• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Noviot ADSL Max 100 paket

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Me interesira dali nekoj go koristi noviot MAXAdsl 100 paket na Makedonski Telekomunikacii vo reklamata veli deka brzinata e do 2Mbps.Dali dostignuva internet vrskata konstantni brzini nad 1Mbps ili paga postojano kako sto e so starite adsl paketi kade sto velat deka dobivas brzina do 1.5Mbps a maksimalno no ne konstantno sum dobil 700Kbps.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
претходно бев на пакет од 1.5мбпс. Кога пуштав мерења никогаш не падна под 1.3мбпс. Сега сум на 1мбпс, рапидшер и п2п оди со 107 килобајти во секунда. Варијации немам забележано освен 1ви септември кога ги променуваа пакетите - тогаш се зголеми латенцијата, но сега е повторно во нормала - њу јорк оди со 160мс.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
претходно бев на пакет од 1.5мбпс. Кога пуштав мерења никогаш не падна под 1.3мбпс. Сега сум на 1мбпс, рапидшер и п2п оди со 107 килобајти во секунда. Варијации немам забележано освен 1ви септември кога ги променуваа пакетите - тогаш се зголеми латенцијата, но сега е повторно во нормала - њу јорк оди со 160мс.
Aj kazi ako sakas so sto gi vrsese merenjata oti drugarce ima pa da probam kaj nego, da vidam dali kaj mene e samo bez veza oti zainteresiran sum da se pretplatam na ovoj adsl paket no ako bez veza brzinata da ne go pravam toa za dzabe.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
speedtest.net - budapest server - ова е моменталниот резултат за АДСЛ од 1мбпс. Релативно слабо, обично е над 900.за rapidshare - најди нешто што сакаш да го преземеш од нив (во германија се лоцирани) и пушти го да се симне.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Еве на 1.5 Mbps, на новиот max adsl 10 колку се качува...испод ова се нема десено да падне..
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
neznam kako go svakate toa do 1 mega, ali ja kolku so znam baska i drugi luge mi potvrdile e deka treba da imas brzina od 1 mega konstantno, sto znaci ako go pomines limitot ke ti padne brzinata i zatoa vikaat do 1 mega.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
да де, види еден пост пред тебе со колку килобајти симнувам. но гаранција не може да ти даде ниеден провајдер, ако не друго заради тоа што серверот откај што симнуваш може да биде загушен. Генерално ако варира 10-тина % е ОК, но многу помали провајдери имаат голема варијација на темата брзина.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
да де, види еден пост пред тебе со колку килобајти симнувам. но гаранција не може да ти даде ниеден провајдер, ако не друго заради тоа што серверот откај што симнуваш може да биде загушен. Генерално ако варира 10-тина % е ОК, но многу помали провајдери имаат голема варијација на темата брзина.
normalno deka zavisi i od serverot kaj sto simnuvas i sve toa, ama ako simnues od server koj ima 100 mega bitna konekcija i pak ne ide kako sto treba, toa znaci deka mrezata na tvojot ISP e sranje.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нема ништо нејасно....

Декларираните брзини се однесуваат на максималната можна брзина која може да се постигне, што не значи дека цело време ќе ја имаш таа. Истата варира од повеќе фактори, меѓу кои и брзината / оптеретеноста од серверот од кој вршиш превземање, оптеретеност на мрежата, бла, бла...да не ја откривам Америка.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Брзината засега ми е стабилна, ми беше и со пакетот од 1.5 mbps, сега сум на тој со 100 GB лимит и 2 mbps download. Подеднакво е стабилно

Еве ти тест од пред малку:


Морам да напоменам дека брзината зависи и од опремата (во случајов модемот) која се користи за воспоставување на врска :)

Мислам дека ова е маскимумот што може да го извлече D-Link модемот што го продаваат MT Net
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Брзината засега ми е стабилна, ми беше и со пакетот од 1.5 mbps, сега сум на тој со 100 GB лимит и 2 mbps download. Подеднакво е стабилно

Еве ти тест од пред малку:


Морам да напоменам дека брзината зависи и од опремата (во случајов модемот) која се користи за воспоставување на врска :)

Мислам дека ова е маскимумот што може да го извлече D-Link модемот што го продаваат MT Net
sakas da kazes deka pojse od 1.7 mega nema sansi da digne?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
sakas da kazes deka pojse od 1.7 mega nema sansi da digne?
Со модемот кој го кориситам, не би требало да може повеќе од 1800 kbps :)

Со претходниот пакет брзината ми беше околу 1300 kbps, не дека MT Net неможат да ти ја задоволат брзината во моментот, ти даваат колку што е пакетот, едноставно одреден процент на брзина се губи и тоа е заради модемот :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,397
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно