1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Нов проект - грантови?

Дискусија во форумот 'Старт-ап сцена' започната од coNNectMKD, 8 Март 2019.

1. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

112
    88
    13 Март 2017
    Машко
    Со 2ца блиски пријатели ќе почнеме една платформа што мислиме дека може да стане доста корисна и употребувана па сакав да знам дали имате сретнатно или слушнато од некого за аплицирање за помош(парична) во старт-апови, грантови или слично..?

Имаме за старт, но пред некоја година читав некаде дека за интересни идеи се добивало дополнителна финансиска поддршка па зошто да не пробаме...но не памтам каде читав ни како се вика.

Ми сугерираа тука да пробам (линк) но не гледам активни или отворени повици за аплицирање.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

620
    292
    12 Април 2017
    Машко
    пробај и www.avrm.gov.mk - барај мерки за самовработување

3. Mao

Mao
    Gaining Experience

648
    245
    5 Јуни 2007
    Машко
    Моментално има само мерки за самовработување преку АВРСМ. Да, со оваа мерка можете да се придружите 2ца и да земете до 610.000 мкд за фирмата кои можете да ги искористите за опрема и адаптација на простор (канцелариски мебел, компјутери, електроника, алати, машини, репро-материјали, градежни материјали за адаптација - фарби, плочки, гипс картон и сл.). Парите ги располага УНДП и им праќате фактури/понуди на одобрување кај нив за тоа што сакате да го набавите и они ви плаќаат. Парите неможете да ги добиете во кеш. Има и други мерки за додатни вработувања кај што даваат 228.000 мкд бруто за 1 лице за 12 месеци а твоја обврска е тоа лице да го задржиш на твој трошок наредните 18 месеци, значи се на се 30 месеци и од тие 228.000 ќе ти стигнат за придонеси за тие 30 месеци плус ~1000e у џеб).

Огласи за грантовите на ФИТР уште не се објавени, али ја ти препорачувам првин да си аплицираш за самовработување, биди правен субјект и имај MVP или сервис додека се распише конкурсот на фитр (ако се распише) и со тоа аплицирај си на истиот за колку пари сакаш (мислам дека беше до 1мил евра грантот по апликација макс).

Друго незнам шо да ти кажам, ја лани отворив фирма преку самовработување. Скептичен бев за земање грантови од државата ама еве скоро 7 полни месеци и си терам онака, солидно.

На olikomerc, Speedster, Molec и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

112
    88
    13 Март 2017
    Машко

Фала за инфо. Некако ова не ми врши работа дека сепак целата идеа ќе биде на нет, немам некоја потреба од што знам, мебел или алати..

Повеќе би ми завршило работа некаква реклама. Можеби, доколку е дозволено, да се искористат за промо евенти, флаери, настани итн итн..?

5. Mao

Mao
    Gaining Experience

648
    245
    5 Јуни 2007
    Машко
    За физички работи како флаери, постери, визит карти и се слично, да , можат да ти послужат, за маркетинг и услуги не сум баш сигурен, тоа најдобро да се информираш во агенцијата.

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dojcin2

dojcin2
    Intern

2
    2
    13 Април 2010
    На линкот Тука

Оглас - Претприемништво, самовработување со грант.

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...