Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нова генерација на Пиво! Pivo-kun 2

Статус
Затворена за нови мислења.

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не е пијалок. Така се вика најновиот робот вграден во новата генерација на Nissan автомобилите :) Беше презентиран од страна на Nissan Motor, на Tokyo Motor Show 2007, што беше отворен за јавноста пред неколку дена.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=IPsKZYeeovg"]YouTube - Nissan unveils Pivo 2 concept car[/ame]

Значи, Pivo-kun (така наречен од производителот), е мало слатко роботче кое е вградено во вашиот автомобил, и кое секогаш е со вас додека патувате :)
Неговата цел е да ве расположи, да ви го направи патувањето интересно а и да ви помогне што полесно и поекономично да ја поминете релацијата до саканата дестинација.
Во очите има вградена камера со која може да го детектира расположението на возачот, доколку е тој нервозен, Пиво ќе му направи позитивен муабет и ќе се обиде да го смири, доколку возачот е изморен, ќе му предложи да се одмори и слично.
Цитат од производителот: "This makes a kind of intimate relationship between the car itself and the driver"


pivo1.jpgАвтомобилот може да се движи и паралелно, колцата можат да се свртат за 90 степени без никаква потешкотија, ова е одлично за паркирање.
Работи на струја, засега е премногу скап, се очекува да биде достапен на пазарот некаде во 2015та.


pivo2.jpg


Оригинален линк до веста каде може да најдете повеќе информации: http://www.itworld.com/Tech/3494/071026pivo2/index.html
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
kolki li pari ova kje cine vo MK ? mislam.. koga kje stigne ova kaj nas kje ima Pivo-kun 3 vekje :p

Super kolice inace.. mnogu interesno kje bide da go vozis ovde
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.490
Членови
35.562
Најнов член
Romanist
На врв Дно