• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Новата Intel Skulltrail матична плоча

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Значи овде се работи за ultra high end платформа за најпребирливите корисници. Intel Skulltrail е матична плоча со два четворојадрени процесори.

Основните карактеристики на Intel Skulltrail D5400XS :Како ќе се покаже матичната плоча Intel Skulltrail D5400XS со два четворојадрени Intel Core 2 Extreme QX9775 процесори, можете да прочитате во рецензијата на Hothardware.

На пазарот за скоро време се очекува и официјално појави оваа матична плоча. Во секој случај страшно парче хардвер. :bravo:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Веќе е излезна официјално и се наоѓа на пазараот, само ретко која богата будала би дала од $5000 па нагоре само за 2-та процесори($1500 парче), матичната плоча и RAM. Што се однесува до перформансите, тоа се ретки случаи каде е побрза од Core2 Quad. Реално денес нема потреба ни од quadcore, за 95% работи dualcore e повеќе од доволен.
 
M

Mr.Alien

Гостин
YEP. Едноставно, прескапо и неисплатливо. И користи баферирани мемории.
Времето кога Core2Quad ќе биде целосно искористен допрва треба да дојде, односно кога софтвеите ќе бидат оптимизирани во доволна мерка за да ги искористат благодетите на четирите (и во блиска иднина и повеќе) јадра.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
OMFG. Е ова..... Стварно немам зборови :). Оваа е за луди гејмери кои незнаат колку пари имаат, ама не викам дека ја не сакам да ја имам :p
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
OMFG. Е ова..... Стварно немам зборови :). Оваа е за луди гејмери кои незнаат колку пари имаат, ама не викам дека ја не сакам да ја имам :p
Не е тоа за гејмери:
1) Сеуште нема игра која може да искористи 4 јадра;
2) Платформата потдржува само 2 картици врзани во SLi

За богати гејмери е Yorkfield на плоча која потдржува tri-SLI и 3x8800Ultra.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
YEP. Едноставно, прескапо и неисплатливо. И користи баферирани мемории.
Времето кога Core2Quad ќе биде целосно искористен допрва треба да дојде, односно кога софтвеите ќе бидат оптимизирани во доволна мерка за да ги искористат благодетите на четирите (и во блиска иднина и повеќе) јадра.
точно, баферираните мемории се поскапи, потешко се наоѓаат и поспори се од добра DDR2/3 меморија.

додатно, хардверот секогаш ќе предничи пред софтверот. ќе испаднат 8 јадрени процесори пред програмите да почнат да користат 4 јадра. SSE5 ќе влезе во употреба пред пола кодеци воопшто да користат SSE3.

најдобар рецепт е: оптимален избор на компоненти со повремени надградби.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Уште е нова технологијава и е баговита, така да ако ви е за игри нема да извади многу подобри резултати од Е6750 додека ќе заштедиш 20 пати (барем во нареднава година каде што нема да се искористи потенцијалот за квад).
Е сега ако ви е за рендерирање може да си земете q6600 која исто така не е мног послаба во тој поглед. Е сега незнам како може на сандра и на 3дмарк да извади 2.3 пати подобри резултати од најакиот дотогаш екстрим qx9770 т.е. кој квалитети ги мерат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Уште е нова технологијава и е баговита, така да ако ви е за игри нема да извади многу подобри резултати од Е6750 додека ќе заштедиш 20 пати (барем во нареднава година каде што нема да се искористи потенцијалот за квад).
Воопшто не е нова технологијата и воопшто не е баговита. Skulltrail e само име за со години старата dual LGA771 платформа со Intel 5000 чипсет и FB-DIMM. Разликата е само во тоа што има оверклокерски опции во BIOS-от и има 4 PCI-e слотови. Во тоа нема ништо ново и ништо револуционерно. Платформата не е наменета за игри.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Guru3D направи тест на Intel Skulltrail платформата, поточно со dual Quad Core конфигурација составена од серверски компоненти наменета за гејмери односно за оние на кои им треба јак компјутер. Компјутерот е составен од следниве компоненти:
* Intel Desktop Board D5400XS со Intel 5400 чипсет
* два четворојадрени CPU-a, (користени се Intel Core2 Extreme QX9775 процесори)
* 800MHz FBDIMM (користено е 2x2GB)Конечната пресуда (Verdict): :rolleyes:
There's no doubt about it, Skulltrail is the fastest platform on this globe (if you equip it with the right components). Running two high-end QX9775 processors on a 1600 MHz bus is an triumph by itself, extraordinary interesting. Looking purely at the hardware, a Skulltrail system is nothing short of astounding to have in your PC. But in all fairness, there's hardly a situation at this very moment where I can see an application using eight logical CPU cores (looking at it from a consumer point of view, not professional); and until that physically is happening you are dropping a too grand amount of money into a PC with a very small return of your investment.
Тестов е направен годинава или поточно на 3 Февруари 2008 година.
E ова е чудовиште! :bravo:

BTW Best price for this product: 1049.98$ :isplashen:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Според тестовите 780i со 1 четиријадрен процесор е побрз. На таа матична плоча можат да се врзат 3 8800ULTRA/GTX во SLi, но не и на SkullTrail. Затоа и велам дека SkullTrail не е "the ultimate gaming" платформа.
 

minimoog

Intern
14 јули 2007
317
16
Класичен маркетинг.

Не ја разбирам поентата на Skulltrail. Играчка машина? Работна станица (има и други солуции)?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно