1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ново напојување

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Heruvin, 14 ноември 2010.

 1. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Матичната е стар модел,лежиште на процесор 478 и Пентиум 2,8 ГХЗ,правеве некакви надоградби и сега задов напојување појако ,при конекција на сите делови со напојувањето ,не стартува компјутерот ,не доаѓа струја.Единствено што заприметив е следното,покрај главниот кабел од 20+4 пинови,постојат 4+4 пин(12в)тоа ти биле за поновите матични,мојата е со еден 4-пински штекер,дали е до тоа зафрканцијата и дали може да се реши односно да се прилагодат каблите,Помош?
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Не е до тоа. Треба само еден 4 пински да е врзан за матичната. Провери уште еднаш дали е се добро врзано. Ако не иде може да е и до напојувањето од мајка да не го бива. Во таков случај за да се осигураш пробај го на друг компјутер. Има и процедура со спојување на пинови на 20 пинскиот конектор за да пробаш дали напојувањето работи и без поврзување на компјутер ама отом потом.
   
 3. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  334
  10 Август 2009
  4+4 pin(12v) se napraveni za da mozes da gi uklucis vo maticna so 4 pin 12v ili vo 8 pin 12v - dokolku nitu eden od tie dva 4+4 ne ti e uklucen vo MB nema da ti raboti ---uklucigo edniot od dvata 4+4 12v vo maticna i probaj togas dali ke raboti
   
 4. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Ги пробав и двата конектори(4-ри пинските)поодделно не сакаша да стартува,за покомплицираната постапка не сум добар познавач,но благодарам во секој случај ќе се обидам,а и оставам можност што велиш од мајка да не го бива.
   
 5. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  @Heruvin
  јас имам матична со сокет 478 стар тип и имам напојување доста поново од матичната па се ми работи како што треба..така да провери го напојувањето на друг компјутер.
   
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Случајно да не си ги отштекал од плоча жичките од куќиште за старт и ресет па да си заборавил да ги врзеш повторно?
   
 7. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Освен ако се поврзуваат поинаку за поновите напојувања,за старото напојување си е се во ред,со него се поврзав добива струја,односно се вклучува компјутертот.
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Тогаш нема дилема. Проблемот барем вака како што го опиша е до новото напојување кое е неисправно. Може да е проблем во контактот од некои од пиновите а може и внатре да е дефектно. Врати го да ти дадат ново.
   
 9. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Ај и тоа ќе го пробам:(:)
   
 10. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Благодарност за помошта и одговорите,го решив проблемот со внимателно преповрзување на каблите,интересно ми е што сето тоа го направив и предходно,но сега ете барем одев по некој редослед, за кој мислев дека е грешка. Прво кабелот од 4+4 пина(за 12в имал ознака П2 и П3,според упатството требало П2(убеден сум дека ги испробав). Е сега втората работа мислам дека беше со графичката иако е постара машина,графичката е АТИ АГП 3850 ХД со дополнително 8-пинско лежиште, сега ја поврзав директно со кабелот од напојувањето,а не како претходно преку адаптерот од графичката па со два конектори од 4 пина(што се обично за ДВД).
  Пак ќе речам дека неразбирам и не мислам дека има некоја логика,но јебига,техника е ова ,човек откажува,па камо ли машина, Поздрав.:)
   
 11. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Ај да допрашам нешто ако знаете да ми кажете,На оваа конфигурација поставив процесор од 3 ГХЗ (Прескот) и почна да ми прави проблеми поготово на оптеретување со игри ги исклучува и слично. По проверка детална како со тест програми така и физички,утврдив само еден проблем,едно игличе(крајно -наспроти празниот триаголник од две места(сокет 478 такви се процесорите) е разнишано,а сега и ми се скина. Па ме интересира дали некој знае дали може така да работи процесорот(без ичличе ) и дали може да се постави,да се проба на матична ,а да нема последици врз матичната?:isplashen::zbunet3:
   
 12. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Можеш комотно да го пробаш така, не може да ти се расипе матичната, едноставно, нема да работи компјутерот со тој процесор ако е пинот на процесорот проблем. :)
   
 13. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  110
  87
  5 ноември 2010
  Во овој случај сигурно е процесорот,затоа што на 2,8 ГХЗ (со тој процесор) нема никаков проблем,Сега ми останува да го поправам пинот (пошто е краен) со залемување и да пробам пак,чисто од сатисфакција,море од инает чоечки,оти ова е технологија,а таа или работи или дупи:)):LOL::chudenje:
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,668
  10,239
  24 Јуни 2009
  Машко
  којзнае дали ке можеш да го залемиш !!
   

Сподели

Вчитување...