1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нова категорија на лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од NecrotoX, 5 Декември 2017.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор


  "Always Connected PC's" - нова категорија на лаптопи од Microsoft во соработка со Qualcomm која што беше презентирана денес. Се работи за уреди со Snapdragon процесори кои што возат Windows 10 и се постојано уклучени, исто како телефони и таблети. Батеријата ќе држи над 20 часа, што е повеќе од било кој нетбук.
  Моментално се најавени 2 лаптопи кои ќе излезат во продажба на почеток на 2018 - HP Envy x2 и ASUS NovaGo, a се очекува следени со нивен модел да излезат Lenovo.
  Повеќе овде.

  Исто така и Intel работат на свои уреди во оваа нова "Always Connected" категорија но таму конкуренти ќе им бидат AMD со нивната Ryzen мобилна архитектура со вградени Vega чипови.
   
  На Molec, psyside, iface и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  "The company announced a new partnership with mobile chip maker Qualcomm to bring the full Windows 10 OS to Snapdragon ARM processors – the very same silicon used in today's smartphones."!

  come to daddy

  [​IMG]
   
  На BEST, psyside, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  55
  85
  5 Јули 2007
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Наводно и Apple го спрема macOs за на ARM. Ќе биде весело
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Многу интересно...само треба да се види моќноста на процесориве. Е само да не ни донесат Windows 10 на мобилни. :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hanzo

  Hanzo
  Gaining Experience

  64
  74
  27 Септември 2017
  Машко
  Дали стварно ова е нова категорија или само нов "buzzword" што Microsoft со партнерите го смислил за да продаваат повеќе лаптопи? Може е до мене ама не гледам баш нешто револуционерно овде. Некако и разликата не ми е толку голема. 20 саати? Немаме сега лаптопи што тераат по ~10? Мислам, двојно повеќе не е лошо... ама не е 10 пати повеќе. Претпоставувам ќе биде повеќе батерија по цена на перформанси :/
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кои се тие што сега тераат 10 саати? Или ептен слабите или ептен скапите. Со ова - СИТЕ ќе тераат по 10.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 8. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  • целосна x86 поддршка и комплетно функционален Win10 на АRM архитектура;
  • постојано уклучени исто како телефони и таблети, нема потреба од shut down, sleep, boot up и слично;
  • цело време конектирани на wifi или LTE мрежа, пак, исто како телефоните - константно добивање нотификации, мејлови итн.;
  • има разлика во батерија споредено со други лаптопи - 20 часа активна работа значи дека можеш да работиш со лаптопот 2-3 дена без да го наполниш. Лаптопот на ASUS може да издржи 22 часа активна работа и 30 дена во standby. Понатака може ќе се појават модели со подолготрајни батерии, ова се само првите 2;
  • ултра тенок и лесен дизајн поради помалите матични плочи за ARM процесори..
  Сепак спаѓаат во нова категорија на уреди.
   
  Astro, gokica и на kirev им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,248
  13 Јуни 2009
  Многу добри вести. NecrotoX благодарам што сподели.
   
  Astro, NecrotoX и на psyside им се допаѓа ова.
 10. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  супер вести, се надевам нема да имаат вграден вентилатор
   
 11. Hanzo

  Hanzo
  Gaining Experience

  64
  74
  27 Септември 2017
  Машко
  Некако имам чувство дека овие ќе паднат во едната или во другата категорија (ако не и двете). А момциве од Laptop Mag веќе направиле листа од едно купче лаптопи што тераат над 10 часа (еден иде и до 17).

  Не ги знам импликациите на ова.

  Ова не сум сигурен дека го сфаќам. Постојано уклучен значи само, уклучен така? Ако имам лаптоп што трае 12/13 часа и не го гасам цел ден, тој е ваљда постојано уклучен?

  За LTE не, ама 99% од лаптопите се веќе 100% од времето уклучени на wifi и цело време добиваат нотификации.

  Не сум сигурен за количината на работа што може да се сработи на Snapdragon 835. Можеш да провериш мејл и слично, ама не знам колку повеќе од тоа ќе може.

  Ултра тенки лаптопи имаме одамна.

  Момци, не ме сфаќајте погрешно. Не сакам да без везе да хејтам. Ама се почесто слушаме за "револуционерни" технологии (само гледај keynote на Apple) што или воопшто не се револуционерни, или стварно се ама никаде не стигнале.

  Google Trends

  Некако ми личи на Windows таблет + голема батерија + тастатура :/
   
  Изменето од модератор: 6 Декември 2017
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Импликациите? Помала потрошувачка, помало загревање, олвејс он... Екологија. И конечно прописна замена на таблети што служат како огромни телефони или Фејсбук ридери. Со прав компјутер.
   
 13. Hanzo

  Hanzo
  Gaining Experience

  64
  74
  27 Септември 2017
  Машко
  Можеби ова е иднината на лаптопите. Претпоставувам време ќе покаже. Но...

  "There are obvious concerns around Microsoft and Qualcomm’s ARM on Windows efforts. We’ve seen similar promises of the “connected mobile PC” before, and they’ve flopped. Microsoft worked with Nvidia to produce Windows RT tablets five years ago, but the performance and battery life claims never lived up to reality and the operating system didn’t run traditional desktop applications. It was a mess that looked like a bad engineering project, rather than an operating system for consumers, students, and businesses."

  Microsoft launches ARM-powered Windows 10 PCs with ‘all-day’ battery life

  Препоставувам дека ги научиле лекциите од тој проект, но како што реков... време (и ревјуа на youtube) ќе покаже :)
   
  На NecrotoX и kirev им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,339
  25,744
  4 Септември 2008
  Чекам на Anandtech да направат асален преглед за S845 па да постирам, ќе биде весело оваа година :D
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Добар текст.
   
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не е постојано уклучен, пак некогаш ќе мора да го исклучиш или барем да го ставиш на sleep. Принципот на работа овде е поинаков, исто како телефонот што го имаш во џеб, само лаптоп.

  Што се однесува до другите поенти, точно, ќе видиме како ќе се покажат во реални сценарија, ама јас сум прилично сигурен дека ќе продолжат да се движат во овој правец. Поготово што Intel веќе има слични решенија и сега при конкуренција ќе мора да возвратат, AMD со Ryzen+Vega исто најавува соработка со Qualcomm за always connected уреди, така да сигурно во овој правец ќе се движи индустријата во периодов што доаѓа.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,339
  25,744
  4 Септември 2008
  На NecrotoX и kirev им се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Одлична. Само не спомнаа што ќе значи ова за дата центри. Замисли само колку помалку место, струја, греење,... а Линуксот веќе работи на ARM. Power to the people!
   
  На BEST и psyside им се допаѓа ова.
 19. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  482
  429
  12 ноември 2013

Сподели

Вчитување...