• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нови регистарски таблички

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181

Неофицијално цената на новите таблички ќе биде 4.000 денари
Новите регистарски таблички за возилата се воведуваат од Нова година, одлучи МВР. Министертвото го усвоило новиот правилник деновиве, но не направило план како и со која динамика ќе ги заменува табличките. Во МВР се уште немаат пресметано ниту колку ќе чини замената на табличките. Според некои непотврдени информации, нивната цена ќе биде 4.000 денари.

- Цената на табличките ќе се знае откако на тендер ќе се избере фирмата што ќе ги изработува. Динамиката на замена на старите со нови таблички ќе се утврди исто така со фирмата што ќе го добие тендерот. Се разгледуваат повеќе варијанти, од тоа сопствениците да се повикуваат кога нивните таблички ќе бидат готови, до тоа табличките да се менуваат кога возилата ќе дојдат на ред за регистрација - велат во МВР.

Новите таблички ќе бидат изработени според ЕУ стандардите, ќе бидат долги 52, а широки 12 сантиметри. Инаку, распоредот на бројките и буквите ќе остане ист. Две букви кои го означуваат градот во кој се издадени, три бројки и уште две букви. За новите таблички ќе се користи фонтот на букви и бројки што се употребува за изработка на германските регистарски таблички.

Основата на табличката и понатаму ќе биде бела, но на горниот и долниот дел со флуоросцента лента ќе биде поставено македонското знаме и ознаката МК. На левиот дел во сина лента ќе стои повторно ознаката МК, а веднаш до неа вертикално ќе биде испишано MACEDONIA. Над ознаката МК, ќе биде оставено празно место каде во иднина би требало да стои симболот на ЕУ. Помеѓу ознаката на градот и трите бројки ќе стои амблемот на општината, а пред вторите букви во круг ознаката МК.

Поради реакциите на Грција, Македонија еднаш веќе ги промени табличките оти на нив ја имаше кратенката МК, вметната во венчето од државниот грб, меѓу првите букви и бројките. Сега, како што е познато, на тоа место се испишани буквите од регистрацијата, во кирилична транскрипција.

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, овој пат не очекува реакции од Грција поради употребата на кратенката МК и на името MACEDONIA.

- Не мислам дека името на нашата држава е провокација. Немаме дилеми дека Република Македонија има право да го носи устваното име. Наша стратегија е низ конструктивен дијалог да ги презентираме аргументите, а тие се на наша страна - изјави Јанкулоска на вчерашното предавање "Учиме за ЕУ" на Првиот приватен Европски универзитет во Скопје.

Интересно е тоа што за возилата постари од 35 години, МВР предвидува посебни регистарски таблички. Разликата во нив е бојата на подлогата и буквата С до која ќе стои бројот 35.
Во Македонија има над 500.000 регистрирани возила.


(Г.М.-М.Н.)
Вечер
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Super izgledaat za oko a toa sto grcite gi iritira za tablickite neka si ja gledaat svojata rabota se se mesaat tamu kade sto ne im e rabota.Mnogu se zamisluvaat deka se pametni mislat deka samo oni se anticki narod i nesakaat da priznaat deka i Makedoncite se anticki narod.Inace super sto se setija na vakva reforma,konecno ke dobieme solidni tablicki.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Табличките се супер само цената не ми се допаѓа. :ua::ua:
Старите таблички беа само 1500 ден, а овие новите стварно се супер таблички со супер цена. :predavanje:
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
da samo nemoj da mislite deka ke moze da ideme u grcka so ovie...
pominete pokraj grcka ambasada i videte kako site diplomatski vozila go imaat trgnato ( izboeno crno ili zalepeno so izolir traka) ona MK so stoi...
taka sega ke pravime i nie pred da ideme na odmor ili vikend u solun...najgolemiot makedonski grad :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Pa bidejki vo Lokacija osven Kumanovo pisuva i Solun pretpostavuvam deka cesto patuvas vo Grcija toga podobro e sto nemas makedonski tablicki bidejki Hellas moze da ti pravi problemi(si gi lecat kompleksite na nas kako ne im e sram).Edvaj cekam da gi vidam ideme vo EU.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
За жал владата успева повторно со своите штетни политички игри за Македонија да го убеди наивниот народ, кој што секогаш е таков, дека она што го прави е добро за Македонија а сите други и мислат лошо. Дали е потребно да докажуваме дека ние сме Македонија кога повеќе од 120 членки на Обединетите Нации не имаат признаено како такви ? Секако дека не, со ова владата наместо да ја исполни својата задача која реално неможе да ја оствари, ќе ја стави Македонија во лоша полтичка состојба со цел доколку не бидеме примени во НАТО да ја префрли вината на Грција и некакво нејзино вето.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
За жал владата успева повторно со своите штетни политички игри за Македонија да го убеди наивниот народ, кој што секогаш е таков, дека она што го прави е добро за Македонија а сите други и мислат лошо. Дали е потребно да докажуваме дека ние сме Македонија кога повеќе од 120 членки на Обединетите Нации не имаат признаено како такви ? Секако дека не, со ова владата наместо да ја исполни својата задача која реално неможе да ја оствари, ќе ја стави Македонија во лоша полтичка состојба со цел доколку не бидеме примени во НАТО да ја префрли вината на Грција и некакво нејзино вето.
Не се согласувам со твоето мислење. Новите таблички се баш како што треба. Важно е што 180 и не знам колку точно земји не им смета името Македонија, а проблемот е само со една држава. Така да кога и да е Грција ќе мора да попушти. Сигурен сум дека и самите Грци се свесни за тоа дека ја губат битката околу името. Ни фалат уште 5 земји што треба да не признаат под уставно име за да имаме 2/3 мнозинство во ОН и тогаш можеме да бараме укинување на привременото име БЈРМ и употреба на уставното име Република Македонија. Читав на интернет дека се спремаат неколку држави да не признаат под уставно име (Норвешка, Шведска, Данска, Финска и Австралија). Ако тоа се случи Грците може да заборават на промена на нашето име. А што се однесува на приемот во НАТО, мислам дека тоа е веќе реалност. Америка и големите го кажаа својот збор и така ќе биде. Американската амбасадорка пред неколку дена како ги мајсторски ги обработи нашите лидери и за само 1 ден во собранието имаше консензуз (договор) за Европските закони.
Малку заминавме :eek:fftopic:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
со ова владата наместо да ја исполни својата задача која реално неможе да ја оствари, ќе ја стави Македонија во лоша полтичка состојба со цел доколку не бидеме примени во НАТО да ја префрли вината на Грција и некакво нејзино вето.
А ако се случи вето тогаш Грците ќе ни направат услуга. Грција не смее да го блокира влезот на Македонија во Евро-атлантските организации. Ова е член од привремената спогодба од 1993 год, кога се одлучи Македонија да биде примена под привремено име во ОН.Ако Грција го прекрши овој член и привремената спогодба, тогаш привремената спогодба за името е ништовна и престанува да важи и Македонија има право да го смени името во ОН како Република Македониј. Не верувам дека ќе се одлучат на таков чекор Грците. :bravo::bravo:
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ајде сега на сите ни се свиѓаат табличкиве, не е спорно, пореди името во нив. Сите сте многу самоуверени! Само да ви кажам дека ова е лоша политика. Има даваме на Грците нешто со што ќе плачат и ќе се лигават кај нивните пријатели/сојузници. Едно мене ме копка: зошто сега? Неколку месеци пред одлука на НАТО да ли да не примат, со влошена состојба на МК на надворешен план...чудно. Сега јас тука вас ве сметам за интелектуалци, тоа значи дека размислувате со своја глава а не влетувате во заклучоци колку и да се пријатни за егото. Еве пак замислете се. Зашто да не бидеш low profile како нашиве препаметни Албанци па кога ќе дојде право време да нападнеш, и со аеродром, и со статуи, и со Ацо Македонски на плоштад, и со таблички со МК, па зашто да не намсто пешадијата да ни се вика Шкорпиони нека се вика Фаланга, грб на Македонија со ѕвездата/сонцето од Кутлеш (да Кутлеш не Вергина) и милион други работи.

