• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нова графичка во комбинација со стар монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nmateaki

Intern
26 август 2019
4
0
Здраво друштво, пред брзо составив конфигурација со rtx 2060super која има 3 Displayport и 1 HDMI излез и сакам да поврзам на неа стар монитор како втор монитор но има VGA излез. Побав со два вида на адаптери, едниот беше Displayport to vga а вториот hdmi to vga и воопшто никаков сигнал не даваа на мониторот. Читав некаде на интернет за активни адаптери па неможам да најдам тука кај нас таков и незнам дали тој би помогнал воопшто. Некаков предлог или помош?
Ви благодарам однапред :)
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
17
57
Го детектира вториот конектиран во поставките на графичката? Ако да, поиграј со резолуцијата (веројатно стариот монитор и новиот имаат различен рез лимит. Пробај да ставиш ниска да видиш дали ке се појави слика
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Сликај да видиме какви адаптери си користел, не би требало да има никаков проблем не ти требаат активни адаптери. Како што кажаа пред мене, стариот монитор најверојатно не е 1080p. Намести преку NVIDIA Control Panel соодветна резолуција за тој со VGA приклучок, односно таа што е максимум поддржана од него.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,037
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно