• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нова Инсталација на SATA 2

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Имам хард диск SATA 2.
Матична ASUS 5K со vireless
CD rom, DVD rom,

E сега ме интересира ако сакам да направам нова инсталација на Windows
дали ке ми бара некои драјвери мислам дека за чипсет беа ?
Така имам слушнато па не се осмелувам да почнам се додека не бидам сигурен... Негде читав дека не ги препознава ЦД ромовите, без тие драјвери па ме интересира дали е баш така стварно?
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Зависи кој Windows ако е Vista нема проблем, само за ХР ти требаа SATA драјвери на дискета.
 

bobiskopje

Intern
30 јуни 2008
59
0
skopje
Тие SATA драјвери се универзални или ?
Windows XP Professional SP2 сакам. Од него не се двојам !
Дали можзам да ги ставам на USB и само да си ги најде кога ке почнам со инсталација ? Каде да ги побарам тие драјвери ?
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
И јас имам SATA2 и при инсталација на Windows XP SP2 ти треба дискета на која има драјвери за хард дискот кои се инсталираат на почеток на инсталација на Windows без нив мислам дека нема да то го пронајде хард дискот. Ако имаш дискета не е проблем а ако немаш ми се чини дека драјверите ги има на цд то од матичната. А за тоа дали можеш да ги ставиш на USB не знам.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Не ти треба дискета. Влези во БИОС и намести го SATA контролерот во IDE mode.

Точно, и јас имам P5K и не ми требаат сата драјвери ( SATA 2 HDD ), при инсталација.

More Info:
Ако го чуваш упаството ( Manual ) од матичната, објаснато е таму во точка 4.3.5 ако не знаеш како да подесиш.
Опцијата е : Configure SATA As --> [IDE] , се наоѓа во Main Menu, Sata Configuration.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
ЈАс пред 2-3 недели инсталирав сата 2 , а драјврии инсталирав преку дискета . ОД цд ги префралив на цд и пото ги инсталирав на пц при инсталација на windows xp
Пред да почнам со инасталацијата немав некои по професионални искуства само знаев дека биосо се активира на ф12 или ф2 safe mode ф8 и уште некои по основни работи.
Но се подготвив добро цитав упатсва се консултирав споредував искуства и така , сега работи нормално.
Само имам еден мал проблем со сата 2 хард дискот кога го вклучувам пц-то не го стартува windows xp -to туку пишува
да изберам boot device.... (не сум сигурен дали баш така пишуваше) јас го рестартирам и се стартува оперативниот ако некој знае дали овј проблем може да се реши нека пише.
Поздрав.
:bravo:
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Мене ме интересира , што ако предходно сме го имале инсталирано Windows SP2 со се SATA II драјверите , дали при следен формат ке ги бара драјверите од дискета, односно дали пак треба да се инсталираат драјверите за HDD-то?
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Сепак дали има некоја голема разлика во однос на брзината на читање/впишување на хард дискот, ако се инсталирани драјверите или пак ако е во IDE мод...?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.676
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно