Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

NTLDR IS MISSING

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Vaka napraviv nesto za proba i sega nervite si gi kinam poradi toa.

Imam dual-boot konf XP i Win 2003 Server.Xp e na C particija a 2003kata e na D:.Na D: imam napraveno kopija na boot.ini,ntldr,ntdetect.com od C: gi iskopirav po instalacijata na Win 2003 za sekoj slucaj.Pred eden den go spustiv Acronis True Image Enterprise Server i Acronis True Image Home.Napraviv backup na dvete partiicii no po greska dvapati sum ja kopiral D: particijata i neam backup za C:.Za proba kako funkcionira ovoj software gi izbrisav ovie fajlovi od C: i sega koga butiram mi dava poraka NTLDR IS MISSING.Posto neam backup kopija od C: nemozam da gi vratam ovie fajlovi, t.e. da napravam restore na C: particijata.

Kazete mi nekoj software preku koj ke butiram i ke mozam da gi otvoram dvete particii preku nego za da gi prefrlam kopiite na boot.ini,ntldr,ntdetect.com od D: vo C: za da mozam da go podignam XP imam vazni setinzi i mejlovi.
Repair na postojnata instalacija ne mi dava.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Vaka napraviv nesto za proba i sega nervite si gi kinam poradi toa.

Imam dual-boot konf XP i Win 2003 Server.Xp e na C particija a 2003kata e na D:.Na D: imam napraveno kopija na boot.ini,ntldr,ntdetect.com od C: gi iskopirav po instalacijata na Win 2003 za sekoj slucaj.Pred eden den go spustiv Acronis True Image Enterprise Server i Acronis True Image Home.Napraviv backup na dvete partiicii no po greska dvapati sum ja kopiral D: particijata i neam backup za C:.Za proba kako funkcionira ovoj software gi izbrisav ovie fajlovi od C: i sega koga butiram mi dava poraka NTLDR IS MISSING.Posto neam backup kopija od C: nemozam da gi vratam ovie fajlovi, t.e. da napravam restore na C: particijata.

Kazete mi nekoj software preku koj ke butiram i ke mozam da gi otvoram dvete particii preku nego za da gi prefrlam kopiite na boot.ini,ntldr,ntdetect.com od D: vo C: za da mozam da go podignam XP imam vazni setinzi i mejlovi.
Repair na postojnata instalacija ne mi dava.
Ако те разбрав добро убунту ЛАЈВ цд би ти завршило работа :)
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
pobaraj gi na net gi imas tie fajlovi sto ti trebaat za butiranje ili ednostavno kopiraj gi od drug pc i staj gi na disketa i ke ti se butira, samo sto problemot e posle celo vreme ke ti ja bara disketata, ali ke mozes da podignes XP taka da ke mozes i da go poprais problemot
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Fala vi za vasite soveti.No problemot go resiv so Ultimate Boot CD for Windows
t.e. so alatkata NTFS for Dos preku Ultimate Boot CD for Windows butirav a so alatkava vlegov vo D: particijata i gi iskopirav vo C:.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
И јас моментално го имам проблемов...
Преку рекавери конзолата пишав
Copy d:\i386\NTLDR c:\
и ништо... чаре?
П.С. не бива ли со Виндоус инсталационото cd да се реши некако проблемов?
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Небива со repair...
всушност кога стискам „R“ во сетапот веднаш се вклучува repair console нешто ко у command prompt...

напишав FIXBOOT и нормално ништо

Она на почеток кога се стартува цедето има нели да стиснеш F2, ама бара дискета... а јас ја немам...

Некое друго решение?
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Небива со repair...
всушност кога стискам „R“ во сетапот веднаш се вклучува repair console нешто ко у command prompt...

напишав FIXBOOT и нормално ништо

Она на почеток кога се стартува цедето има нели да стиснеш F2, ама бара дискета... а јас ја немам...

Некое друго решение?

run: sfc /scannow
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Небива со repair...
всушност кога стискам „R“ во сетапот веднаш се вклучува repair console нешто ко у command prompt...

напишав FIXBOOT и нормално ништо

Она на почеток кога се стартува цедето има нели да стиснеш F2, ама бара дискета... а јас ја немам...

Некое друго решение?

prvoto R preskokni go, odi enter, pritisni F8 i potoa ce skenira za prethodni windows instalacii, ce ja najde tvojata i togas ce pritisnes R.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
prvoto R preskokni go, odi enter, pritisni F8 i potoa ce skenira za prethodni windows instalacii, ce ja najde tvojata i togas ce pritisnes R.
После тоа нема "R" :), имаш само Ентер, за сет ап виндоус, Д за да ја избришеш партицијата и Ц за креирање нова партиција....
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
После тоа нема "R" :), имаш само Ентер, за сет ап виндоус, Д за да ја избришеш партицијата и Ц за креирање нова партиција....

Епа тоа значи дека партицијата ти е растурена. Тешко дека ќе можеш нешто да порправиш без формат. Ако имаш некои податоци, пробај да го однесеш дискот на друг компјутер и со некоја од многуте апликации за Data Recovery да си ги спасиш.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Сега на формат ја нема опцијата за FAT32 форматирање + кога го форматирам пак го има проблемот...

NTLDR is missing...

Чудно... што да му правам сега... има ли надеж?!? :)
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Абе не е до цедето... го ресетирав биосот и ништо... Моментално користам друг хард диск на истиот компјутер и совршено работи, значи до хдд-от е...
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Де бре bump за помош...
Ептен ми треба дисков... вратив некои фајлови ама не сите...
 

mr.wicket

Intern
29 ноември 2007
38
3
Скопје, Македонија
micevski.xyz
Го форматираше и ништо???
При партиционирање да не имаш направено грешка некоја..
Пробај со бришење на партициите.. и одново да ги креираш ако имаш партиции..

За да си зачуваш инфорамциите од хардот, стави го како слејв.. стартувај од другиот и режи, копирај.. нешто напрај..
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Ќе пробам утре...

А дали е можно поради дефект на хард дискот да ми го јавува овој проблем?
Само да напоменам дека некои фајлови ги вратив со помош на GetDataBack
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.763
Членови
35.415
Најнов член
g0rd0n
На врв Дно