари? Која е поентата на Morrowind да зголемувам резолуции и асети?

Nvidia (или Ngreedia) утнаа стратегија, треба да си земат некои game студија како CryTek на времето и да тераат нивен филм, или пак Epic како што прават со Unreal Engine (последен пример Matrix демото).
Nvidia и AMD имаат сега потенцијални купувачи на олд скул гејмери, кои како тинејџери немале вода во очи, а сега комотно може да купуваат графички и на две години ако има што да ги мотивира. Само лесно е да се лапа профит, затоа ги колеа студијата кога немаше графички на залиха, сега нека скапат кога нема игри што ќе ги искористат графичкиве.

Следно еве Spiderman во 8K нека оди, пак е исти курац со анимации кои се стари една генерација наназад.
И буквално ако замениш Nvidia со Apple и RTX со ајфон, текстот ќе остане ист :)
Сите си бираме кај ќе ги фрламе парите залудно :)
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
View: https://youtu.be/jrWTirqe-iU

Тијаго вика - Нот гуд ! Му се запалиле конекторите на напојувањето а само 3090 тера. Што ли ќе биде со 4090ка ? Е мора ПСУ 5.0 стандард напојување !
Уште ПСУ 5.0 стандардот фалеше и 4000 официјално да ја прогласиме за умрено уште пред да се роди !
(ќути - жив е - не се запалил.. Што ќе правевме овде без него ние )
 
Последна промена:

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
Мене само не ми е јасно кога од топ графика прејде муабетов во ултра високи резолуции и ултра високи фрејмови.

Еве Spider-man ја пуштам со RTX и во 4K, едноставно не ме импресионира како што (да речеме) во 2018-та ме импресионирала God Of War на PS4. Графикава стагнира, резолуцииве и фрејмовиве се бустаат, ама место да ни паѓа вилица од што доаѓа следно, некако барем јас лично сум underwhelmed. Која е поентата ударни игри на 4 серија да бидат некои што се меѓу 2 до 4 години стари? Која е поентата на Morrowind да зголемувам резолуции и асети?

Nvidia (или Ngreedia) утнаа стратегија, треба да си земат некои game студија како CryTek на времето и да тераат нивен филм, или пак Epic како што прават со Unreal Engine (последен пример Matrix демото).
Nvidia и AMD имаат сега потенцијални купувачи на олд скул гејмери, кои како тинејџери немале вода во очи, а сега комотно може да купуваат графички и на две години ако има што да ги мотивира. Само лесно е да се лапа профит, затоа ги колеа студијата кога немаше графички на залиха, сега нека скапат кога нема игри што ќе ги искористат графичкиве.

Следно еве Spiderman во 8K нека оди, пак е исти курац со анимации кои се стари една генерација наназад.
Абе голем си за Спајдермен. Башка наслови од тој тип не се прават за графика, туку money grab(нешто како иПхоне). Симни ја Witcher 3 со модови, има на гз да паднеш.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Тијаго вика - Нот гуд ! Му се запалиле конекторите на напојувањето а само 3090 тера. Што ли ќе биде со 4090ка ? Е мора ПСУ 5.0 стандард напојување !
Уште ПСУ 5.0 стандардот фалеше и 4000 официјално да ја прогласиме за умрено уште пред да се роди !
(ќути - жив е - не се запалил.. Што ќе правевме овде без него ние )
Искрено прашање, да не ти е чичко или вујко нешто овај? :ROFLMAO:
Најголем Hypeman му си, кога да го видам на thumbnail знам ти си го постирал одма хахах. Зеде шо зеде графичка, пиши дај во ПП steamID да изиграме некоја Апекс овие дена. Соло поќе од Plat не се крева, нубој сите а мислат дека се про.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.419
9.320
Абе голем си за Спајдермен. Башка наслови од тој тип не се прават за графика, туку money grab(нешто како иПхоне). Симни ја Witcher 3 со модови, има на гз да паднеш.
Знаеш, понекогаш кога нема да пишеш ништо повеќе може да придонесеш за дискусија место вакви постови. Ако си сериозен со Witcher 3, само што ја потврди мојата поента.
Мислењето е автоматски споено:

И буквално ако замениш Nvidia со Apple и RTX со ајфон, текстот ќе остане ист :)
Сите си бираме кај ќе ги фрламе парите залудно :)
Не те разбирам, во првиот дел од постот ми контраш, а во вториот ми ја потврдуваш поентата дека ги фрламе парите залудно?
Гејмингот отиде во multiplayer и free to play аспекти, каде што на тие девелопери им е попрактично игрите да работат на што е можно поголем број на уреди - макар било тоа и тостер.

Од друга страна, за да продаваш графички како 3080, 3090, 4090 треба да имаш продукт на кој можеш да ги користиш. Односно, графичката е алат кој ти помага да оствариш цел - ако целта е некоја нова игра со графика од која ти паѓа вилица, тогаш е полесно да го продадеш алатот.
Не ми треба да ми филозофираш за закони, јас знам дека е можно - го играв Matrix демото на факинг PS5-ка и на мојата 2080-ка и беше доволно за да ми падне вилица.

Криви сме сите (а особено вакви како тебе) што го нормализираат малиот напредок, а Нвидиа биле супер зашто биле маргинално подобри од другиве кои не ги бивало...
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Знаеш, понекогаш кога нема да пишеш ништо повеќе може да придонесеш за дискусија место вакви постови. Ако си сериозен со Witcher 3, само што ја потврди мојата поента.
Мислењето е автоматски споено:


Не те разбирам, во првиот дел од постот ми контраш, а во вториот ми ја потврдуваш поентата дека ги фрламе парите залудно?
Гејмингот отиде во multiplayer и free to play аспекти, каде што на тие девелопери им е попрактично игрите да работат на што е можно поголем број на уреди - макар било тоа и тостер.

Од друга страна, за да продаваш графички како 3080, 3090, 4090 треба да имаш продукт на кој можеш да ги користиш. Односно, графичката е алат кој ти помага да оствариш цел - ако целта е некоја нова игра со графика од која ти паѓа вилица, тогаш е полесно да го продадеш алатот.
Не ми треба да ми филозофираш за закони, јас знам дека е можно - го играв Matrix демото на факинг PS5-ка и на мојата 2080-ка и беше доволно за да ми падне вилица.

Криви сме сите (а особено вакви како тебе) што го нормализираат малиот напредок, а Нвидиа биле супер зашто биле маргинално подобри од другиве кои не ги бивало...
Како бе нема напредок, друже, прочита ли спекс? 90 TFLOPS вади 4090 наспроти 35 на 3090, за 100 долари повеќе МСРП :) зашто тресете глупости бе? Твојата 2080 ќе се покака на Сајберпанк ако пуштиш на 1440p со медиум РТХ или ако пуштиш појако на Контрол не треси зелени. Мал напредок е 3 пати појака процесирачка моќ за тебе?

Матрикс тек демото не е ништо посебно. И јас го пробав. 2-3 саати работа со модови и ЕНБ и Скајрим што е 10 години стара игра се прави да изгледа како матрикс демото.

Криви сме сите (а особено вакви како тебе) што го нормализираат малиот напредок, а Нвидиа биле супер зашто биле маргинално подобри од другиве кои не ги бивало...
Прво прочитај спекс, прочитај некое ривју што не е флејм пис за цената, па после кажувај како немало напредок. Ако за тебе не е напредок 3х процесирачка моќ, пеки. Можда ајфон 14 е напредок :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.419
9.320
Како бе нема напредок, друже, прочита ли спекс? 90 TFLOPS вади 4090 наспроти 35 на 3090, за 100 долари повеќе МСРП :) зашто тресете глупости бе? Твојата 2080 ќе се покака на Сајберпанк ако пуштиш на 1440p со медиум РТХ или ако пуштиш појако на Контрол не треси зелени. Мал напредок е 3 пати појака процесирачка моќ за тебе?

Матрикс тек демото не е ништо посебно. И јас го пробав. 2-3 саати работа со модови и ЕНБ и Скајрим што е 10 години стара игра се прави да изгледа како матрикс демото.


Прво прочитај спекс, прочитај некое ривју што не е флејм пис за цената, па после кажувај како немало напредок. Ако за тебе не е напредок 3х процесирачка моќ, пеки. Можда ајфон 14 е напредок :)

Пак ми ја утнуваш поентата, а мислиш којзнае какво пецкање со ајфонот правиш. Ако ти е за ајфонот, не се нервирај, прочитај малце по темите кое е моето реално мислење.

Околу графичките - ајде прочитај ми го уште еднаш првиот пост, дали јас викам дека нема напредок во процесирачка моќ? Целата поента е што игрите кои се користат се 2 до 4 години стари за НАЈМОЌНАТА ГРАФИЧКА што ќе биде малтене во 2023-та достапна на глобално ниво.

Cyberpunk излезе во декември 2020-та, пак ли ќе ја играм сега зашто искочила нова графичка на Nvidia? Или треба да сакам да купам нова графичка зашто (пример) искача новава GTA VI која на мојава 2080-ка на ULTRA HIGH нема да ми ја пушти ни во 720p?

