• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новите Магента пакети?

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Сега ги исконтактирав ми кажаа дека на мојата улица имало техничка можност за оптика. Дали се иплати повеќе да се префрлам на оптика?
100/100 е оптиката и е многу по стабилно од бакар. Башка сеа нешо сменија А1 и имаш 1 ТБ вклучен интернет потоа брзината се намалува.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #777

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,152
5,665
Мелмак
Дечки има некоја разлика дали ќе се земе пакет преку онлајн опциите сега (без да идеш во салон мислам може да се обнови), или преку агент?

Поточно прашувам дали има некој бенефит ако се обнови пакет преку агент (помали сметки или поголеми придобивки нешто)?
 

Silencio

Intern
26 февруари 2021
3
0
Имам проблем со оптиката на телеком, околу 16 часот губам конекција неколку минути и повторно се враќа...Ова се случува на неколку дена еднаш. Дали некој имал ваков проблем и како го решил?
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
462
269
Имам проблем со оптиката на телеком, околу 16 часот губам конекција неколку минути и повторно се враќа...Ова се случува на неколку дена еднаш. Дали некој имал ваков проблем и како го решил?
На 12 саати се менува ип адреса. Ако сакаш да се менува во 3 саат пример, рестартирај рутер тогаш :)
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Дечки има некоја разлика дали ќе се земе пакет преку онлајн опциите сега (без да идеш во салон мислам може да се обнови), или преку агент?

Поточно прашувам дали има некој бенефит ако се обнови пакет преку агент (помали сметки или поголеми придобивки нешто)?
Мислам дека агентот дава поволности само во случај на префрлање од друг оператор во телеком. Кога се префрлив од А1 на телеком првиот месец ми беше гратис.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,836
3,197
Дечки има некоја разлика дали ќе се земе пакет преку онлајн опциите сега (без да идеш во салон мислам може да се обнови), или преку агент?

Поточно прашувам дали има некој бенефит ако се обнови пакет преку агент (помали сметки или поголеми придобивки нешто)?
Има, зависи што се овластени да даваат. Може да е пониска цена за претплата, некој пакет канали гратис, некој период со гратис или намалена претплата... Како и во секој бизнис, што поскапа работа купуваш, можеш поголем попуст да добиеш. Само внимавај, валидно е тоа што е во договорот, не она што ќе ти го вети агентот.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
366
264
На 24 е, стани еднаш у 5 сабајле рестартирај го и терај, секад ќе снемуваш на кратко тој период. Мада кај тебе некако долго ми е, кај мене се тоа трае макс 20-30 сек.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,609
8,866
Скопје
Деновиве и јас снемав 2-3 пати околу 16ч, нешо имаше, не беше ова со ип адресите.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
131
80
Сакам да прашам дали со продолжување договор на еден број морам да продолжам договор и на целиот пакет Магента 1? имам три мобилни броја и на едниот број продолжував договор и земав телефон, и таа што работеше ми рече дека морам да обновам договор и на целиот Магента пакет (интернет и телевизија), сеа прашањето ми е дали морав или таа така ме наведе да собере поени за продолжување?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,380
3,716
Скопје
Сакам да прашам дали со продолжување договор на еден број морам да продолжам договор и на целиот пакет Магента 1? имам три мобилни броја и на едниот број продолжував договор и земав телефон, и таа што работеше ми рече дека морам да обновам договор и на целиот Магента пакет (интернет и телевизија), сеа прашањето ми е дали морав или таа така ме наведе да собере поени за продолжување?
И ти дадоа три посебни договори да ги потпишеш...
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
131
80
И ти дадоа три посебни договори да ги потпишеш...
Не друже, два договора, за едниот број и за Магентата, муабетот ми е дали за Магентата беше потребно или таа ме излажа дека морам.


Едит: Дека начинот на кој ми кажа беше: „Овде пишува дека и Магента треба да продолжиш, дали сакаш?“ тоа ми створи сомневање зашто би ме прашала
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
178
151
Сакам да прашам дали со продолжување договор на еден број морам да продолжам договор и на целиот пакет Магента 1? имам три мобилни броја и на едниот број продолжував договор и земав телефон, и таа што работеше ми рече дека морам да обновам договор и на целиот Магента пакет (интернет и телевизија), сеа прашањето ми е дали морав или таа така ме наведе да собере поени за продолжување?
Мораш. Такво им е правилото на телеком, 6 месеци пред истекот на магентата ако продолжуваш договор за мобилен мораш и за магентата.
А таа нема никакви придобивки плус со тоа што ти пролжила договорот за магента.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Никогаш не би потпишал договор со провадјер за телефонски апарат, посебно не со Телеком.
Математиката им е несфатлива: еден пакет со 4 мобилни броја на тарифа M + интернет L + телевизија M излегува 4.694,00 денари и при тоа ти даваат фамилијарен буџет од 24.000,00 денари. Доколку не сакаш да земеш уред од кај нив, истиот пакет е 3.894,00 денари, што на 24 месеци излегува 19.200,00 денари. Значи, реално ти даваат само 4.800,00 денари, сума што апсолутно не привлекува за склучување договор. Кога го прашав операторот зошто е ова вака, добив ваков одговор: "ние господине продаваме услуги не апарати".
Може е до мене проблемот, не знам...
 

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
167
190
Никогаш не би потпишал договор со провадјер за телефонски апарат, посебно не со Телеком.
Математиката им е несфатлива: еден пакет со 4 мобилни броја на тарифа M + интернет L + телевизија M излегува 4.694,00 денари и при тоа ти даваат фамилијарен буџет од 24.000,00 денари. Доколку не сакаш да земеш уред од кај нив, истиот пакет е 3.894,00 денари, што на 24 месеци излегува 19.200,00 денари. Значи, реално ти даваат само 4.800,00 денари, сума што апсолутно не привлекува за склучување договор. Кога го прашав операторот зошто е ова вака, добив ваков одговор: "ние господине продаваме услуги не апарати".
Може е до мене проблемот, не знам...
Мислам тој договор без уред е на 12 месеци не 24.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
178
151
Го пиши ова некаде?
Screenshot_20210417-224916_Chrome.jpg

Доверба 12 се мисли 12 месеци, попуст на претплата, а договорот секако е на 24 месеци.
Ако после 12 месеци има можност за уште 12 тогаш е во ред, но ако нема таква промоција ќе мораш нова довррба 24 и те врзале од телеком мин. 36 месеци.
Морее има таму чуѓе што знаат како да ја смислат.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Погледнете го атачментот 99896

Доверба 12 се мисли 12 месеци, попуст на претплата, а договорот секако е на 24 месеци.
Ако после 12 месеци има можност за уште 12 тогаш е во ред, но ако нема таква промоција ќе мораш нова довррба 24 и те врзале од телеком мин. 36 месеци.
Морее има таму чуѓе што знаат како да ја смислат.
Ме заинтригира ова што го пиша и се јавив на 122. Договорот за цела Магента е на 12 месеци. После тоа исто како сакаш, со или без.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
848,799
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно