• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нова метода за заштита на Windows од пиратство

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Повторно во борба против пиратеријата од страна на Windows. Новиот метод ќе биде далеку поинтересен од колку малечкото ѕвездиче ( Genuine Notification). Еве што кажува кајгана за ова:


„Наскоро, Microsoft ќе излезе со нова метода за заштита на Windows од пиратство. Последниот нивен изум е нова генерација на софтверот Genuine Notification, кој ќе ве гњави многу повеќе од стариот, се додека - не купите легална копија.


Стариот Windows Genuine Advantage (WGA) работеше така што корисниците во мала рамка на мониторот ги известуваше дека користат нелегална копија. Новата верзија нема да остане само на ова.

WGA софтверот ќе стигне како дел од Windows апдејтот и ќе ги мачи корисниците на XP на начин на кој веќе ги мачи корисниците на Vista. Секој пат кога ќе се логираат во Windows ќе добиваат црна позадина.

Иако во тој момент ќе може да се смени позадината, црниот екран ќе се враќа на секој час, се додека не потврдите дека имате легална копија на софтверот.

WGA е измислен за борба против пиратеријата, но од 2005 година ги фрустрира и корисниците кои имаат легална копија на софтверот, затоа што многу често греши во проценката. Истражувањата покажуваат дека повеќе од 40% од луѓето кои биле го искусиле гневот на WGA користеле легални копии на Windows."

Лично не сум сигурен колку овај вид заштита против пиратерија ќе успее... Не за друго, едноставно знам дека за многу брзо време ќе излезе нов крак.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Јас наполно се согласувам со твоето мислење:
"Лично не сум сигурен колку овај вид заштита против пиратерија ќе успее... Не за друго, едноставно знам дека за многу брзо време ќе излезе нов крак."
Браќата руси, кинези ќе му најдат крај и на ова. А и Microsoft има корист да луѓето имаат и нелегален windows.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
WGA софтверот ќе стигне како дел од Windows апдејтот и ќе ги мачи корисниците на XP на начин на кој веќе ги мачи корисниците на Vista. Секој пат кога ќе се логираат во Windows ќе добиваат црна позадина.
Значи овие од Microsoft решиле да не мачат. Ама сигурно нема да биде поголемо од мачењето со нивните багови со кои се соочуваме секојдневно.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Dosega isklucivo piratski Windows koristam............ i ni malo prozorce ni ogromno prozoriste ne me zamara.........za sve ima patch(crack)
A baska avtomatskoto siminjanje na update mi e iskluceno....... so k_r ke mi e....koga imam piratski windows???
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Нека се фалат колку сакаат , ништоо ама букавлно ништо не ни можат... :LOL::LOL:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Или пак ако не можат да го пробијат ќе се префрлаат на Linux.:)
Што и во тој случај губат Microsoft.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,038
Членови
30,032
Најнов член
musicenthusiast
На врв Дно