• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новиот Интернет...

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Дечките од Стандфорд почнаа да работат на проектот "Clean-Slate" кој веќе постои 3 години (во 2003 год. откако Државната Научна Фондација - NSF.gov го започна проектот ("100x100 Clean Slate Program"), но сега работите почнуваат да бидат поозбилни. Секако тие тврдат дека проектот е наменет само за истражување, но што мислите дали во блиска иднина не чека баш ова....

http://cleanslate.stanford.edu/CleanSlateWhitepaperV2.pdf
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Не го прочитав целиот текст што е ставен во документот, само малиот дел што го има на cleanslate.stanford.edu и ако разбрав добро сакаат да ја променат основата на тоа како е граден интернетот. А начинот на кој тоа што го прават дека не ја одредуваат целата структура туку само основата која ке овозможи понатаможни идеи да се развиваат е доста интересен и би требало да даде резултати
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
Дечките од Стандфорд почнаа да работат на проектот "Clean-Slate" кој веќе постои 3 години (во 2003 год. откако Државната Научна Фондација - NSF.gov го започна проектот ("100x100 Clean Slate Program"), но сега работите почнуваат да бидат поозбилни. Секако тие тврдат дека проектот е наменет само за истражување, но што мислите дали во блиска иднина не чека баш ова....

http://cleanslate.stanford.edu/CleanSlateWhitepaperV2.pdf

ovoa go ima u Gevgelija vise 2 godini skoro 50% od naselenieto e vrzano na 100Mbps mreza
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно