• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новиот Google phone од T-Mobile ќе биде претставен 23 Септември

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Од T-Mobile во минатата Среда најавиле дека нивниот прв безжичен телефон поддржан од Google Inc.'s Android софтверскиот систем, ќе биде претставен на 23 Септември на прес конференција во Њу Џерси. Во поканата од T-Mobile наведуваат дека посетителите ќе бидат сведоци на "официјалното претставување на новиот Android-powered телефон од страна на T-Mobile".

Новиот Google phone кој е произведен од HTC и е наречен "Dream", најверојатно нема да биде пуштен во продажба пред Октомври - според Американските медиуми.

Иако од T-Mobile сеуште не откриваат некои клучни детаљи за испораката и цената на телефонот, одредени веб-базирани извештаи тврдат дека цената ќе биде околу 400$ и дека повеќе од 600,000 парчиња ќе бидат подготвени за испорака.

Новиот Android phone треба да претставува конкуренција за iPhone-от на Apple и BlackBerry-то на Research In Motion.
"Dream" ќе биде комбинација од touchscreen во стилот на iPhone и QWERTY-style тастатура. Исто така тој ќе поседува "jog ball", нешто слично како навигациската алатка на BlackBerry-то, а исто така и акцелерометар сличен како тој што го поседува iPhone.

"Функционално, ова е добра направа, единствениот проблем е што не е многу атрактивна" - вели Casey Borders од Moo Productions, бидејќи "Dream" е поголем и погломазен од iPhone, со скриена тастатура.

Извор: Xinhua, Google phone.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно