1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нова алатка од F-Secure [F-Secure Exploit Shield 0.6 build 77 (Beta)]

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од LiquidWorm, 18 Март 2009.

 1. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Бесплатна Windows апликација, сеуште во BETA фаза, која служи за препознавање на веб-базирани експлоатациски напади и заштита од истите.

  Заштитува и од нови, непознати ранливости користејќи generic detection техники базирани на однесување на експлоатациски кодови.

  Код:
  About F-Secure Exploit Shield
  
  F-Secure Exploit Shield is an application that protects users from web-based malicious exploits and stops malware at the first point of infection. All malicious, exploit-hosting URLs it detects are automatically reported back to F-Secure's Real-time Protection Network, which helps our Security Labs discover new exploits on the Internet and react to protect all our existing customers.
  
  Supported Platforms
  
  - Windows XP SP0, SP1, SP2 and SP3
  
  Supported Browsers
  
  - All versions of Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox and FrontMotion Firefox
  
  F-Secure Exploit Shield Features
  
  - Zero Day Protection: Protects unpatched machines even before patches are available from the software vendor.
  - Patch-equivalent Protection: One 'shield' update per vulnerability stops all exploits targeting it.
  - Proactive Measures: Heuristic detection techniques block exploits even for unknown vulnerabilities.
  - Protects against both malicious websites and good websites that have been hacked.
  - Automatically sends detected malicious URLs from users to F-Secure.
  
  What's new in this release
  
  - Windows Vista support (32-bit)
  - Firefox 3.0.4, 3.0.5 and 3.0.6 support
  - More vulnerability coverage
  - Exploit Shield engine improvements


  Преземање: http://download.f-secure.com/beta/exploit-shield/f-secure exploitshield 0.60 build 77.exe

  Повеќе: http://www.f-secure.com/en_EMEA/support/home-office/beta-programs/exploit-shield/index.html

  [​IMG]

  Па ќе видиме како ќе се покаже... :)
   
 2. sonic

  sonic
  Intern

  529
  5
  13 ноември 2007
  :bravo: фала чичко Џокс !
   

Сподели

Вчитување...