Nvidia прави напредок, ама стратегијата на напредок за СТАРИ ИГРИ е тотална утка. Купи појак монитор, купи појака графичка за да ја играш по трет пат сајберпак, ама сега место RTX на medium, ќе го ставиш на HIGH...пичку матер, еве ќе се претепам баш за тоа.

Затоа реков (ако ме прочиташ) дека Nvidia требаше одамна да си земе студио и да си промовира свои игри кои ќе го буткаат напредокот во софтвер, како што они буткаат во хардвер.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Па сеа Нвидиа ли е крива што нема нови захтевни игри? Они си се компанија за развој на графички карти со release cycle 2 години. И воопшто да нема игри, они ќе си вадат на 2 години. И ќе ги испродадат пак како секоја генерација до сега.

Истиот муабет беше со RTX коа излегоа прв пат. Ама нема игри. Па после имаше игри, немаше картици :)
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
986
899
Искрено прашање, да не ти е чичко или вујко нешто овај? :ROFLMAO:
Најголем Hypeman му си, кога да го видам на thumbnail знам ти си го постирал одма хахах. Зеде шо зеде графичка, пиши дај во ПП steamID да изиграме некоја Апекс овие дена. Соло поќе од Plat не се крева, нубој сите а мислат дека се про.
Mu plakja clenstvo na forumov keljaviov, zatoa go forsira :ROFLMAO:
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.419
9.320
Па сеа Нвидиа ли е крива што нема нови захтевни игри? Они си се компанија за развој на графички карти со release cycle 2 години. И воопшто да нема игри, они ќе си вадат на 2 години. И ќе ги испродадат пак како секоја генерација до сега.

Истиот муабет беше со RTX коа излегоа прв пат. Ама нема игри. Па после имаше игри, немаше картици :)
Очигледно џабе правиме муабет, само ми ги нормализираш сите работи. Да си некој 15 годишен ќе те разберев, ама како што гледам во друго (наше) време си израснат и знаеш што се добиваше за тоа што се вложуваше.

Жал ми е за новиве генерации со овие глупост, ама не можам да разберам како на некој од стариве генерации ова му е ОК.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Очигледно џабе правиме муабет, само ми ги нормализираш сите работи. Да си некој 15 годишен ќе те разберев, ама како што гледам во друго (наше) време си израснат и знаеш што се добиваше за тоа што се вложуваше.

Жал ми е за новиве генерации со овие глупост, ама не можам да разберам како на некој од стариве генерации ова му е ОК.
Toa e bace ne sme site mature ko tebe
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Искрено прашање, да не ти е чичко или вујко нешто овај? :ROFLMAO:
Најголем Hypeman му си, кога да го видам на thumbnail знам ти си го постирал одма хахах. Зеде шо зеде графичка, пиши дај во ПП steamID да изиграме некоја Апекс овие дена. Соло поќе од Plat не се крева, нубој сите а мислат дека се про.
Повеќе дека ми е смешен со фаците кисели што ги прави го постирам и што вергла во место 10 мин :LOL: - ама сега стварно се обиде некое искуство да сподели ( добро е да се знае и тоа дека за напојувањето што му изгорел конектор ЕВГА веднаш ја испочитувала гаранцијата и му го заменила ) - Платинум 1000W напојување не е баш евтино ...
Ма каков вујко - јас можам нему вујко да му бидам ;). За Апекс може кога сакаш - не сум на Стим ама може да ме додадеш во Апекс по име (50yOldman) - Gold4 сум моментално.
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.033
18.001
Nvidia 40 бара ATX 3.0 напојување. Има додатна линија за комуникација со напојувањето. Со Non RTX 40 при бутирање си ги лапа сите 600W и кусур за неа. А ако во истата конф. има и "љут" процесор (а има) тогаш добиваме изгорени конектори или напојувања или, да не даде Господ, куќи.

Нејминг шемите се покварени, во најмала рака. RTX 4080 со 16 и 12 GB се сосема различни карти (CUDA 9728 vs 7680, 256 vs 192 bit..)

Each Founders Edition variant will get a single 16-pin power connection. But, for owners of current power supplies lacking the 16-pin, a triple 8-pin power adapter will be included, plus an optional fourth connector for more overclocking headroom.

Во тоа адаптерот е проблемот.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
Ствано не знам што мислеа nVidia со оваа линија на графички. Уште не излезени, потенцијалните купувачи најдоа еден тон проблеми. Полека се претвараат во Apple, таргетираат само глупи луѓе со многу пари. Останува да се почека AMD и да видиме дали оваа ситуација ќе биде новото “нормално“.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.576
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ама сте досадни со ова игриве :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.115
Мислења
974.840
Членови
35.420
Најнов член
tiktoksss12
На врв Дно