1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нов проект - грантови?

Дискусија во форумот 'Старт-ап сцена' започната од coNNectMKD, 8 Март 2019.

 1. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  330
  262
  13 Март 2017
  Машко
  Со 2ца блиски пријатели ќе почнеме една платформа што мислиме дека може да стане доста корисна и употребувана па сакав да знам дали имате сретнатно или слушнато од некого за аплицирање за помош(парична) во старт-апови, грантови или слично..?

  Имаме за старт, но пред некоја година читав некаде дека за интересни идеи се добивало дополнителна финансиска поддршка па зошто да не пробаме...но не памтам каде читав ни како се вика.

  Ми сугерираа тука да пробам (линк) но не гледам активни или отворени повици за аплицирање.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,120
  600
  12 Април 2017
  Машко
  пробај и www.avrm.gov.mk - барај мерки за самовработување
   
 3. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  509
  5 Јуни 2007
  Машко
  Моментално има само мерки за самовработување преку АВРСМ. Да, со оваа мерка можете да се придружите 2ца и да земете до 610.000 мкд за фирмата кои можете да ги искористите за опрема и адаптација на простор (канцелариски мебел, компјутери, електроника, алати, машини, репро-материјали, градежни материјали за адаптација - фарби, плочки, гипс картон и сл.). Парите ги располага УНДП и им праќате фактури/понуди на одобрување кај нив за тоа што сакате да го набавите и они ви плаќаат. Парите неможете да ги добиете во кеш. Има и други мерки за додатни вработувања кај што даваат 228.000 мкд бруто за 1 лице за 12 месеци а твоја обврска е тоа лице да го задржиш на твој трошок наредните 18 месеци, значи се на се 30 месеци и од тие 228.000 ќе ти стигнат за придонеси за тие 30 месеци плус ~1000e у џеб).

  Огласи за грантовите на ФИТР уште не се објавени, али ја ти препорачувам првин да си аплицираш за самовработување, биди правен субјект и имај MVP или сервис додека се распише конкурсот на фитр (ако се распише) и со тоа аплицирај си на истиот за колку пари сакаш (мислам дека беше до 1мил евра грантот по апликација макс).

  Друго незнам шо да ти кажам, ја лани отворив фирма преку самовработување. Скептичен бев за земање грантови од државата ама еве скоро 7 полни месеци и си терам онака, солидно.
   
  На it_boy, olikomerc, Molec и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  330
  262
  13 Март 2017
  Машко

  Фала за инфо. Некако ова не ми врши работа дека сепак целата идеа ќе биде на нет, немам некоја потреба од што знам, мебел или алати..

  Повеќе би ми завршило работа некаква реклама. Можеби, доколку е дозволено, да се искористат за промо евенти, флаери, настани итн итн..?
   
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  509
  5 Јуни 2007
  Машко
  За физички работи како флаери, постери, визит карти и се слично, да , можат да ти послужат, за маркетинг и услуги не сум баш сигурен, тоа најдобро да се информираш во агенцијата.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dojcin2

  dojcin2
  Intern

  5
  4
  13 Април 2010
  На линкот Тука

  Оглас - Претприемништво, самовработување со грант.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  330
  262
  13 Март 2017
  Машко
  Во каква држава живееме, едноставно неможам да си поверувам. Кога ќе видиш како функционира системот, ти иде да се пукаш во колено.

  Ваљда некои од вас веќе видоа пред некој 4/5 месеци кога излезе на соц. мрежи инфото за грант на некоја си фирма која измислисла нови системи во однос на загадување бла бла.. Екомонитор се викале. За тие што не знаат:

  Апликанти за грант од 15,000,000 ден. (околу 244 илјади евра) за идеја односно бизнис план со превземени и фотошопирани слики од интернет и од веќе постоечки фирми.

  Сликата комплетна за компарација >

  -Илустрација превземена од freepik: https://www.freepik.com/free-vector/electronic-city-isolated_1218656.htm
  -Слика од уредот од постоечка индиска фирма која веќе го продава: https://www.theindianproject.com/oizom-solution-to-reduce-pollution/
  -Мобилна апликација од некој си noname веб: https://www.starfisherp.com/2016/04/24/air-pollution-apps-no-joke-smog-choked-china/

  [​IMG]

  Во текот на бламов, ФИТР излезе со информација дека ќе ги прегедале апликантите повторно (6 месеци имаа за ревизија алоо) и ќе виделе што понатаму, но исто така објавија и дека немало нерегуларности..

  Денес, баш прочитав тука на ИТ, значи и официјално е, 15 миљончиња...

  ФИТРгрантови: Инфопројект - Екомонитор ќе овозможи граѓаните и институциите да имаат целосен и точен преглед на загадувањето ⋆ IT.mk

  Како може бе некој да добива грант со илустрации и бизнис планови земени од бог знае каде и за тоа добива грант? Не грант, 15,000,000 миљони грант.
   
  На Mechanic, Krkac, mrmarko4fun и уште 10 други им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вежбајте фотошоп.


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
  На Krkac, JasSum, Futurelakimens и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Не знам кој од IT тимот го правел интервјуто, ама не е малку безвезе да не се постави главното прашање, т.е. да дадат коментар околу „аферата“ за фејкањето, украдените слики, бедното фотошопирање, и слично...?

  No comment...
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  844
  904
  9 Декември 2015
  Машко
  Ова беше оној "проектот" на познатиот Твитерџија братот на Сашо Ордановски? Кога го провалија на Твитер го снема 3-4 месеци исто и брат му. Сега изгледа средиле со Индијците или од кого и да беше "позајмена" идејата и се вратија појаки од било кога двајцата :)
   
  На iTechnique, olikomerc, Banjifiko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  478
  24 Април 2007
  Женско
  Емиии си ги знаеме... Коректноста пред сè.

  Тој беше. Место кривична да добие по нос, ние за иноватор ќе го есапиме.... Али кога не ни се синхонизирани дефинициите за иновација, тоа ти е...
   
  iTechnique, Ragnar, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,667
  1,087
  28 ноември 2015
  Машко
  Со туѓи пари лесно се прави бизнис, тешко се одржува.
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  За илустрацијата со зградите не гледам проблем, тоа ти е сток вектор, за тоа е направен, да го користиш, модификуваш за свои потреби итн..
  Е сега тоа е најмал проблем бидејќи како целина проектот е апла украден :)
   
  На Krkac, dddragan, Futurelakimens и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Илустрацијата не е сток, фотографија е од индиската фирма што ги произведува панелите. На сликата е нивниот производ, што нашава фирма зема грант да го „иновира“. Избришано е само логото.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 15. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Зборам за векторот од freepik.
   
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  330
  262
  13 Март 2017
  Машко
  Немаме навика ни култура да следиме и реагираме на вакви работи јбг. Отвори грантови од 2016 па навака. Да не претерам, али добри 60/70% не фунцкионираат. Ниту па се потрудиле да испливаат на површина бар да видиме што е како е, што нудат.. Па и да рикнат, бар ќе си кажеш пробаа..

  Братче, тој вектор е фри верзија и убаво си пишува: You must attribute the author. Да не го спомнале некаде дизајнерот? Значи не се ни сабскрајбнале да имаат лиценца, фри вектор симнале и аплицираат за грант (15 миљона) / иновација за која производот е веќе постоечки со избришано лого на произведителот и со рандом слика од телефонска апликација од некој си блог на интернет..
   
  Krkac, StefAngel, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  Ок. Но тое е тотално нерелевантно, концептуална илустрација е само. Ова е фотографија од производот што треба да се „иновира“
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  Има една точка во апликацијата за ФИТР, каде вели опишете во што се состои иновативноста на вашиот проект, и многу ме интересира што им пишува таму на овие што добиле. Бидејќи знаеме како одат грантовиве, впрочем не ни важно што пишува (однапред се одобрени апликациите), туку следно што очекувам е тендер. Тендер од владава за набавка на Х парчиња од "иновативниов производ" за "рана детекција на шумски пожари", зашто истиве нема да субвенционираат проект за да постојано ни покажува колку лошо си ја вршат работата околу загадувањево. Така да ако остане владава ќе покажуваат дека дишеме планински воздух, а ако се смени може и ќе покажат колку е реалната загаденост.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па тоа истото јас го кажав. Од почеток коментирав за илустрацијата, ти си прочита нешто друго.

  Добро бе братче, не се нервирај.
  Кога ги сликна скриншотовите? Зашто сега изгледа им е тргната фотографијата од индискиот панел, бев на сајтот и сега тоа слајдшоу-то има други 4 сличиња (2 се повторуваат). Не е можно ваљда после твојов пост одма да реагирале?

  Не шири дезинформации, јас од прва рака знам дека не се однапред одобрени аплиикациите.
  Инаку во Скопје и поголемите градови веќе одамна постојано си покажува колку е загадено, така да вториот дел од постот не ти е разбирлив. Целта на проектов, иновативен или не, е да покаже подетални податоци и да ги покрие деловите од државата каде што воопшто нема државни мерни станици.
   
  На Ron0n му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кој и да го правел интервјуто, истото е по нарачка така да ....
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,120
  600
  12 Април 2017
  Машко
 22. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  330
  262
  13 Март 2017
  Машко
  @NecrotoX Ете линк погоре, од Јули. Тогаш и уствари излезе цела работа на соц. мрежи. А што се тиче од прва рака знаеш, можеби, но ја верувам дека ако не сите, бар 50% од фирмите си ги знаат од старт дека ќе си лапнат грантче. Види ги само фирмите што добиваат и ќе ти стане јасно. Како сите се погодија фамилии на моментални влади, чудно некако шо знам (ова зборам за вакви грантови, од 250 илјади евра, не за некои ситници од 5/10 бона)
   
 23. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  509
  5 Јуни 2007
  Машко
  Премногу шпекулации има тука. Ја лично мислам дека нешто што го има во америка а го нема кај нас, и да се донесе на нашиот пазар може да се каже дека е иновација пошто е нешто ново на нашиот пазар, или самата технологија досега не била користена кај нас.

  Тоа тендери грантови мантови може до утре да си зборите, али тоа се муабети за кајгана, не за тука. Како што гледам во првиот пост ОП т.е темата е започната со директно конкретно прашање поврзано со грантови за стартап бизниси и иновации. Тоа што некој решил да користи сток слики од интернет, и фотошопирани слики од Индиски производ не укажува дека се работи за измама. Ако под иновативност разбирате да се најде новиот Никола Тесла во Македонија, тогаш ок, кажете дека е превара. Иновација на пазар е релативна ствар, све зависи од перцепција на претприемачот да процени дали одреден производ или технологија ќе бидат иновативни односно воведени во држава која претходно не чула за такво нешто (харикирам, можда проектов и не е толку иновативен).
   
 24. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  И служењето на хамбургери во ресторани, со нож и виљушка е некоја си иновација. Терминот е релативен, туку ова со загадувањево, и да е ~позајмена~ идејата, ако навистина успее во борбата против ПМ, со убо нека си ги троши народниве пари.
   
 25. Trtka

  Trtka
  Intern

  58
  48
  11 Април 2018
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...