1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нова .mk Android апликација - Call Plate

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од TylerMkD, 19 Април 2019.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,949
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  Нова .mk апликација Call Plate за побезболен сообраќај ⋆ IT.mk

  Call Plate – Blocked Vehicle е нова македонска Android апликација изработена од Бојан Ивановски. Во недостаток на подобро објаснување станува збор за друштвена мрежа во која се зачленувате со регистрацијата на автомобилот. Ова е клучен податок кој е неопходен за работа на сервисот.

  Всушност станува збор за платформа со која може да комуницирате со возачите на возилата кои не ги знаете, ако им ја знаете регистрација. Секако ова е бескорисна функционалност и за среќа ова не е намената на Call Plate.


  Фала што цел вовед го потрошивте со 4 реченици со plot twist на крај, се осетив како Shutter Island да го гледам.
   
  На DaVoRkNe, ARMac, Speedster и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,208
  4,660
  21 Јануари 2009
  Патем, идејата за апликацијата е одлична, мене ова уште пред 5 години ми се моташе у глава „зошто нема некаков сервис одма да знаеш чива е колата на некој според регистрација за да му се јавиш ако те блокира“ ама ете друг ја спровел.
  Then again there are some privacy issues but oh well
   
  На Speedster и TylerMkD им се допаѓа ова.
 3. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,747
  1,938
  19 Јули 2013
  Како може да е бескорисна, конечно ќе може да се стапи во контакт со цурици од другата лента додека чекаат на семафор. Ако пројде апликацијава, ради ова ќе биде :)
  Има, МВР се вика. Јави се, го наоѓаат одма по регистрација и му ѕвонат. Ако не праќаат пајак :)
   
  На Zabegann, The-spiki, Zeddomazed и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,208
  4,660
  21 Јануари 2009
  Се плашам да не стане ептен популарна апликацијава и за година-две да почнат муабети, „брат ќе се паркирам голем полов орган, ќе ме бара на кол плејт ако сака да излезе“
   
  На The-spiki, Vlecka, damil и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  - Еј брат, колку е јака SK3403AB...
  - Да да, али каква другарка има VE402BЈ, ТОП!
   
  На The-spiki, Zeddomazed, DaVoRkNe и уште 7 други им се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,747
  1,938
  19 Јули 2013
  Ама тие таквите со ајфони се, а апликацијата е на андроид...
   
  На The-spiki, bxxxn, damil и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,787
  3,786
  28 oктомври 2008
  Јас се плашам дека нема да стане. Изненаден сум од реакциите на апликацијава. Ја препорачав на неколкумина до сега, a веќе добив два одговора: "нека чекаат бе, кој ги е**!" :confused:
  Луѓево се навистина толку природно глупи, или земаат часови, ебате...
   
  Sukhoi, Avid и на damil им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,512
  24,444
  4 Септември 2008
  Средено.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,152
  12,125
  2 Август 2012
  Машко
  Блокираш нечиј влез/гаража/кола и ги правиш кабает зошто ти ги издупиле гумите пошто се примитивци и немаат "КалПлејт"

  Држејќи го во уста пластичното лаживче. ..
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  773
  871
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ова верувам дека може да стане доста успешна и корисна апликација пред се, под услов ако се добро измаркетира, и да нема data-leaks.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,788
  6,322
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Интересна идеа ама третиот скин шот јас го замислувам вака.

  android-nDV.png
   
  На The-spiki, Zeddomazed, dojcin2 и уште 15 други им се допаѓа ова.
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,079
  897
  2 Јануари 2012
  Машко
  Тие што блокираат или се паркираат пред влезови, гаражи итн свесно го прават тоа и затоа апликацијава е бескорисна.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,208
  4,660
  21 Јануари 2009
  Не би се сложил.
  Што ти значи тоа свесно, за инает?
  И свесно да блокира некој, ако му пишат дека смета најчесто ќе се тргне.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,512
  24,444
  4 Септември 2008
  :oh::oh::oh::oh::oh:

  tenor (1).gif
   
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,079
  897
  2 Јануари 2012
  Машко
  Изгледа не живееме во иста држава и град.
   
 16. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,461
  2,429
  14 Мај 2008
  Машко
  Тие луѓе ради кои постои апликацијава никогаш нема да дознаат за нејзиното постоење. Што од неинформираност, што од некултура, што од злоба. Бескорисна апликација сега за сега, во иднина ако живееме во утопија, ќе биде џам апликацијава.
   
  На moongose и Avid им се допаѓа ова.
 17. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,208
  1,198
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  +1 за идеава, инсталирано.
  мала забелешка, кога додаваш таблица малку ми е конфузно во кој формат треба да ја напишеш.
  додај примери или некоја валидација и сл.
  SK0000AB
  SK-0000-AB

  * забележав дека после додавање на вториот формат ти го конвертира во првиот, без цртки, но пак е конфузно на почеток пред внесувањето. :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  2,857
  3,141
  18 Април 2007
  Ако некогаш блокирам некого, во кола имам ливче со мојот број кој го ставам на видно место за да ми ѕвони, така да апликацијава за мене е непотребна.
   
  На Zabegann, The-spiki, JasSum и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...