1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нов Вирус (Locky Ransom)

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од sasoxmkd, 17 Февруари 2016.

 1. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Предупредување за нов вирус, кој ги претвора фајловите во во некои чудни фајлови. Овој вирус го добив преку е-маил од колега од германски сајт.
  From: mpsmobile GmbH <[email protected]>
  Reply-To: mpsmobile GmbH <[email protected]>
  Документот е со ектензија .docm со макроа,штом го отворите ...Good luck, не само вашиот компјутер се што ќе најде во мрежа , што е шерувано го претвора во негови фајлови. Работи со голема брзина.

  Според линков има повеќе од 4000 инфекции глобално во рок од еден час.
  https://medium.com/@networksecurity...ng-via-word-documents-51fcb75618d2#.6nukgvodr

  Мој совет, внимавајте на маиловите.
   

  Прикачени датотеки:

  • virus1.png
   virus1.png
   Големина:
   2.1 KB
   Прегледи:
   82
  • Virus2.png
   Virus2.png
   Големина:
   17.7 KB
   Прегледи:
   82
  На Costigan_Jr, Daniel86, chemioftw и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,759
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Го отвори фајлот штом се зарази или јок ?
   
 3. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Го отворив, документот и што ѓавол ме натера енабле на макроата да направам, добро е што имам бекап на мрежата, а лаптопот партали го направи ми избриша над 10.000 фајлови:cry:
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,759
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Значи вирусот не е уопште лош доколку не го отвориш :)
   
  Harrabed, DennyMK и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 5. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
 6. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Заборавив да напоменам антивирусна тешко да го детектираат, пробано со Дефендер и Аваст
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,104
  6,135
  21 Јануари 2009
  Ако го имаш уште фајлот, качи го на virustotal.com да видиме резултати. Не верувам тешко да го детектираат.
  Најдов нешто
  https://www.virustotal.com/en/file/...51c23dfbc0a19f78fb4ab2c0/analysis/1455717484/

  Уште ми е најјако чадорчево бе, колку си го сакав. Шмрк шмрк. :cry:
   
  На sasoxmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,852
  2,444
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Имам бекап на две места, може да брише што сака ама ич не му се секирам. :cool:
  Реинсталација ми е 20 минути плус сам се активира win 10 :D
   
  На sasoxmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Интересна страница , резултатот 9/54
   

  Прикачени датотеки:

  • virus3.png
   virus3.png
   Големина:
   49 KB
   Прегледи:
   258
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,104
  6,135
  21 Јануари 2009
  Купи си Нортон и мирна глава си, they said.
  Плати Битдефендер за една година раат да видиш, they said.
   
  goranzoran, sasoxmkd и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 11. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Ќе ми требаат 50 лиценци :D
   
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Некои од антивирусине од листава што го детектирале првпат во живот дознавам дека постојат. Други, како Panda на пример, се тотално срање :).
   
 13. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Само Есет вреди од таа листа
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,104
  6,135
  21 Јануари 2009
  Зошто бе? Требаше да стаам антивирус на еден лаптоп и ми здосади веќе од Аваст и Авира а и имав некои проблеми последен пат со нив па сакав да го пробам Панда бидејќи го прочитав тука:
  http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2388652,00.asp
  Сепак не го ставив и ги убедив дека Аdblock и Wot се доволни (во случајот).

  Во секој случај ако ми помине ваков вирус а имам антивирус автоматски станува повеќе од срање. А според резултативе, огромен број на ДОБРОПОЗНАТИ антивируси автоматски стануваат срање а Панда и остали 7-8 се херои :)
  Добро, секако сеа не може да се даде ваков заклучок од само еден примерок но сепак ова е најнов вирус и тука се гледа најважната работа на секој анти малвер програм, хеуристиката (шпекулации, ајде на македонски, поздрав до Анто од ФИНКИ).
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  333
  19 Јануари 2008
  Секогаш кога ќе прочитам ваква тема, се потсетувам дека треба да правам бекап.

  Така да само што си завршив еден бекап, фала. :D
   
  На marto, Harrabed, Krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Искрено, напнаа со овие "generic" вируси. Кај се тие оригиналните кои те забавуваат додека ти го кинат хард дискот...
   
  На sasoxmkd му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Доволно е што јас се изгорев,за да не загази некој друг член овде да предупредам со време,зш ако чекаме од антивирусот ќе се начекаме.
   
  На marto и Krkac им се допаѓа ова.
 18. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,626
  1,402
  27 Јануари 2011
  Машко
  Користите Windows, A? Лиценца имате? Вирус е гратис.

  Аман бе луќе срамота да кликате на нешто што не знаете што е...како да сте плавуши.
   
  На Harrabed и uwemi им се допаѓа ова.
 19. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Да не знае човек од што попрво да се чува :offended:
   
 20. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  333
  19 Јануари 2008
  Не користам Антивирус едно 6-7 години најмалце, и досега не сум имал проблеми со вируси и такви ствари, но сепак човек треба да биде подготвен на се, па така со овој бекап денеска, мирна глава ќе имам наредниот период.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 21. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Ја едноставно терам бекап на OneDrive (добро служи), Malwarebytes ако затреба и Аваст секогаш во Silent/Gaming mode, ради моите дома, знаат многу да чепкаат по малициозни страни... иначе само јас да го користев немаше никаков антивирус да ми треба.
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,447
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Денес ми пристигна weekly newsletter од Symantec каде што тврдат и предупредуваат дека Ransomware е бр. 1 закана за 2016-та година.
  Cyber Security Top Tips for 2016

  Две три здраворазумски решениjа додека не се најде чаре со заканиве:
  1. Научете како да ги оневозможите ризичните екстензии во Outlook преку регистри
  2. Ако има атачмент и истиот е во .zip најпрво анализирајте го на VirusTotal (хинт: VirusTotal Uploader)
  3. Ако не очекувате атачмент од некој немојте да го извршувате туку морате да одолеете на предизвикот и да го избришите.
  4. Инсталирајте HitmanPro Alert
  5. Malwarebytes Anti-Ransomware Beta
  6. Cryptolocker Prevention Kit

  Flegma велит:
  Untitled.png
   
  На Costigan_Jr, shifty, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,183
  8,567
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  HitmanPro не е бесплатен нели?
   
 24. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  370
  479
  13 Јуни 2012
  Машко
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,447
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Не е. Станало педерче тоа авторот
  Порано во најлош случај работеше компонентета против Ransom

  Јас во меѓувреме се забуцкав во нешто друго и заборавив да пишам дека не е повеќе бесплатен. Ама за среќа оној алат од MBAM е бесплатен. Како што кажува @PandaBomber CryptoPrevent е добра опција.

  Најбитно е да се спречи извршување на .exe од AppData/User фолдерите. Има додуша чепкање за превенција ама не е страшно
  Најбитно е човек да не драматизира и со ладна глава и употреба на мозокот да ги сведе на минимум овие закани. Ова за домашни корисници. За office опкружување нека му ја мислат администраторите... ама сепак, со добар темплејт било кој админ може да спречи невидена катастрофа.
   

Сподели

Вчитување...