• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нова генерација на ботнет спам филтри

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Британската компанија за ИТ безбедност и контрола Sophos објави дека Email Security and Control понудата од сега ќе вклучува и Sender Genotype, нова технолошка генерација на филтрирање, креирана да ги елиминира ботнет спамовите.
За разлика од традиционалните филтрирања, кои се базираат на претходно препознавање на праќачот, Sender Genotype ефикасно го идентификуваат сомнителното однесување на различни IP адреси, автоматски ги блокира и не дозволува да се поврзат со мејл системот на Sophos корисникот.

Според новите податоци добиени во текот на 2008 година, SophosLabs™ проценува дека ботнет мрежата го шири речиси 90 отсто од спамот на глобално ниво. Проблемот е во тоа што спам ботовите се појавуваат онлајн само неколку минути, колку да ги испратат пораките на различни адреси, а притоа користат динамички доделени IP адреси и низок проток на сообраќај. Ова им овозможува полесно да ги заобиколат традиционалните филтри.

Sophos Sender Genotype го надмина овој проблем со помош на мониторинг на конекцијата и до одбивање на оние кои ќе се утврди дека се ботнет конекции. Дури и ако се нови или непознати IP праќачи (ново-креирани ботови) кој никогаш претходно не праќал пораки, може да бидат блокирани благодарене на најновата технологија на Sophos.

Sender Genotype е бесплатен. Корисниците на Sophos Email уредите и PureMessage for UNIX решенија, оваа нова технологија ќе ја добијат со надградување на софтверот.

Извор: ИДИВИДИ
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно