1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Новите понуди на ОНЕ.

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од uwemi, 25 Февруари 2013.

1. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Тоа е нова понуда или го нудат како некој пакет за бенефицирани корисници?
    Јас сум на тој пакетот со 6мбпс кој е 999 денари и немам проблеми со брзината. Download ми оди со 640кбпс во просек што е толку колку ми е во договор. Не гледам причина тебе да ти прави проблем со 8.

2. k.viktor

k.viktor
    Intern

89
    6
    19 oктомври 2009
    Интернетот врска нема..Побрзо коса ти побелува отколку комплетирање на некој download од 2-3 гига

На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,202
    781
    8 Мај 2010
    Машко
    Момци едно питање ако може за тие што користат One услугите.
    Пријателов има пакет телефон/boomTV/интернет, и како што ми кажал плаќа 1000денари изгледа.

Е сега барав на One страната и видов во FixNetTotal дека за 1000ден е вториот пакет со 400гига ама брзината се разликува т.е не е некаде 6 туку 4 како првиот пакет.

Ајде баталете брзината прашањето ми беше што еве веќе 2 месеци 300 гига му трошам дали по оние 400 гига се намалува брзината или се наплаќа по гб? видов дека нешто се спомнува 19ден/гб.
    И дали оваа промоција нивна од 1тб е за веќе постоечките кориснци или за новите? Инаку корисник е на пакетот веќе 2години.

Само не сакам да му дојде несакајќи голема сметка, а јас ќе се придржувам до 300 гига (не 400), пошто он и онака троши максимум 5гига (повеќе му е за boomTV за малиот).
    btw не крадам интернет, еден ѕид не дели :).

4. Shutter

Shutter
    Gaining Experience

349
    120
    29 Декември 2010
    Машко
    Студент
    И кај мене беше исто, фино лепо ги контактирав One, им ја кажав ситуацијата и првично се договоривме да подигнам нова опрема, но јас не отидов, па така по некое време, по некои си 2-3 недели приметив дека ми ја покачиле брзината.

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,202
    781
    8 Мај 2010
    Машко
    Ма добро тоа брзината ми е океј, а што со сообраќајот и оној промотивен?

6. psyside

psyside
    Rising Star

26,138
    26,812
    4 Септември 2008
    Оне се тапа во последно време, генерално.

Бегајте подалеку, кога се работи за нет, за телефони би требало да се ок.

7. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,810
    5,012
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Не се намалува брзината туку се наплаќа по GB. Јас еден месец го јадев така, кога искочи Diablo 3 :) и баш тој месец најдов интересни пакети кој тежеа по 200 gb ....ми дојде сметка за +400гб прекорачени, за кои се направи увид и се воспостави дека се валидни :) Платив околу 600 или 800 денари, не ми текнува сеа баш.

8. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,202
    781
    8 Мај 2010
    Машко
    Искрено освен брзинава што е 4Mbps, можеби поради тоа што пред 2 години била 4 друго нема некаков проблем од типот да паѓа интернетот или преку ден послаби брзини навечер океј, значи кога и да мерам брзината се движи тука некаде.

За другите услуги незнам јас само интернет користам, знам дека пријателов не е задоволен од BoomTV но тоа е што да се прави, а и нема друг избор, цел ден цртани се пуштени за малиот.

А замисли ти до пред некое време имаше чоек така постар што го познавам дома имал сеуште wadsl интернет со брзини од 512kbps тоа беше некаде пред 5-6 години кога користев јас. Уште му наплаќале по 1200-1300ден. Не му верував се додека не ме отера патот накај неговата куќа и не му го видов Canopy-то на кров.

Fucking знаев дека е така, 19ден/гб !! Ништо ќе си се придржувам до 300гига ќе се стегнам малце па на лето идам на кабелски.

Фала ви на одговорите.

9. Shutter

Shutter
    Gaining Experience

349
    120
    29 Декември 2010
    Машко
    Студент
    Како успеваш со таа брзина 300 гига да симнеш...uTorrent 24/7 ? :)

10. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,202
    781
    8 Мај 2010
    Машко
    Па компјутерот ми работи некаде 20часа. Поради што се занимавам со интернет маркетинг имам програми кои трошат многу интернет (download) и тие би требало да бидат на некоја машина со 1гбит брзина но јас ги фурам на PC-то. И тоа ова е со штедење, ако ги оставам истите да работат 20 часа тогаш би било некаде 50-60гига на ден..
    Музика цело време додека сум на компјутер си пуштам random сетови тука.
    Игри не играм така да не спуштам игри воопшто. Серија чат пат 2-3 епизоди ќе се симнат и тоа е тоа.

11. ImTheDude

ImTheDude
    On your way to fame

560
    627
    31 oктомври 2011
    Машко
    За кого како. јас сум немал никаков проблем. Имам 6мб конекција најавена и секогаш ми е толку .Загуба на пакети 0%, jitter никаков, стабилност одлична. Паѓа еднаш до два пати дневно ама само на момент, тоа е предвиден ресет(што може и да не го приметиш ако немаш во тој момент стреаминг или онлајн гејминг) и веднаш доаѓа. Откога го имам ставено пакетов овој од 6мб/400гб downtime ако сум имал 5 минути се на се, а го имам веќе година и некој месец. Индивидуално е...

Сподели

Вчитување...