Само да ве потсетам на Косово. Ова е невиден преседан. Ама се случува. Кога на суверена држава како Србија и прават ова што и прават, со илјадници години државна традиција и сојузништва, што ни останува нас.
Замислете се пак пред да рипате во заклучоци.
Има време за храброст и патриотизам и време кога треба мудро да си траеш.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Pa bidejki vo Lokacija osven Kumanovo pisuva i Solun pretpostavuvam deka cesto patuvas vo Grcija toga podobro e sto nemas makedonski tablicki bidejki Hellas moze da ti pravi problemi(si gi lecat kompleksite na nas kako ne im e sram).Edvaj cekam da gi vidam ideme vo EU.
haha..koj gi e*e grckite p$%&# ..ne e za toa(mada ne e preporaclivo da se vozi na makedosnki).ziveam u solun ama vozam avto na srpski tabli. ne mi se isplati na makedonski zasto e mnogu poskapo..akciza,carina,registracija ovo ono...
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Не се согласувам со твоето мислење. Новите таблички се баш како што треба. Важно е што 180 и не знам колку точно земји не им смета името Македонија, а проблемот е само со една држава. Така да кога и да е Грција ќе мора да попушти. Сигурен сум дека и самите Грци се свесни за тоа дека ја губат битката околу името. Ни фалат уште 5 земји што треба да не признаат под уставно име за да имаме 2/3 мнозинство во ОН и тогаш можеме да бараме укинување на привременото име БЈРМ и употреба на уставното име Република Македонија. Читав на интернет дека се спремаат неколку држави да не признаат под уставно име (Норвешка, Шведска, Данска, Финска и Австралија). Ако тоа се случи Грците може да заборават на промена на нашето име. А што се однесува на приемот во НАТО, мислам дека тоа е веќе реалност. Америка и големите го кажаа својот збор и така ќе биде. Американската амбасадорка пред неколку дена како ги мајсторски ги обработи нашите лидери и за само 1 ден во собранието имаше консензуз (договор) за Европските закони.
Малку заминавме :eek:fftopic:
Види, тотално не си ме разбрал иако и оваа теза вака напишана не ти држи вода...

Прво, реков дека доколку не бидеме примени во НАТО, Груевски нема да ја земе вината на себе туку тоа ќе им го префрли на Грците. Како што ја спрема јавноста уште од сега за евентуален неуспех "Грција не верувам дека ќе постави вето, ако тоа го направи нема да биде класично вето туку нема да бидеме примени поради неисполнување на задачите".
Значи сите се криви, само владата ево право, ме разбираш ? Во принцип секогаш е така, владата предлага закони, владата се залага, ама таа опозицијата ништо...

Второ, новите таблички се непотребна провокација пред приемот. Тоа можеме и на лето да го направиме, зошто мора сега ?
Ја доведуваме Грција повторно во позиција, од фаталниот пораз кој го доживеа. Некој да забораваш дека пред да не признаат САД под уставното име само 20тина држави не имаа признаено под него. Доколку САД ја променат одлуката, а постојат секогаш шанси за тоа, сега особено реални со работите кои се случуваат во сентатот се ќе ни пропадне во вода. Мислиш дека тука се работи за историски факти ? Мислиш дека некому ми е гајле дали Александар бил Македонец или Грк ? Ни најмалку, државите се предводат од интереси ! Грција ќе изгуби многу ако не признае !
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Види, тотално не си ме разбрал иако и оваа теза вака напишана не ти држи вода...

Прво, реков дека доколку не бидеме примени во НАТО, Груевски нема да ја земе вината на себе туку тоа ќе им го префрли на Грците. Како што ја спрема јавноста уште од сега за евентуален неуспех "Грција не верувам дека ќе постави вето, ако тоа го направи нема да биде класично вето туку нема да бидеме примени поради неисполнување на задачите".
Значи сите се криви, само владата ево право, ме разбираш ? Во принцип секогаш е така, владата предлага закони, владата се залага, ама таа опозицијата ништо...

Второ, новите таблички се непотребна провокација пред приемот. Тоа можеме и на лето да го направиме, зошто мора сега ?
Ја доведуваме Грција повторно во позиција, од фаталниот пораз кој го доживеа. Некој да забораваш дека пред да не признаат САД под уставното име само 20тина држави не имаа признаено под него. Доколку САД ја променат одлуката, а постојат секогаш шанси за тоа, сега особено реални со работите кои се случуваат во сентатот се ќе ни пропадне во вода. Мислиш дека тука се работи за историски факти ? Мислиш дека некому ми е гајле дали Александар бил Македонец или Грк ? Ни најмалку, државите се предводат од интереси ! Грција ќе изгуби многу ако не признае !
Веќе сме off topic овде, така да префрли се на другата тема: Македонија vs. Грција
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2112
Има таму различни мислења па таму може да дискутираме околу оваа тема. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно