• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новиот Boeing 787 погоден за хакирање :P

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
New Boeing 787 vulnerable to hacking

Според FAA (Federal Aviation Administration), новиот авион: "Boeing 787 Dreamliner" може да има сериозна сигурносна слабост во неговата on-board компјутерска мрежа што може да овозможи пристап на патниците до контролните системи на авионот.

Повеќе: http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/01/06/boeing-787-vulnerable-hacking

:rolleyes:

Замислите да управувате толку голем авион од дома со помош на вашиот компјутер :tainstven: :))
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Mnogu cesto ke ima nesreki so ovoj avion.
Pricina: Hakerite
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Боинг не смеат да си дозволат ваква дупка во софтверот. Сепак се работи за многу авиони кои ќе бидат во воздух со многу патници. Ете од Боинг велат дека се свесни за пропустот и се работи на случајот. :bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Боинг не смеат да си дозволат ваква дупка во софтверот. Сепак се работи за многу авиони кои ќе бидат во воздух со многу патници. Ете од Боинг велат дека се свесни за пропустот и се работи на случајот. :bravo:
Многу патници, а со оглед дека терористите најмногу ги меркаат американците одма ке отворат кампови за тренинг на хакери, но добро е што ќе ја средуваат таа дупка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно