• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новото име на Македонија ќе биде: The Macedonias

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Читајќи денеска новини, налетав на следново:

Џорџ Буш лично ќе се вмеша во спорот меѓу Атина и Скопје
Американскиот претседател Џорџ Буш, ќе има телефонски разговори со грчкиот премиер, Костас Караманлис, и со македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, во врска со спорот меѓу двете земји за името, објавува грчкиот весник Катимерини.
Во текстот се вели дека новиот круг на преговори почна со одделни средби меѓу Нимиц и преговарачите, Адамандиос Василакис и Никола Димитров, по што имало заедничка средба меѓу тројцата, која пак заврши со неуспех.


“Сега Нимиц се потпира единствено на притисокот што треба да да го направи САД“, објавува весникот. Извор: НетПрес
Според политиката на Буш, не ќе биде чудо ако новото име на нашата земја е The Macedonias.

За тие што незнаат што зборам погледнете го ова:
[ame="http://youtube.com/watch?v=MunMCO3uNdA"]YouTube - The Internets and The Google[/ame]
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Нели и они си се крстија The Americas? :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Можеби мислел на двата интернети, бидејќи постои и интернет2. :LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Blah, ich ne mi se svigja imeto .. kako neznam od kade kje lichime
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
Не не... Нема шанси да ни го сменат името тие глупави грци. Ние сме МАКЕДОНИЈА и .
BTW... Нели сте забележале дека на поголемите интернет страници во пополнувањето на некој формулар (Form) секаде пишува како Macedonia,а многу ретко не има како F.Y.R.O.M ... Е тоа ми се свиѓа!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Луѓе... се шалам... погледнете го видеото ќе сфатите зошто.... не се вознемирувајте и не започнувајте политички дискусии... :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Луѓе... се шалам... погледнете го видеото ќе сфатите зошто.... не се вознемирувајте и не започнувајте политички дискусии... :)
Сам си го бараш... со боринче :))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
The Macedonias
Хммм.. па не е лошо имево. Напротив. Со оглед на тоа дека Македонија има одземен дел во Бугарија и дел во Грција, The Macedonias би било соодветно име за сите Македонии, обединети. :wohoo::wohoo:
Само се плашам дека со ова име ќе имаме проблем и со Бугарија. :)):)):))
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
892
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
The Macedonias
Хммм.. па не е лошо имево. Напротив. Со оглед на тоа дека Македонија има одземен дел во Бугарија и дел во Грција, The Macedonias би било соодветно име за сите Македонии, обединети. :wohoo::wohoo:
Само се плашам дека со ова име ќе имаме проблем и со Бугарија. :)):)):))
The Macedonians е име на нација, но пак ќе го изгубиме името само ај да не одам off topic.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
The Macedonians е име на нација, но пак ќе го изгубиме името само ај да не одам off topic.
Blagojce
Во делот што го цитираш и секаде погоре пишува The Macedonias (множина од Македонија - Македонии) а не The Macedonians. Ти си додаде едно n. :rolleyes:
Оф топик:
А името нема шанси да го загубиме. Можеби ќе почекаме за НАТО и ЕУ ама името останува Република Македонија. Евентуалното Грчко вето ќе ги раздрма односите и во НАТО и општо во ЕУ и ООН. Повлекување сега кога 120 земји од 190 не пизнаваат под уставно име не е опција. ;)
Но да не ја шириме темава во погрешна насока, ќе почекаме и времето ќе покаже што ќе се случи. :bye1:
 

Tina

Intern
3 март 2008
11
0
cccc, svasta !!!!
ko tri drzavi da sum smenila se rodiv vo jugoslavia do sega ziveev vo firom makedonija utre kojznae kade ...... ????
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
892
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Извинете моја грешка не сум го прочитал добро.:zasramen:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
ЛУЃЕ ПОСТОВ Е ШАЛА! :)))

ПРЕГЛЕДАЈТЕ ГО ПРВИОТ ПОСТ ПРЕД ДА ПОСТИРАТЕ!!!!


 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,737
Мислења
831,595
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно