1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нови делови

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од D3N1EL, 23 Мај 2011.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Па еве ви уште едно место за дискусија...
  Што би ми препорачале да заменам од оваа конфигурација што ми е сега(во потпис), имам будџет од 15.000 денари, и ни денар повеќе..
   
 2. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  351
  5 Јули 2009
  стави вуфер и фолија на стаклата
   
  3 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 3. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Па со оглед на тоа што би ги продал (се надевам) овие стари делови, буџетот би ти рипнал за некоја иљадарка (освен ако веќе тоа не ти е вметнато во тие 15К) :)
   
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  вметнав во тие 15ки 3 иљади од прилика :)
   
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  Јас викам да не го продаваш пц то , само го појачај малце уште 2 гига рам ( e да, имаш 2 плочки по 1 гб или 1 плочка од 2 гб? ако имаш 2 плочки едната ја продај а земи си 2 плочки по 2 гига , Hyper 212+ ( оверклок на +3 GHz ) , напојување некое подобро штета само што нема да има доволно пари за графичка. Е сега, кога ке зимаш нов компјутер, ке си имаш топ напојување и кулер :)
   
 6. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  @boro1
  за која графичка мислеше да ја зеам па едно 10иљадарки нема да ми стигнат?

  @masterficx
  зошто баш тоа ?:rolleyes:
   
 7. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  Епа ако земеш 460ka , ке биде оверкилл за твојата конфигурација во моментот ( bottleneck ) а и напојувањето нема да издржи. Затоа јас би играл на подобро напојување и ладење кое може да се искористи и во нов компјтер.

  Вака ти остануваат ~6500 денари со кои можеш да земеш 5750ка како мојата :)
   
  1 person likes this.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  http://www.set.com.mk/setClient/productdetails.asp?subitem=&brand=Cooler Master&bybrand=&group=45&productid=23420

  +

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=32680

  -

  9500GT

  Доколку не ти пречи бучава при оптеретеност во компјутерот тогаш може и ова:

  http://www.set.com.mk/setClient/productdetails.asp?subitem=&brand=Cooler Master&bybrand=&group=45&productid=23421

  Чинам дека не е како на сликата туку со мал вентилатор позади на куќиштето. Во квалитет полошо од првото но ќе брка работа за оваа конфигурација.

  Ако планираш оверклокови на процесор и картица тогаш некое подобро напојување од ова последното.

  Edit: сега забележав дека нема на лагер од ефтиното. Sorry.
   
 9. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  мое мислење е да ги зеам напојувањето и графичката од предлогот на gokica, и уште плус ми останува нешто околу 1800денари што ќе ми стигне за рам картица или Hyper 212+.

  Во поглед на тоа што температурата на процесорот кое работеше пред малце нешто околу 5 саати без некакво големо оптаворување т.е. скори никакво (слушав музика работев нешто во Dreamweaver, surf) и при амбиенталната температура 20 степени во собата кај мене процесорот беше загреан на ~35 степени би одиграл на Кулерот, дека сеуште немам направено overclock а мислам да правам. И сепак може уште некој да даде свое мислење сигурно утре нема да идам да ги купувам деловите:))
   
 10. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,197
  504
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Земи си малечок лаптоп од 10-12" и ке имаш два компјутера :)
   
 11. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  ќе ми биде 3-ти ама не е тоа, јас сакам да го појачам овој ...
   
Слични теми
 1. toteto
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,024
 2. Commie
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,150
 3. MarkoHF
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  421
Вчитување...

Сподели

Вчитување...