• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новата платформа за учење на далечина

Buvche

Gaining Experience
10 јануари 2008
47
83
Здраво Дечки,

Јас сум ИТ активист кој повеќе или помалку по свој избор е уклучен во целиот едукативен онлајн систем, зашто син ми учи преку него. Во изминатиов месец во главно се бавам со тоа како на децата целиов процес да им е полесен и по пријатен. Истовремено како бивши безбедносен експерт (Сајбер), се плашам дека премногу рано ги пуштаме децата во дигиталните води ...

Син ми 2 одделение во Вера Циравири учи онлајн од убунту 18.04 на преносен компјутер стар > 4 години, бекап ни е исто преносен компјутер со Прозорец 10 ...
Ако некој при слична конфигурација (Примарна) има проблеми со Microsoft Teams, стојам на располагање. Секако само за корисниците на платформата (Граѓани и деца).
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Здраво Дечки,

Јас сум ИТ активист кој повеќе или помалку по свој избор е уклучен во целиот едукативен онлајн систем, зашто син ми учи преку него. Во изминатиов месец во главно се бавам со тоа како на децата целиов процес да им е полесен и по пријатен. Истовремено како бивши безбедносен експерт (Сајбер), се плашам дека премногу рано ги пуштаме децата во дигиталните води ...

Син ми 2 одделение во Вера Циравири учи онлајн од убунту 18.04 на преносен компјутер стар > 4 години, бекап ни е исто преносен компјутер со Прозорец 10 ...
Ако некој при слична конфигурација (Примарна) има проблеми со Microsoft Teams, стојам на располагање. Секако само за корисниците на платформата (Граѓани и деца).
Можеш и однапред да пишеш за под Линукс дали си забележал некои проблеми кои се случуваат, па да знаеме однапред. На 10ка генерално и да нема проблеми при секојдневно користење на платформата и Тимс.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Buvche

Gaining Experience
10 јануари 2008
47
83
Пред да набројам проблеми, да почнеме со позитивното.

Целата тимс платформа е достапна и за Линукс, најстабилна е верзијата за дебијан. Со цел најмалку да се замарам со драјвери на стари лаптопи, го избрав Убунту. Немам докази бидејќи не ги зачував но во главно Microsoft Teams многу подобро работи од Линукс, на ист компјутер. До душа тој со #Прозорци беше 8.1, не 10.

Едит*
Заборавив да ја напоменам и Андроид верзијата, и тоа спаѓа под Линукс, или барем спаѓаше ... На неколку часа присуствуваше од сосем просечен телефон на 4Г, искуството беше без ниту еден проблем.

Целата #корона година привлече многу инвестиции во мулти ОС, едноставно се барања на масата од граѓани. Затоа деновиве мислам дека ќе ја подигнам и на смарт ТВ-то, зашто еден куп активисти низ светот пробуваат да ја кренат од се и сешто. На пример WebOS(LG), Тизен и сл.

Едит*


Негативни страни е што, еднаш ни крашна на сред час. Гледам дека некои апликации (аддони) од самата Тимс платформа не се достапни во линукс верзијата, но тие секако во моментов нашите едукатори не користат повеќе од календар и конференција. Кога им пративме домашно во форма на шерпоинт блог, ни ја одбија ...
Разбирливо е дека на Мајкрософт ќе им треба време да препишат се за Линукс но дека се на добар пат, ДА !
Најверојатно и бијејќи целиот код е "свеж" се е толку мазно и оптимизирано ...

*Се ова земете го со доза на недоверба, иако сум сертифициран MCP од 2006, во 2016 преминав кај Пингвините ... и ја пропуштив целата Microsoft Teams ствар, ама учам ;)
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
6,901
8,119
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
Corsair VX 450W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Deepcool Steam Castle
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Dell
Audio
E sea....
Monitor
Benq GW2480E IPS
OS
Windows 10 Pro
Јас лично го пробав теамс на син ми лаптопот со Sandy/Ivy celeron 8GB ram и SSD на Ubuntu 20.04 со надеж дека декодингот од камерите на другите ќе иде побрзо.

Не идеше побрзо исто сецкаше како и на W10, плус додадени проблеми со стендбај. После отварање на екранот Teams не се конектираше со отворен прозор, требаше да се изгаси и да се упали.

Што се однесува до генерално до целиот систем, работеше потивко ама проблемот со стендбај го скина во старт.

Не проверив како се снаоѓа со документите за домашна во xls и doc апаче офис или либре, затоа што имаат табели и многу форматирања што ги принтам. А мора да се под конец.
 

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
71
55
Прашањево можеби не е за овде но е поврзано со учењево на далечина.
Се работи конкретно за предмет математика, и се знае колку е возможно тоа учење преку компјутер. Имам намера да земам Pen Tablet - да служи како табла на која ќе се објаснуваат задачи. Дефинитивно мислам дека ќе биди полесно и подобро. Дали некој има пребарувано или има да ми препорача каков да земам?
Јас овај го гледам и мислам да го земам.
И јас сметам дека со таблет ќе е попрактично со screenshare место веб камера позиционирана кон табла. Што направи, го зема, тестираше? И јас се мислам за графички таблет.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
551
71
Прилеп
И јас сметам дека со таблет ќе е попрактично со screenshare место веб камера позиционирана кон табла. Што направи, го зема, тестираше? И јас се мислам за графички таблет.
Порачан ми е од Anhoch ама еве го заборавиле вчера да го пратат за Прилеп. Па ќе чекам до среда да го пратат и да си го земам.
Ќе ти кажам да го земам дали функционира и дали ќе си ја брка работата.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,407
10,992
youtu.be
@moongose
Може да прегледуваш календар, тимови и др. но кога сакаш да влезеш на час (Join) вели да се симне app.
На вивалди и кај мене работи.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје
@moongose
Може да прегледуваш календар, тимови и др. но кога сакаш да влезеш на час (Join) вели да се симне app.
На вивалди и кај мене работи.
А што ти е бе тебе тоа Chromium? Па нели е тоа како енџин, и Edge е powered преку тоа па работи.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје
Мислиш на овој, кој ја дава оваа порака пред да го инсталираш, чиј download е .zip и нема нормална инсталација?

1602432564169.png

и у меѓувреме дава линк до Chrome canary кој демек треба да не е тремендсли баги а всушност

1602432696147.png
.
Не работи на Teams? Чудно а и штета.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,407
10,992
youtu.be
Не,
Мислам на Chromium инсталиран на Linux платформа.
А дали работи истиот на windows не би знаел да кажам.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје
Не,
Мислам на Chromium инсталиран на Linux платформа.
А дали работи истиот на windows не би знаел да кажам.
Ако работи ќе биде убедливо најјако. Всушност, сега ќе тестирам :D
Работи, хахаххахахаха
 
Последна промена:

џонидерп

Gaining Experience
16 јуни 2019
71
55
Во Teams кога презентирам нешто преку desktop screen sharing, кога ќе кликнам на focus mode им ги мјутирам камерите на сите, или само правам јас да не ги гледам за да не ми се дистракција?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,620
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно