• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нов проект - грантови?

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,753
1,112
Ако ресторанот не служел хамбургер со нож и виљушка до моментот на аплицирање за Кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации, ресторанот ги исполнува сите услови за добивање грант за набавка на ножеви и виљушки.

Шо иновација би било тоа ако јас немам копија на Групер до пред аплицирање, али потоа 100% ја копирам од Нина? Колку пари заслужувам?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Пане да си бара од фонд за иновации кешарица, за греење на графички без загадување на воздух :)
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
857
Пане да си бара од фонд за иновации кешарица, за греење на графички без загадување на воздух :)
Е тоа е брат иновација, ем ради, ем се нечује, паре зараѓ'ује а успут и не загаѓ'ује. Пане фарм фектори!
п.с. а њу паир оф сокс каминг сун
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
230
263
Шо иновација би било тоа ако јас немам копија на Групер до пред аплицирање, али потоа 100% ја копирам од Нина? Колку пари заслужувам?
Колку што ќе ти одобрат. Се додека е новост за твојата фирма исполнуваш услови. Еве според тебе кој има капацитет да направи иновација во нашава ни чудесна земја .
Апсолутно никој.
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
857
Колку што ќе ти одобрат. Се додека е новост за твојата фирма исполнуваш услови. Еве според тебе кој има капацитет да направи иновација во нашава ни чудесна земја .
Апсолутно никој.
Би се изненадил колку капацитет има на овие простори. Па ние европа ја поеб...е, не барај работа, а мозок за иновации колку сакаш.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
565
492
Skopje
Премногу шпекулации има тука. Ја лично мислам дека нешто што го има во америка а го нема кај нас, и да се донесе на нашиот пазар може да се каже дека е иновација пошто е нешто ново на нашиот пазар, или самата технологија досега не била користена кај нас.

Тоа тендери грантови мантови може до утре да си зборите, али тоа се муабети за кајгана, не за тука. Како што гледам во првиот пост ОП т.е темата е започната со директно конкретно прашање поврзано со грантови за стартап бизниси и иновации. Тоа што некој решил да користи сток слики од интернет, и фотошопирани слики од Индиски производ не укажува дека се работи за измама. Ако под иновативност разбирате да се најде новиот Никола Тесла во Македонија, тогаш ок, кажете дека е превара. Иновација на пазар е релативна ствар, све зависи од перцепција на претприемачот да процени дали одреден производ или технологија ќе бидат иновативни односно воведени во држава која претходно не чула за такво нешто (харикирам, можда проектов и не е толку иновативен).

Не си во право. Еве пример од моја гледна точка како јас размислувам и зошто (за мене) ова е чиста превара (перење пари со блиските):

3 месеци не тегнеа по состаноци, 3 месеци собири презентации, презентација на конкурент (директен немавме), „иновација“ да речеме до некаде беше самиот продукт, но целевме на тоа дека проектот ќе има вистинска реална употреба од крајни корисници и различни бизнис модели а главен фактор за тоа беше што ќе бевме први во таа категорија. Дури и самите одговорни лица ни даваа поттик дека е различен, но интересен проект бидејќи нема нешто слично.

Е сеа, овој некој си, аплицира за иновација со веќе постоечки, функционален производ во туѓа држава, украдена слика од самиот производ, едитирана во фотошоп и пратена во официјална апликација како нивна иновација. И за тоа, добива пофалби и грант. Тогаш сите да презентираме нешто што веќе си се произведува, само копи-паст и да си зимаме кеш.. А Групер ќе го товариме за плагијат :annoyed:

Ја не викам дека треба да се измисли топла вода, многу работи се копираат/дополнуваат за да добијат на тежина како нешто ново, но ова, не е ново ниту пак некаква иновација (бидејќи во апликацијата се води како готов тестиран производ). „Готов“ непостоечки производ, каде после 9 месеци го менува концептот и презентира некаква пластична кутија која врска си нема со првичната фотографија (да потенцирам, презентирано е како готов производ).

И да, можеби не е за тука муабетов, али чисто информативно, погледни ги грантовите од 2015/16 навака. Па добри 60/70% не постојат. Добра иновација значи.. Ако тоа не е перење пари, незнам што е :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И да, можеби не е за тука муабетов, али чисто информативно, погледни ги грантовите од 2015/16 навака. Па добри 60/70% не постојат. Добра иновација значи.. Ако тоа не е перење пари, незнам што е :)

Во право си. За мене се е јасно, не гледам причина за спорење на ова.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Затоа воопшто не треба да има субвенции, државата не треба да се занимава со бизнис сферата. Се што ќе допре е не профитабилно и секогаш е за свои луѓе.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
И

Избришан член 18474

Гостин
А што го спречува дечково или фирмава да отвори на airbnb и да го понуди истово.
Каде се трошат државни пари..
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Така не може да лапне грант.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Се додека бараме решение од државата за наши проблеми, нема никогаш да не биде.
Вакви иновации нема да поминат кај ВЦ капиталисти и инвестициски банки, зашто не прават профит...
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Нема тука ништо иновативно кај човекот. Може ли да се тужи државата за недомаќинско трошење пари?
Airbnb Experiences
 

Trcaj Petko

Intern
6 декември 2017
23
9
Со 2ца блиски пријатели ќе почнеме една платформа што мислиме дека може да стане доста корисна и употребувана па сакав да знам дали имате сретнатно или слушнато од некого за аплицирање за помош(парична) во старт-апови, грантови или слично..?

Имаме за старт, но пред некоја година читав некаде дека за интересни идеи се добивало дополнителна финансиска поддршка па зошто да не пробаме...но не памтам каде читав ни како се вика.

Ми сугерираа тука да пробам (линк) но не гледам активни или отворени повици за аплицирање.

https://www.proefekt.mk/ Razgovaraj so Zoki - Ako sakas ke ti ddadam broj!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,664
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Лоша идеја е да се бараат грантови, затоа што идејата треба да им ја објасниш таму при аплицирање и додека они те јебат со документација и чекање идејата веќе ја лапнале и ја оствариле.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
565
492
Skopje

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
565
492
Skopje
Има ли некој линк од апликацијава Листа да ја видиме?


Неможев да најдам некое инфо чисто да ја видам каква е. Башка се водат како платформа за креирање темплети без дизајн способности, а сликава што ја акнале како „креирана“ слика на платформата е од нет земена (линк). Па уште го стаиле цел бар со италик активирано као... :p

61Kj9qlZc2L._AC_SL1187_.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,100
Мислења
877,651
Членови
30,698
Најнов член
Rado
На врв Дно