• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новата платформа за учење на далечина

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Дали може да се најави преку инсталиран teams?
За инсталиран Тимс се работи.
Овие од А1 нешто почесто ги менуваат адресите во последно време. Претпоставувам дека детектирал промена, па како резултат го заклучил акаунтот за превенција од злоупотреба.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,175
7,910
Скопје
Да беше до A1 ќе имаше многу вакви досега.
Искрено не знам што го тригернало ова, не верувам да е до А1 и менувањето ИП адреси.
But then again, малкумина го користат редовно Office 365, најмногу се само на Teams.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
632
505
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
А што бидна со платформава? Цел месец ете помина, во Струга сите школи само Teams користат за предавање. Ништо сеуште не е сетирано на платформата за предмети итн.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,175
7,910
Скопје
А што бидна со платформава? Цел месец ете помина, во Струга сите школи само Teams користат за предавање. Ништо сеуште не е сетирано на платформата за предмети итн.
Може да се користи. Нема официјално известување веројатно затоа што им е страв да речат „ајде сега сите користете ја“ да не падне пак :)
Ако е се средено во ЕМИС, треба да се средени и предметите на платформата. Само изборните/комбинирани паралелки треба да се сетираат на едно друго место, и 2 дена по сетирањето таму, се појавуваат на платформата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А нели тимс е главниот дел од платформата? Поврзани се едно со друго. Што треба плус да има на платформата?

Јас го логирам син ми на Lms.schools.mk и има распореди, предмети итн, ама видео предавање преку тимс си иде. Треба као демек преку тоа на веб да иде или?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,175
7,910
Скопје
А нели тимс е главниот дел од платформата? Поврзани се едно со друго. Што треба плус да има на платформата?

Јас го логирам син ми на Lms.schools.mk и има распореди, предмети итн, ама видео предавање преку тимс си иде. Треба као демек преку тоа на веб да иде или?
Подобар преглед имаат наставниците кога учениците ги доставуваат домашните. Има за правење интересни и темелни квизови со секаков вид на прашања. На некои тимови во Тимс нема фолдер клас материјалс (само тој е рид онли) и документите поставени можат сите да ги менуваат.
Замислата беше Тимс да се користи исклучиво само за видео часовите, а сите материјали, домашни, итн наставниците да ги ставаат и задаваат преку платформата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Подобар преглед имаат наставниците кога учениците ги доставуваат домашните. Има за правење интересни и темелни квизови со секаков вид на прашања. На некои тимови во Тимс нема фолдер клас материјалс (само тој е рид онли) и документите поставени можат сите да ги менуваат.
Замислата беше Тимс да се користи исклучиво само за видео часовите, а сите материјали, домашни, итн наставниците да ги ставаат и задаваат преку платформата.
Мене ми е баш позгодно вака во тимс да стиснам лево на фајлс, да ги земам домашните и толку. Ама мал е син ми 3-то одд. најверојатно е покомплицирано за постарите.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
632
505
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Може да се користи. Нема официјално известување веројатно затоа што им е страв да речат „ајде сега сите користете ја“ да не падне пак :)
Ако е се средено во ЕМИС, треба да се средени и предметите на платформата. Само изборните/комбинирани паралелки треба да се сетираат на едно друго место, и 2 дена по сетирањето таму, се појавуваат на платформата.
Ова треба секое школо посебно да го сетира, или се сетира од горе (МОН)?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,945
2,320
А и до наставниците е. Кај нас 1/3 наставници активно ја користат платформата за материјали, домашни, предавања, планови итн. Другите научија Основни работи на Тимс и ич не се замараат натака.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
632
505
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Прашање до тие што користат Тимс на А1 интернет: дали captcha може да биде причина за блокиран акаунт?
Update на проблемов: по изминати 24 часа, акаунтот дозволува повторно пристап за користење. Иако админот т.е. класниот рече дека треба да се почека до Понеделник.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,756
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно