• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

нов вирус кој го пука хард дискот [hoax]

Статус
Затворена за нови мислења.

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
слушав на вестите дека имало некој нов вирус кој се ширел премногу брзо преку адресарот и кога ке ја отвориш пораката ти пука хард дискот
ако имате некој информации казете за тоа
 

peromk

Intern
17 декември 2007
39
0
Мене ми стигна порака на MSN за вакво нешто, демек ако во иднина ми пристихне порака со subject покана, така нешто, да не ја отворам, дека тоа бил вирус некаков.
И да ја препратам оваа порака на секој од адресарот за да биде предупреден.
Искрено мислам дека нема врска ова, смешно ми излгеда некако.
 

peromk

Intern
17 декември 2007
39
0
Баш вечерва, со другар ми на кафе и случајно муабет започнавме за ова.
А бе луѓе, толку човеков беше уверен во ова.... не знам.... страв го фатило што веќе ни MSN не уклучува, а е-маил от што го има на хотмеил нема шанси.:)):)):)):)):))
 
M

Mr.Alien

Гостин
:LOL::LOL::LOL:

Не се замарајте со вакви глупости. Да пука (физички) не е можно, освен ако некој не пронашол начин нитроглицерин да прати во електронски вид. За тоа следи Нобелова награда :LOL:.
Постоеле вируси кои ги напаѓале боот секторите на хард дискот, па хард дисковите "пукале" фигуративно, поточно инсталацијата. И кои како втора фаза правеле и измени во БИОС-от, со цел да се онеспособи матичната плоча (WIN32 CIH, или Chernobil).
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Да вакви пораки стигаат, и луѓето во страв ги препраќаат. Ова со MSN е поново и мислам дека е hoax. Исто така има една до олимписка бакља, па нешто објавиле CNN, бла бла то апла е hoax. Веќе 4-5 години една те иста порака. Додека ова со MSN во последно време се шири и не најдов на интернет нешто повеќе. Не користам MSN ама сигуирно е зезанција.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Абе имаше во еден филм мислам умри машки се викаше и куќата во воздух ти ја дига LOL
 

_Poirot_

Intern
11 декември 2007
10
0
Обично шират шпекулаци со цел да му падни рејтингот на мсн и никој не се користи. Ама.... дека "пукал" хардот то е невозможно!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Абе имаше во еден филм мислам умри машки се викаше и куќата во воздух ти ја дига LOL

Да во Умри машки 4 беше така. Вирусот се upload-ира и кога ке одлучите да притиснете Delete компјутерот експлодира и цела куќа оди во воздух. :LOL: :LOL: :LOL:. Ама сепак тоа е на филм. Да не претеруваме ептен со вакви работи! :bravo:
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Глупости, ама луѓе што не се разбираат се убедени дека ќе те спасат ако ти ја пратат па мене ми стигаат по неколку копии од тоа понекогаш.

Повеќето оперативни системи сега ги штитат одредени области од харддискот од измени така да добар дел од вирусите што опстојуваат повеќе гњават отколку што се деструктивно настроени (да ти го форматираат дискот).

Е сега една голема маана е што многу деца работат како администратор нон стоп под XP
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Imav tema otvoreno za ovoj t.n virus i mi ja izbrisaa :). Izleze deka bila lazna informacijata, iako ja imase na nekolku sajtovi i kako predupreduvanje. Taka da ne se zamarajte nema takov virus sea za sea.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.471
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно